Herec Boris Rösner se narodil 25. ledna 1951 v Opavě za velmi dramatických okolností. Rösner ve svých pamětech totiž uvedl, že ho maminka rodila dlouhé tři dny a už byla na dně fyzických sil. Jeho otec byl původně šéfem opavské operety, matka operetní herečka, pocházel tedy z ryze umělecké rodiny.

Manželství jeho rodičů dlouho nevydrželo, a tak Boris vyrůstal jen s maminkou. Zpočátku to vypadalo, že nepůjde v uměleckých stopách, protože uvažoval o studiu medicíny.

S odstupem času je možná škoda, že to nezkusil, protože byl už od dětství velmi manuálně zručný. Naučil se dokonce šít, protože se mu nelíbila tehdejší nabídka oděvů v obchodech. Byl tak šikovný, že si zvládl ušít i vlastní sako

Zdroj: Youtube

Už v útlém věku stál na jevišti a divadlo si zamiloval. Možná i proto jeho kroky směřovaly na DAMU, kam byl přijat napoprvé a v roce 1973 dostudoval. Jeho profesorem a zároveň velkým vzorem byl skvělý herec Václav Voska.

S ním měl společných také několik charakterových vlastností. Oba vynikali vysokou jazykovou kulturou, sebevědomím, noblesou a perfekcionismem. 

Zrozen pro záporné role

Jeho vzhled byl velmi netradiční kvůli zranění, které prodělal v dětství. Přímo u oka mu vybouchla žárovka a přestal na něj vidět. Když se k tomu přidala jeho postava a výraz, byl režiséry celou kariéru vyhledáván na negativní role.

Diváci si ho pamatují z filmů Chobotnice z II. patra, Vrchní, prchni či Černí baroni. Vynikající byl ale především v divadle, v roce 2005 získal Cenu Thálie za roli Harpagona v Lakomci

Milovník rituálů

Nejenom že byl Rösner charismatickým mužem, ale také miloval rituály. V jednom z rozhovorů se svěřil, že si před každou premiérou musí umýt auto. „I kdyby pršelo a kdybych ho myl včera, tak ho umyji znovu,“ cituje herce web Super.

Kolega Jiří Vinklář o něm prozradil, že si také před každou premiérou čistil boty tak dlouho, dokud se úplně neleskly. 

Na jevišti se vždy zamiloval

Boris Rösner byl dlouhé roky šťastně ženatý s manželkou Alicí a vychovávali společně dceru Gabrielu. Mnohokrát se ale svěřil, že se často platonicky zamiluje. Spolehlivě to fungovalo, kdykoli byl na jevišti s nějakou herečkou. „V této rovině jsem velmi miloval Janu Preissovou, se kterou jsem odehrál spoustu rolí,“ uvádí web Super. 

Dodnes se ale povídá, že ne vždy to v jeho případě skončilo jen u platonické lásky. Na své charisma dokázal utáhnout spoustu žen a s mnoha z nich si užil vášnivý románek. Manželka Alice nad tím vždy přivřela oko, nejspíš ho tolik milovala, že se jednoduše nechtěla rozvádět. 

Prastará rodinná kletba

Hercův celý život ovlivňovalo vědomí rodinné kletby. Jeho prapředek Sixtus Rösner z bavorského rytířského rodu měl milenku, což tehdy naštvalo bratra jeho manželky a chtěl si to s ním vyříkat.

Vyzval ho proto na souboj, který ale prohrál, když ho Rösner probodl mečem. Jakmile se o prohře bratra dozvěděla podváděná manželka, proklela nejenom Rösnera, ale i jeho budoucí děti. Žádný z nich se neměl dožít více než pětapadesáti let

Herec by tomu nepřikládal váhu, kdyby se pověra v jeho životě několikrát nevyplnila. „Můj otec zemřel v devětačtyřiceti a matka ve třiapadesáti. A tak si říkám, že musím přežít tu pětapadesátku a pak už to bude dobrý,“ citoval herce web Prima Ženy. 

Byl Boris Rösner prokletý?

Krátce po dvaapadesátých narozeninách se začal postupně zhoršovat jeho zdravotní stav. Byl unavený, trápil ho kašel, ale s lékařem to neřešil. Když se k tomu konečně odhodlal, bylo už pozdě, protože mu diagnostikovali rakovinu plic.

Konec života tak prožil v obrovských bolestech. Metastáze mu začaly ničit tělo a on skončil na vozíku. Poslední týdny už jen čekal na vysvobození v podobě smrti.

Jeho velké přání se mu nesplnilo. „Chci umřít na jevišti. Ne na začátku představení, nejlíp ve třetí třetině. Kdyby se to povedlo při Learovi! To bych si opravdu přál. Nebo alespoň v divadelní šatně, když se převlékám,“ napsal do svých pamětí, které vyšly krátce předtím, než mu lékaři v těle našli nádor. Nakonec zemřel 31. května 2006 ve věku 55, tedy přesně ve věku, který předpověděla prastará kletba.

Zdroj: vlasta.cz, prozeny.cz, super.cz, zeny.iprima.cz, csfd.cz, prazska.drbna.cz 

Související články