Anthony Hopkins se narodil na silvestra a letos slaví 86. narozeniny. Stačil se třikrát oženit, s poslední manželkou Stellou Arroyave, bývalou majitelkou antikvariátu, jsou spolu dvacet let. Měl by nárok užívat si herecký důchod, ale řemeslo na hřebíček ještě nepověsil.

Zdroj: Youtube

Rychlý start

Když Anthony Hopkins přebíral Oscara za film Mlčení jehňátek, bylo jasné, že se mu splnilo přání vyletět z rodného Walesu, jen místo vytouženého pianisty se nakonec stal hercem. Vystudoval Královskou akademii dramatických umění v Londýně a získal angažmá ve slavném divadle Royal Court Theatre. Na prknech slavného divadla to naplno rozpálil v roli Shakespearova Julia Caesara. Jenže slávu nezvládal.

Pod vlivem

Herec otevřeně přiznává, že na začátku kariéry propadl alkoholu. „Některá představení jsem si vůbec nepamatoval. Chodil jsem po nich do divadelních barů, kde jsem byl obklopen samými snoby a ryl jsem do režisérů. Byl jsem nesnesitelný,“ svěřil se v jednom rozhovorů. Přestěhování do Hollywoodu tomu přidalo grády. Rozpadlo se mu první manželství s Petronellou Barker a přišel také o šanci vídat dceru Abigail. Tony, jak si nechával říkat, měl slabost především pro tequilu. V roce 1975 však přišel zlom. Probudil se v hotelovém pokoji a vůbec netušil, kde se tam vzal. Od té chvíle se nenapil.

Celkem nesnesitelný

V osmdesátkách se hercův talent dělil mezi film a divadlo, ale šlo spíše o menší role. Kariéru už mu nebrzdila závislost, ale složitá povaha, kterou často mívají talentovaní lidé. Bral herectví jako řemeslo, režiséry moc neuctíval a často si prosazoval svou. Možná si ho pamatujete z filmu Bounty (1984) jako protivného kapitána, proti kterému se nakonec vzbouří jeho posádka.

Čekání na Oscara

Vysněné bydlení v Los Angeles Anthony Hopkins na pár let vyměnil za Londýn. Na začátku devadesátek ho však magneticky přitáhla zpět do Ameriky nabídka role v děsivém thrilleru. Když mu přišel scénář, nejprve si podle názvu Mlčení jehňátek myslel, že jde o příběh pro děti. Do natáčení vkládal vlastní nápady, například aby doktor Lecter nosil bílou barvu, která vyvolává respekt, například před lékaři, nebo dokonce strach, třeba když vidíte zubaře. Zvláštní srkání si herec vypůjčil od kolegy Bély Lugosiho z filmu Dracula.

Děsivě dobrý

Už během natáčení bylo jasné, že výkon Anthonyho Hopkinse je působivý. Herečka Jodie Foster, která hrála agentku FBI, se mu údajně mimo kamery vyhýbala, protože se ho bála. Přitom během filmu vidíte Hannibala Kanibala pouhých 16 minut! Také se říká, že po premiéře filmu se s hercem rozešla jeho tehdejší přítelkyně. Dostal však velmi dobrou náplast na bolest. Filmová akademie mu udělila Oscara. První zlaté sošky se dočkal v 54 letech.

Zahraje cokoliv

Anthony Hopkins od té doby předvedl, že jeho herecký rejstřík je široký. Přijal roli bijce upírů Van Helsinga v Drákulovi, dokonalého majordoma v Soumraku dne, zahrál si prezidenta Nixona, malíře Picassa, filmaře Hitchcocka. Mezi uznávané filmy patří Seznamte se, Joe Black nebo Titus. Samozřejmě pokračování lecterovské série: Hannibal a Červený drak.

Nová krev

V novém století získal Anthony Hopkins nové, mladé fanoušky díky filmům s komiksovými hrdiny. Role vládce bohů Odina, otce Thora, je jako odměna za jeho filmové výkony. Stejně tak si užil natáčení životopisného filmu Dva papežové. Za postavu konzervativního papeže Benedikta XVI. získal oscarovou nominaci. V té době už se ho novináři nepříliš taktně ptali, jestli ho netíží stáří. Prohlásil, že už nemůže běhat, protože ho bolí kolena.

Druhá trefa

Přesto si v roce 2020 ještě zvládl doběhnout pro Oscara. Samozřejmě obrazně. Ohromil výkonem ve filmu Otec, který natočil francouzský režisér Florian Zeller. Příběh popisuje osud muže propadajícího demenci. Výkon Anthonyho Hopkinse je přesvědčivý, ale sám s nemocí zkušenost neměl. „Ve své vlastní rodině jsem nikdy demenci nezažil. Otec zemřel na srdeční chorobu, matka skoro v devadesáti na stáří. Celý film je o tom, že si otec nechce přiznat, že tento problém skutečně má,“ prozradil. Oscara za snímek získal v 83 letech a stal se nejstarším držitelem zlaté sošky.

PRÁVĚ SE DĚJE: V únoru zamíří do našich kin snímek Jeden život, kde sir Anthony Hopkins hraje zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona. Herec se před kamerami převtělil také do slavného psychiatra Freuda.

Zdroj: Youtube

Co možná nevíte:

  1. V roce 2017 uvedl, že mu byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Vysvětluje to jeho problémy v komunikaci s lidmi a v sociálních vztazích. Ovšem lidé s touto diagnózou mívají nadprůměrný intelekt a bohatou slovní zásobu.
  2. Díky britskému občanství a od roku 2000 i americkému získal přezdívku Američan z Walesu.
  3. Herectví je pro něj tak snadné jako jezdit autem.

Zdroj: vlasta.cz youtube.com csfd.cz

Související články