Narodila se 15. května 1902 v polské Haliči, dětství ale strávila na Jadranu. Jejím otcem byl totiž voják, maminka byla dcerou nadlesního. Po první světové válce rodina přesídlila do Prahy, tehdy bylo Anny šestnáct let. Rodiče chtěli, aby se stala poštovní úřednicí, ale temperamentní dívce se tohle povolání ani trochu nezamlouvalo.
VIDEO: Mluvená zkouška Anny Ondrak s režisérem Alfredem Hitchcockem. Podívejte se.
Za první film dostala výprask
Už tehdy toužila po herecké dráze, začala proto chodit na balet a v sedmnácti dostala první roli v němém filmu Dáma s malou nožkou. To se rodičům nelíbilo, takže prý došlo i na výprask. Blonďatá dívka s nalíčenými rty ve tvaru srdce se okamžitě zalíbila filmařům i divákům. Ale film byl úspěšný, což nakonec rodiče přesvědčilo, že se rozhodla správně.
Panenka s komediálním talentem
Její obličej se nedal přehlédnout, stejně tak její komediální talent. Netrvalo dlouho a zaujala i režiséra Karla Lamače. Ten ji začal obsazovat do svých filmů. Ve dvacátých letech se objevila v rolích nejen komických, ale i vážnějších. Objevovala se i v reklamě.
Točila také v cizině, zejména v Anglii, Německu a objevila se i ve dvou snímcích slavného Alfreda Hitchcocka. Diváci ji zbožňovali, nejen proto, že vypadala jako panenka, ale i pro její typická gesta. Ne nadarmo se o ní tradovalo, že je jediný ženský klaun v Evropě. V cestě za slávou ji nezastavil ani příchod zvukového filmu. Byla totiž osobnost, která šla za svým.
Karel Lamač jí byl nevěrný
S režisérem Lamačem herečka nejen filmovala, ale pojil je také milenecký vztah. Deset let byla jeho milenkou, společně založili produkční společnost. Anny ale toužila po pevnějším svazku, chtěla víc než být jen milenka. Bohužel Karel Lamač jí více nabídnout nemohl, navíc jí byl nevěrný. Proto se s ním rozešla.
Osudovou láskou se stal boxer
Psal se rok 1930, když se herečka v Berlíně seznámila s boxerem Maxem Schmelingem. Promítal se tam právě její film a boxera herečka nadchla. Nejprve se sešli v kavárně, aby si ho prý „proklepla“. Později vzpomínala, že ji překvapila jeho galantnost. Za tři roky se konala svatba a na jejich svatbu jim poslal květiny i Hitler.
Ke štěstí jim chyběly děti
Dvojice byla velmi populární, ona křehká a drobná, on jako boxer svalovec. Lásku své ženě projevoval na každém kroku, i proto možná odmítla nabídku, aby točila v Hollywoodu. Kdo ví, kdyby neodmítla, možná by byla stejně slavná jako její oblíbenkyně Mary Pickford. Toužili po dětech, bohužel osud jim nepřál. V roce 1936 měla nehodu, při níž potratila. Pak už se jí nikdy nepodařilo otěhotnět.
Obdivovali ji Hitler i Goebbels
Německý boxer a česká kráska byli v centru pozornosti nejen veřejnosti, ale i nacistických pohlavárů. Obdivoval ji i Hitler a Goebbels, což se bohužel po válce ukázalo jako problém. Dokonce na ni byl vydán zatykač za kolaboraci, Max byl také zatčen, ale kolaboraci jim neprokázali. Přišli ale o téměř celý majetek. Později vyšlo najevo, že Anny s Maxem za války naopak skrývali židovské děti.
Z herečky a boxera se stali farmáři
Po válce sice natočila několik filmů, ale pak se stáhla do ústraní. I její manžel Max nechal boxování. Z toho, co ještě vydělal, si koupili kousek od Hamburku dům a založili slepičí farmu. Chovali také norky a pěstovali tabák. Koncem 50. let se stal Max šéfem Coca-Coly pro severní Německo a hodně cestoval. Anny se starala o hospodářství, ráda se procházela a také lyžovala.
Až do konce spolu
Manželé byli velmi aktivní, chodili hodně do společnosti, sportovali. Nezapomněla ani na svou první lásku Karla Lamače a dlouhé roky jezdila na jeho hrob v Hamburku. Přála si zemřít společně s Maxem, což se jí nepodařilo. Zemřela v 85 letech v roce 1987, manžel ji přežil o neuvěřitelných 18 let. A protože neměli děti, všechen majetek odkázali českým SOS vesničkám.
Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, filmovyprehled.cz/cs, Robert Rohál, Lesk a bída slavných českých žen