Andrea Čunderlíková se narodila 6. května 1952 v Praze. Herecký talent u ní objevili filmaři už v dětství, když hledali dětské herce do komparsu pro film Vysoká zeď.

Krásná tmavovláska režiséry okamžitě zaujala a začaly se k ní dostávat další zajímavé role. V roce 1967 si zahrála školačku Natašu Pleskotovou ve filmu Pět holek na krku. 

Své nejslavnější roli se dlouho vyhýbala

Když měla Čunderlíková později na stole nabídku zahrát si sestřičku Inu v seriálu Nemocnice na kraji města, dlouho váhala, jestli ji přijmout. V té době měli s manželem Ladislavem Kleinem zaplacený kurz angličtiny v Londýně.

Naštěstí ale zapůsobilo osobní kouzlo režiséra Jaroslava Dudka. „Nakonec mě pan režisér přesvědčil a odjel jen můj muž,“ popsala herečka.

Zdroj: Youtube

Ve skutečnosti je pravým opakem Iny

Ačkoli dodnes mají Andreu Čunderlíkovou všichni spojenou s rolí sestřičky Iny, nebylo pro ni snadné ji zahrát. Herečka tvrdí, že je jejím pravým opakem.

„Nevěděla jsem, jak ji pojmout, a bylo to pro mě velice těžké. Vůbec jsem nechápala tu filozofii tiché nemluvné dívky. Ale na starý kolena ji mám vlastně ráda,“ prozradila herečka s tím, že na roli Iny nakonec přece jen vzpomíná s úsměvem na tváři. 

Jak všichni dobře víme, sestřička Ina toho v seriálu moc nenamluvila. Herečka se tak nemusela učit tolik textu jako její kolegové.

Mnozí jí to nejspíš záviděli, ale ona to jako výhodu vůbec nepovažovala. „Ono je naopak těžší hrát bez textu než s textem. Byla bych raději za více textu,“ vysvětlila.

Herectví vyměnila za podnikání

Přestože Čunderlíková patřila v letech 1967–1977 k nejobsazovanějším mladým herečkám, nakonec se rozhodla jít jinou cestou. Vystudovala ekonomickou školu a později se stala úspěšnou manažerkou.

„Ono to nebylo úplně tak, že bych chtěla proniknout do jiného oboru, abych byla upřímná. Bylo to v době, kdy byla takzvaná revoluce a přestalo se hodně hrát, natáčet filmy, protože byly úplně jiné starosti,“ prozradila.

V podnikatelském úspěchu jí pomohla nabídka od známého z Německa, který chtěl po roce 1989 podnikat i u nás. Herečku tak požádal, aby mu se založením firmy pomohla. „Nejdřív jsem si zjišťovala, jak se vlastně zakládá firma, protože jsem to taky nevěděla. Postupně se to rozjelo, u něj jsem pracovala skoro deset let a pak jsem plynule přešla do jiného zaměstnání,“ odhalila Čunderlíková.

Dcera byla profesionální tenistkou

V době její největší slávy po ní toužil snad každý muž. Andrea Čunderlíková má ale dlouhé roky oči pouze pro svého manžela, hudebníka Ladislava Kleina. Vzali se v roce 1978 a ve stejném roce se jim narodila dcera Sandra.

Ta ale ve stopách své maminky nikdy nekráčela. Dosáhla zajímavých úspěchů jako tenistka. V roce 1998 byla 41. tenistkou světa, během kariéry si pak vydělala přes 770 tisíc amerických dolarů, tedy přes 17 milionů korun.

Sandra také udělala ze své maminky dvojnásobnou babičku a herečka si chvíle s vnučkami Julií a Sofií nemůže vynachválit. „Vnučky jsou pro mě velkou vzpruhou a strašně moc je miluju,“ říká s úsměvem.

Důchod? Na ten je ještě čas

Ačkoli dnes Andrea Čunderlíková slaví 72. narozeniny, klidný důchod zatím neplánuje. Stále pracuje, a to konkrétně v poradenské společnosti, kde se stará o styk s veřejností. „Jsem sice už v důchodovém věku, ale pracuji. Než bych šla do důchodu, to byste mě museli zabít,“ uvedla v minulosti v rozhovoru pro Blesk. 

„Mám obrovské štěstí, že nejsem na hraní závislá. Nemusím se jako některé herečky mého věku třást u telefonu, zda zazvoní a dostanu nabídku na filmovou roli. Jsem ráda, že se mi podařilo dokázat i něco jiného,“ nemůže si vynachválit život mimo kamery.

Zdroj: vlasta.cz, dotyk.cz, csfd.cz, idnes.cz, kinotip2.cz 

Související články