Moderátor Aleš Zbořil už od mládí věděl, že se chce nějakým způsobem věnovat kultuře, a po vzoru své maminky plánoval nastoupit na obor divadelní věda. Ten se ale otevíral jen jednou za dva roky.

V osmdesátých letech přičichl k divadlu jako takovému, protože pracoval jako kulisák, a v té době se tedy rozhodl, že půjde studovat činoherní herectví na JAMU (v jeho ročníku absolvoval například Mirek Etzler a o rok výš studoval Jiří Dvořák).

Následně působil jako moderátor v rozhlase a v roce 1994 začal moderovat soutěžní pořad Ypsilon. Byl určený pro soutěžící z řad mládeže a šlo o předchůdce pozdějšího AZ-kvízu. Ten se na obrazovkách objevil v roce 1997 a s ním i moderátorská dvojice Aleš Zbořil a Eva Machourková.

Společně se jim podařilo vybudovat dnes již kultovní pořad s velmi silnou diváckou základnou. Jeden díl totiž vidí v průměru čtyři sta tisíc diváků.

VIDEO: Podívejte se na jeden z rozhovorů o zákulisí soutěže AZ-kvíz.

Zdroj: Youtube

Pankáči po něm chtějí podpis

Aleš Zbořil ale rozhodně nežije jen AZ-kvízem, jeho pracovní aktivity jsou mnohem širší. Je například velmi aktivní v dabingu a kromě toho, že role sám namlouvá, v dabingu také režíruje.

Moderuje i živé akce a zájemcům poskytuje lekce mluvného projevu a rétoriky. V rozhovoru pro pořad Pochlap se Radia Wave uvedl, že mu vyhovuje být na volné noze a mít každý den trochu jiný. Sedět pořád v jedné kanceláři a dělat tu samou práci jednoduše není nic pro něj.

Přiznal také, že ho trochu mrzí, že jako vystudovaný herec dosud nedostal nějakou větší televizní roli. I přesto získal během let svou prací značné renomé, i když hlavně u starších diváků. V rozhovoru pro iDnes se svěřil s tím, že když byl v minulosti na festivalu Rock for People, přicházeli za ním rockeři a pankáči s žádostí o podpis pro své prarodiče.

Tatínkovi lže o mamince

Pětapadesátiletý moderátor má momentálně se stářím a nepříjemnými věcmi, které s sebou může přinášet, vlastní zkušenosti. Stará se totiž o nemocného tatínka, který trpí demencí. V něčem to moderátorovi připomíná dobu, kdy byly jeho děti malé. S tím rozdílem, že tatínkův stav a schopnosti už se zlepšovat a vyvíjet nebudou. Právě naopak.

Moderátorův otec si nepamatuje ani to, že před třemi lety zemřela jeho manželka. Její smrt vždy zapomněl a bolest ze ztráty musel prožívat znovu a znovu, a tak mu syn, aby svému otci ulevil, začal tvrdit, že je v nemocnici kvůli problémům se srdcem.

Ve volném čase, kterého Aleš Zbořil nemá úplně na rozdávání, se rád věnuje sportu. Hraje tenis, volejbal a také golf. Už třicet let je po jeho boku manželka Romana Zbořilová, která pracuje jako psycholožka a mimo jiné se zaměřuje na témata týkající se osobního rozvoje. Společně mají dvě děti – syna a dceru.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, wave.rozhlas.cz, coneo.cz, idnes.cz, ceskatelevize.cz, romana-zborilova.cz, novinky.cz, csfd.cz