Poruchy autistického spektra, kam se řadí autismus i Aspergerův syndrom, se objevují už v dětském věku. Nejčastěji se projevují poruchou sociální interakce a komunikace. Protože jde o vrozenou vývojovou vadu, vyléčení není možné.

Pokud se včas zjistí, děti, a později i dospělí, žijí běžný život, a dokonce mohou vyniknout v tom, co dělají. Možná byste nevěřili, ale autismem trpěli pravděpodobně i Beethoven, Napoleon či Albert Einstein.

Ondřej Sokol

Aspergerovým syndromem podle dostupných informací trpí také oblíbený český moderátor a herec Ondřej Sokol. Sám sebe popisuje jako šíleného perfekcionistu. Občas mívá problémy se soustředěním a někdy ho přepadne blbé období, kdy trpí úzkostmi, má strach z lidí a nechce se mu ani opustit domov.

Anthony Hopkins

Herecký bard Anthony Hopkins uvedl, že už jako malý chlapec, který se narodil do dělnické rodiny, měl pocit, že nikam nezapadá. Byl zkrátka jiný. V té době samozřejmě neměl tušení, že existuje něco jako Aspergerův syndrom a neupozornil ho na to ani nikdo v jeho okolí.

Porucha autistického spektra mu proto byla diagnostikována až v pozdějším věku. Výčet jeho skvělých hereckých výkonů je ovšem důkazem, že onemocnění rozhodně nebylo překážkou v zářné kariéře.

Dcera Mahuleny Bočanové

Dvaadvacetiletá dcera herečky Mahuleny Bočanové Marina je pohledná blondýnka s velkýma očima, která žije se svou milující maminkou. Má totiž diagnostikovaný autismus spolu s epilepsií, a potřebuje proto celodenní péči, dozor a pomoc.

Přestože i jako dospělá žena vidí Marina svět pořád dětskýma očima, Mahulena Bočanová v pořadu Show Jan Krause uvedla, že když si člověk zvykne, že je jeho dítě autista, může potom objevovat bohatší a krásnější svět, kde se dá mnohem více radovat z maličkostí.

Zdroj: Youtube

Susan Boyle

Když se nenápadná Skotka v roce 2009 postavila před porotu a diváky soutěže Británie má talent a otevřela ústa, všechny naprosto ohromila svou interpretací písně I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci.

Ze dne na den se stala absolutní hvězdou, což ale psychicky neunesla a skončila v léčebně. Její stav se naštěstí stabilizoval a zpěvačka veřejně přiznala, že jí diagnostikovali Aspergerův syndrom, má problémy se sociálním cítěním a s komunikací a občas na veřejnosti propukne v hysterický záchvat.

Elon Musk

Vizionář a miliardář Elon Musk patří k nejbohatším lidem světa a v roce 2021 žebříček nejmajetnějších osob dokonce vedl. Překážkou v úspěchu nebyla ani skutečnost, že má lehkou poruchu autistického spektra, což oznámil v roce 2021, když moderoval pořad Saturday Night Live.

Uvedl tehdy, že je jeho prvním moderátorem s Aspergerovým syndromem. Nebo minimálně prvním, který to veřejně přiznal.  

Daryl Hannah

Herečce Daryl Hannah (filmy Žbluňk či Kill Bill) diagnostikovali autismus v dětství. V rozhovoru pro People Magazine hovořila o „vysilující plachosti“ v dětství a strachu ze slávy v dospělosti.

Porucha jí byla diagnostikována v době, kdy byl autismus do značné míry nepochopen a lékaři tehdy matce doporučili užívání léků. To však matka odmítla, proto se Hannah cítila společensky izolovaná a útěchu nacházela ve filmech. I proto se možná rozhodla pro herectví.

Zdroj: Vlasta.cz, Show Jana Krause, CNN Prima News, starsinsider.com, gulfnews.com, hollywoodlife.com

Související články