Jeho dětství bylo opravdu neveselé. Jako jedenáctý z patnácti potomků chudé hornické rodiny zakoušel mnohá příkoří, což se bezpochyby odrazilo na jeho osobnosti i vizáži. Mladší děti zpravidla nosívají oblečení po sourozencích, na malého Charlese ovšem často zbyly jen dívčí šaty po starších sestrách.
Skromné hygienické možnosti měly za následek dost radikální preventivní opatření proti šíření vší – děti totiž chodily s oholenými hlavami. Skutečná rána osudu ale dopadla na rodinu v jeho pouhých deseti letech. Otec zemřel a s ním odešel i živitel, jehož bylo potřeba nahradit. Charles byl nucen v tomto útlém věku začít s prací v dolech, aby se jakž takž protloukli.
VIDEO: Podívejte se na nejznámější scény Charlese Bronsona.
Účast ve válce a cesta k divadlu
Těžké životní podmínky ho už v devíti letech přivedly ke kouření, což se později také podepsalo na jeho zdraví. Po krušných letech v dolech jeho další pouť pokračovala dál po nerovných cestách. Narukoval do americké armády a během druhé světové války podstoupil další těžké zkoušky jako střelec u letectva.
I když se jako voják osvědčil, rozhodl se po válce od základu změnit svůj život. Především kvůli penězům se snažil najít práci v divadle. Sice to bylo nejdřív jen u divadelního spolku v Atlantic City, kde pomáhal s malováním kulis, brzy ale zjistil, že ho samotné herectví láká mnohem víc.
Změna jména – nejdřív obrana, potom vstupenka ke slávě
Přistěhovalci si v Americe často upravovali jména, aby lépe splynuli s ostatní společností. Charles k tomu ale přistoupil ještě z dalšího důvodu. Když se snažil prorazit u filmu, vládla zrovna ve Spojených státech napjatá antikomunistická atmosféra, kterou tehdejší senátor McCarthy proměnil skoro v hon na čarodějnice.
Charles si tedy jméno změnil na Bronson, aby svým litevským příjmením nevzbuzoval pochybnosti. Říká se, že jméno mu prý pomohl vybrat kolega od filmu, a to samotný Steve McQueen. Ten mu je navrhl podle ulice Bronson Street, když spolu jeli autem v Los Angeles.
Krkání na povel a Sedm statečných
První skutečnou Bronsonovou rolí na stříbrném plátně byl námořník ve válečné komedii You’re in the Navy Now (1951). Syrový humor Charlesovi vyhovoval a on sám později žertoval, že tuto roli dostal proto, že byl jediný, kdo krkal na povel přesně podle scénáře.
Skutečným průlomem v jeho herecké kariéře byl až legendární western Sedm statečných z roku 1960. Zde se potkal nejen se Stevem McQueenem, ale mnoha dalšími hvězdami jako Yul Brynner, Horst Buchholz, Eli Wallach nebo Robert Vaughn. Kromě tehdy již známého Brynnera byl tento film také pro ostatní „statečné“ bránou ke slávě na stříbrném plátně.
Harmonika z Tenkrát na Západě
Charles Bronson navždy zůstane pro většinu diváků hlavně Harmonikou z kultovního westernu Tenkrát na Západě, který natočil v roce 1968 s režisérem Sergiem Leonem. Ačkoliv tu nevystupuje v hlavní roli, jeho tajemný psanec s foukací harmonikou vtiskl filmu nezapomenutelnou atmosféru. Bylo to také díky podmanivé hudbě Ennia Morriconeho, která dodnes nahání husí kůži i těm, kdo film nikdy neviděli.
Bronsonova filmografie obsahuje i další kasovní trháky jako Tucet špinavců, Velký útěk, Rudé slunce, Valachiho svědectví nebo Přání smrti. Navzdory svým úspěšným rolím nikdy nezískal významnější filmová ocenění, přesto se v roce 1980 dočkal vlastní hvězdy na pověstném hollywoodském chodníku slávy.
Drsňák ve filmu, poeta v soukromí?
Svůj osobní život nerad vystavoval na veřejnosti, ostatně ke zvrásněné tváři dobrodruha jen těžko pasovala záliba v malířství či znalost jazyků (mluvil kromě angličtiny a litevštiny také polsky a rusky). Oženil se celkem třikrát, a to nejprve s Harriet Tendler, s níž měl dvě děti. Ona sama měla také herecké ambice, kariéru ale obětovala Charlesovi a po osmnácti letech skončilo manželství rozvodem.
Druhou ženou byla rovněž herečka, Jill Ireland. Setkali se na natáčení filmu Velký útěk a zůstali spolu až do roku 1990, kdy zemřela na rakovinu. Potřetí se Bronson oženil s Kim Weeks, rovněž herečkou. Rozdělila je opět až smrt, tentokrát ale Charlesova. Roku 2003 zemřel na zápal plic, předtím ale trpěl i dalšími zdravotními problémy včetně Alzheimerovy choroby.
Zdroje: vlasta.cz, csfd.cz, wikipedia.org, biographs.org, mentalfloss.com, facts.net