Jakub Vágner (1981, 41 let)

Jestlipak Jakub jí na Vánoce / svoje narozeniny kapra? Nejznámější český rybář pochází z hudebně založené rodiny – jeho otcem je muzikant Karel Vágner. Expřítel missky Elišky Bučkové (34) studoval hru na kontrabas na Pražské konzervatoři, ale ve třetím ročníku toho nechal a odjel do Austrálie, kde začal profesionálně rybařit. Finalista 10. ročníku StarDance dokonce získal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy za popularizaci svého oboru.

Janek Rubeš (1987, 35 let)

U ryb ještě chviličku zůstaňme. Představte si, že se aktivista, reportér a videotvůrce Janek Rubeš rozhodne svou štědrovečerní večeři nespořádat, rybu pustí zpátky do vody a ta mu na oplátku splní tři přání. Co by to asi bylo? Jak tak Janka a jeho náturu známe, nejspíš by si přál, aby 1) zmizely všechny nepoctivé směnárny, které okrádají turisty, 2) aby se ze všech taxikářů nejen na Staromáku stali poctivci, a 3) aby se nikdy nerozpadlo jeho tvůrčí manželství s Honzíkem Mikulkou.

Jiří Hanzelka (1920, †82 let)

Dalším, kdo se narodil 24. prosince, byl cestovatel, spisovatel a fotograf Jiří Hanzelka. Štramberský rodák se proslavil ve dvojici s Miroslavem Zikmundem, s nímž procestoval v kopřivnických vozech Tatra značný kus světa. Už méně se o Hanzelkovi, který zemřel v roce 2003, ví, že ač byl sám členem KSČ, velmi kritizoval některé komunistické praktiky a po roce 1968 mu bylo znemožněno cestovat a účastnit se veřejného života. V roce 1977 dokonce podepsal Chartu 77.

Ricky Martin (1971, 51 let)

Tento sympatický a velmi temperamentní zpěvák se narodil v Portoriku. Jeho rodné jméno zní Enrique Martín Morales, ale dnes je po celém světě známý jednoduše jako Ricky Martin. Proslavil se hlavně na přelomu tisíciletí s písní Livin ’La Vida Loca, ale i za svou následující tvorbu posbíral řadu ocenění včetně prestižních cen Grammy.

Annie Lennox (1954, 68 let)

Britská zpěvačka, politická aktivistka a filantropka se stala známou už v 70. letech s hudební skupinou The Tourists, ale největší mezinárodní úspěch jí přineslo až působení ve skupině Eurythmics v 80. letech. Se ziskem 8 cen je nejvíce oceňovanou zpěvačkou v historii cen britské populární hudby BRIT Awards.

Ava Gardner (1922, †67)

Hlavním zlomem v kariéře této americké herečky bylo natočení filmu Zabijáci v roce 1946. Od té doby platila za sexsymbol a v její posteli se vystřídala celá řada amerických herců a také vlivných podnikatelů té doby. V roce 1957 se rozvedla i se svým třetím manželem, kterým nebyl nikdo jiný než božský Frank Sinatra. Americký filmový institut dokonce prohlásil Avu Gardner za největší hvězdu všech dob.

Na závěr zmiňme i další známé osobnosti narozené o Vánocích. Dne 23. prosince spatřili světlo světa například Miss World Taťána Kuchařová (35) nebo český publicista ruského původu Jefim Fištejn (76). Na první svátek vánoční 25. prosince se narodila oběť komunistického režimu právnička Milada Horáková (†48) nebo frontman Yo Yo Bandu Richard Tesařík (77).

Zdroj: Vlasta.cz, Wikipedia, Stars Insider, People.com

Související články