Herečka se narodila 14. května 1969 v Melbourne a právě v těchto dnech slaví 55. narozeniny. Vrásky abyste ale hledali na jejím obličeji s lupou. Je považovaná za jednu z nejvšestrannějších hereček své doby. Objevuje na divadelních prknech, a pokud jde o filmy, točí nejen kasovní trháky, ale i nezávislé snímky.

Dva Oscary získala za film Letec, v němž ztvárnila Katharine Hepburn, toho druhého za film Jasmíniny slzy. Celkem byla na Oscara nominovaná 8x, patří k nejvíce nominovaným australským hercům.

Zdroj: Youtube

Smrt otce

Narodila se v Melbourne do rodiny Australanky June, která byla učitelkou, a Američana Roberta, který byl poddůstojníkem námořnictva USA. Když jí bylo pouhých deset, otec zemřel na infarkt, bylo mu teprve čtyřicet. Její matka zůstala se třemi dětmi sama, proto se k nim přistěhovala babička, aby jim pomáhala. Matka Cate se už nikdy znovu nevdala.

Bouřlivé dospívání

Přestože herečka vypadá často ve svých filmech étericky, ona sama o sobě říká, že byla extrovertní dítě. Ráda se oblékala do mužského oblečení a prošla si i gotickou a punkovou fází. V jednu chvíli si dokonce oholila hlavu. Na střední škole se zamilovala do divadla, ale po maturitě studovala ekonomii a výtvarné umění. Po roce toho nechala a raději cestovala.

Komparzistka v egyptském filmu

V Egyptě ji požádali, aby se stala komparzistkou v boxerském filmu Kaboria, a protože jí chyběly peníze, nabídku přijala. Herectví se jí natolik zalíbilo, že po návratu do Austrálie se přestěhovala do Sydney a vystudovala Národní institut dramatického umění. Netrval ani rok a začala se sypat uznání kritiky i veřejnosti.

Úspěch přišel poměrně brzy, nejprve v divadle, později se začala objevovat v televizních minisériích a filmech. První velkou rolí se stala postava Alžběty I. ve snímku Královna Alžběta z roku 1998, ta jí vynesla její první oscarovou nominaci. Tu sice neproměnila, ale získala Zlatý glóbus i cenu BAFTA.

Následovaly filmy Talentovaný pan Ripley, Pán prstenů, Letec, Babel, Zápisky o skandálu, Královna Alžběta: Zlatý věk. Vidět jste ji mohli i ve snímku Indiana Jones a království křišťálové lebky či Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Naposledy zazářila například v hudebním dramatu Tár, těšit se můžeme na akční sci-fi Bonderlands.

Od roku 1996 žije spokojený život s dramatikem a scenáristou Andrewem Uptonem. Nejdřív to vypadalo, že z toho nic nebude. Ona mu připadala nevšímavá, on jí arogantní. Vzali se v prosinci 1997. Pár má čtyři děti, tři syny, čtvrtou dceru si adoptovali v roce 2015. „Neměli byste tyto věci moc plánovat. Když se zadaří, bylo by to skvělé,“ řekla do InStyle.

Soukromí si hlídá, ale umí šokovat

O své rodině herečka moc nemluví, přestože má Instagram, žádné fotky rodiny tam nenajdete. Občas ale překvapí, třeba když v roce 2015 u příležitosti natáčení lesbického filmu Carol přiznala, že se ráda obklopuje ženami, ne však v romantickém či intimním smyslu slova. Prostě má ráda tu ženskou energii.

Herečka je také velmi aktivní, pokud jde o práva LGBTQ lidí, a hlasitě bojuje i za rovná práva mužů a žen ve filmovém průmyslu.

Krásu nemá zadarmo

Zdá se, že i když jí je 55 let, vrásky jí těžkou hlavu nedělají. Řídí se totiž triky, které ji naučila její matka. Vyrábí si vlastní hydratační krém, který smíchá s krémem s SPF, aby se chránila před rakovinou kůže, nepoužívá hodně make-upu a nedá dopustit na lžičky v mrazáku.

„Nejlepší věc, kterou mě máma naučila. Dejte lžičky do mrazáku a pak si je přiložte na oči. Hned se zbavíte únavy a otoků.“ Kromě toho se drží daleko od pšeničných výrobků a nejrůznějších přísad. Ovšem neznamená to, že si nikdy nedopřeje něco dobrého, třeba sklenku šampaňského.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, thecut.com, harpersbazaar.com, en.wikipedia.org