Stala se sice první československou Miss, ale už předtím se uplatnila na televizním a filmovém plátně, známá byla především jako televizní hlasatelka košického televizního studia. Jaká byla její cesta ke korunce?

Zdroj: Youtube

Betka tančila ve folklorním souboru

Alžbeta měla přezdívku Betka a odmalička byla plná temperamentu. Tančila ve folklorním souboru Čarnica a tréma ji rozhodně netrápila. Během studií na střední škole se zúčastnila také konkurzu do košického studia Československé televize.

Uspěla a stala se první košickou televizní hlasatelkou. „Přiznávám, bylo to náročné, bylo mi teprve 15 let, nebyla jsem tak sebejistá jako dnešní mladé dámy,“ vzpomínala pro kosice.korzar.sme.sk.

Dostala šanci i ve filmu

Od roku 1962 působila jako hlasatelka a zároveň studovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity P. J. Šafárika v Košicích. Není divu, že si její půvabné tváře všimli i filmaři. V roce 1967 se objevila poprvé ve snímku Tri dcery, který paradoxně po roce putoval do trezoru. Právě během natáčení filmu se Alžbeta zúčastnila i první Miss – Dívky roku.

Soutěže se zúčastnila náhodou

O tom, že by soutěžila, vůbec neuvažovala. Jenže náhodou v tu dobu vystupovala se svým souborem v Košicích. A několik přihlášených dívek do Miss se nedostavilo, tak organizátoři poprosili členky souboru, zda by nezaskočily. Na pódium šla tehdy naboso, vhodné boty neměla. Přesto všechny oslnila. Do finále už byla připravenější, přesto si na finálovou promenádu musela plavky ušít sama.

Nevysoká slovanská kráska s dolíčky

Kdo ví, zda by dnes vyhrála, měřila totiž „jen“ 168 cm a vážila skoro šedesát kilo. Alžbeta ale byla okouzlující, chytrá a velmi dobrá tanečnice. Vystupování na veřejnosti se nebála, zkušenosti už totiž nějaké stihla nasbírat a jako televizní hlasatelka byla na reflektory zvyklá.

V květnu téhož roku se například zúčastnila v pražském hotelu Moskva soutěže „Hledáme dívku Diorling“, kterou uspořádala společnost Les Parfums Christian Dior spolu s redakcí Vlasta a agenturou Made in Publicity. Její krása oslovila i porotu na Miss World v listopadu téhož roku v Londýně, kde z 55 dívek skončila na 5. místě.

Televizní práci milovala

Díky vítězství v Miss se jí začaly hrnout i filmové nabídky, do roku 1968 natočila několik filmů, například Jarní vody, Čas slunce a růží, 87. revír.  Po roce 1968 ale její filmová kariéra skončila, moderování však věrná zůstala. Byla dokonce hlavní moderátorkou televizní estrády 1975 Silvestr na Silvestru.

O práci v televizi řekla, že je psychicky a fyzicky náročná, ale neměnila by. „Jsem šťastná, že jsem to mohla dělat, a měla jsem ráda v podstatě všechno, co s mojí prací souviselo,“ prozradila v rozhovoru. Za svou práci v televizi obdržela cenu Zlatý krokodýl.

Soukromí si hlídá

Provdala se, stala se matkou a začala podnikat. Nějakou dobu žila i v USA. V 90. letech spolupracovala se slovenskou televizí Markíza. V roce 1997 se do světa missek vrátila, když moderovala finále Miss Universe na Havaji. Bylo to přesně 30 let od jejího vítězství v Ostravě. Dnes jí je 78 let a pořád žije v Košicích, medializaci odmítá.

Související články

Zdroj: vlasta.cz kosice.korzar.sme.sk, historicky.sk, zena.sme.sk, 1.pluska.sk