Když se před pěti lety veřejnost dozvěděla o smrti Aťky Janouškové, nastal velký smutek. Vždyť se dodnes nenajde snad nikdo, kdo by nemiloval její nezapomenutelný hlas, který propůjčila včelce Máje. Ačkoli byla vzrůstem malá, odvahy a vnitřní síly měla na rozdávání. 

Nepříjemná porucha růstu

Herečka, dabérka a zpěvačka Aťka Janoušková se narodila 16. března roku 1930 v Praze klenotníkovi Rudolfu Janouškovi a mamince Hedvice Janouškové. Odmala milovala zábavu a pohyb, nejvíc pak balet a hraní v divadle.

Chuť do života jí nesebrala ani porucha růstu, kvůli které vyrostla jen do výšky 120 centimetrů. Dozvěděla se to ještě před tím, než začala chodit do školy. 

Dopovala se mužskými hormony

Ačkoli se jí za její nízký vzrůst ve škole nikdo neposmíval, Aťka se s ním smířit nechtěla a s rodiči začala hledat řešení. Od začátku to však připomínalo boj s větrnými mlýny.

Nepomohla ani léčba růstovými hormony. „Vyrůst za rok o dva tři centimetry, to mě nebavilo,“ prozradila před lety s humorem sobě vlastním.

Rychle se dostala do Národního divadla

Janoušková se už ve svých jedenácti letech dostala jako herečka do Národního divadla. I když to tam milovala, musela ho nakonec v roce 1942 nuceně opustit. A rozhodně to nebylo kvůli její výšce.

Někomu bylo proti srsti, že na první scéně hraje dívka z židovské rodiny, a upozornil na tuto skutečnost ředitelství formou anonymního udání. „Následovala okamžitá výpověď,“ svěřila se Janoušková před lety v rozhovoru pro Reflex.

Zdroj: Youtube

Otec se z koncentračního tábora nevrátil

V srpnu 1943 pak přišel pro Aťku Janouškovou obrovský šok, který její život obrátil vzhůru nohama. Gestapo si přišlo pro její rodiče a odvedlo je do koncentračních táborů.

Původně si přišli jen pro maminku Hedviku, ale zalíbil se jim jejich byt, a proto se rozhodli, že odvedou i Rudolfa Janouška. „Když si prohlédli ten byt, tak se vrátili a maminka jen slyšela, jak si mezi sebou řekli ‚beide‘, což znamenalo ‚oba‘,“ svěřila se Janoušková. 

Její tatínek se bohužel z koncentračního tábora v Dachau už nikdy nevrátil, zemřel tam těsně před koncem války. Návrat maminky tak vnímala jako malý zázrak.

„Jednou, to už bylo asi čtrnáct dnů po revoluci, jsem zrovna hrála na klavír a do pokoje přišla tetička a řekla: ‚Pojď se podívat, kdo přišel!‘ A já jsem přestala hrát, šla jsem se podívat ke dveřím – a tam stála maminka. Moje maminka, která přišla pochodem smrti z koncentráku z Osvětimi. Na to já nikdy nezapomenu. Vždycky, když to vyprávím, tak mi jde mráz po zádech,“ prozradila pro Paměť národa. 

Nejvíce ji proslavil dabing

Krátce po skončení války pracovala Janoušková jako korespondentka, brzy se ale dostala zpět na jeviště. V letech 1981 až 1989 pak vystupovala v Národním divadle v roli Barbory v opeře Zuzana Vojířová.

Ovládala i mnoho světových jazyků a dokázala vystupovat i ve francouzštině či němčině. S láskou hrála divadlo pro děti a rovněž se objevila v několika filmech – Ať žijí duchové! či Amadeus.

Nejvíce se ale proslavila jako dabérka. V roce 2009 dokonce získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Svůj hlas propůjčila Včelce Máje, Včelím medvídkům či Broučkům. 

Tragická smrt osudové lásky

Aťka Janoušková se během svého života nikdy nevdala ani neměla děti. Vášnivě zamilovaná ale byla, její velkou láskou byl dlouholetý kolega Josef Poslední.

Ten ale bohužel v roce 1968 tragicky zemřel během havárie autobusu v Mongolsku, kde byl společně s kapelou. Od té doby zůstala Janoušková sama a do svého srdce dalšího muže nepustila. 

Zemřela všemi opuštěná

Ačkoli ji mělo mnoho lidí rádo a chtěli s ní trávit čas, ona byla nejraději sama. Když se přestala svým známým čtyři dny ozývat a nebrala telefon, byla do jejího bytu v pražských Strašnicích přivolána policie a Aťka Janoušková byla nalezena mrtvá. „Nejspíš měla nějakou srdeční příhodu,“ nastínil možnou příčinu smrti její kamarád Lubomír Zemanec v rozhovoru pro Novu. 

I přes to všechno, čím si musela během života Aťka projít, si ho dokázala užívat plnými doušky. „Osud byl ke mně vcelku příznivý. Život mě baví, věk nevěk,“ řekla ještě v roce 2017. Zemřela začátkem března 2019, týden před 89. narozeninami.

Zdroj: Vlasta.cz, Reflex.cz, Krestandnes.cz, Pametnaroda.cz

Související články