Sláva a úspěch ještě zdraví nikomu nezaručí. To ostatně moc dobře vědí mnohé známé osobnosti, od herců, zpěváků či sportovce konče. Někteří i nadále pracují a jejich nemoc je nijak zvlášť neomezuje, jiní kvůli potížím museli zpomalit, nebo dokonce s kariérou seknout. Kdo k nim patří?

Christina Applegate

Proslavila se díky roli v seriálu Ženatý se závazky, kde hrála Kelly, dceru hlavních představitelů. Loni dokončila natáčení třetí série komediálního seriálu na Netflixu Smrt nás spojí, kde hrála hlavní hrdinku. Nutno říct, že naprosto famózně. Druhou řadu natáčela již s velkými zdravotními problémy v souvislosti s roztroušenou sklerózou. Tu ji diagnostikovali v roce 2021, kdy nemoc potvrdila i veřejně.

Od té doby se její zdravotní stav zhoršuje. Na nedávném předávání cen SAG, kdy byla nominovaná za mimořádný herecký výkon v komediálním seriálu Dead to Me, řekla, že je to pravděpodobně její poslední vystoupení na veřejnosti. Sama se totiž už nepostaví a nezvládne ani natáčení. Aby uživila dvanáctiletou dceru, snaží se alespoň o dabing. Život se s herečkou nemazlil, v minulosti bojovala s rakovinou prsu a v roce 2008 podstoupila dvojitou mastektomii.

Bruce Willis

Známý hrdina akčních filmů ukončil hereckou kariéru loni na jaře, když mu diagnostikovali nemoc zvanou afázie. Ta ovlivňuje schopnost porozumět řeči a také mluvení. Hercům stav se bohužel od té doby výrazně zhoršil, rodina megastar před týdnem vydala prohlášení, v němž potvrdila, že herec má FTD, což je frontotemporální demence, která mu brání v komunikaci. „Je to bolestivé, ale taky úlevné, že máme konečně jasnou diagnózu,“ stojí v jejím oficiálním prohlášení. Bohužel to znamená, že herec již nikdy nic nenatočí, přestože je mu teprve 67 let. Na nemoc není žádný lék a nemocný postupně ztrácí sebekontrolu, zanedbává péči o svou osobu a má emoční poruchy.

Selma Blair

Podobně jako její kolegyně Christina Applegate, i tato americká herečka trpí roztroušenou sklerózou. Znát ji můžeme z filmů Hellboy, Pravá blondýnka či Velmi nebezpečné známosti. Diagnózu oznámila na Instagramu v roce 2018 a napsala tehdy: „Jsem zdravotně postižená. Občas padám. Shazuji vědci. Moje paměť je zamlžená.“

O tři roky později uvedla, že kombinace chemoterapie a transplantace kmenových buněk pomohla uvést její RS do remise. Od roku 2019 používá lakovanou hůlku. Herečka také přiznala, že roky měla příznaky, ale ignorovala je. Přesto se snaží i nadále pracovat a dělat to, co je jejím posláním. Nadále taky mluví o svých zkušenostech s nemocí, například o změně hlasu v důsledku dysfonie a úzkosti. Je inspirací pro mnohé další, protože je pozitivní a snaží se brát nemoc s humorem.

Jamie-Lynn Sigler

Hrála v seriálu Rodina sopránů, který se vysílal do roku 2007. Ztvárnila v něm mafiánovu dceru Meadow a mnozí si pamatují scénu, v níž běží přes ulici, aby se  potkala se svou rodinou na večeři. To bylo také naposledy, kdy herečka běžela. V roce 2001 jí diagnostikovali roztroušenou sklerózu, ale dlouhé roky o tom mlčela, protože se bála, že by to ovlivnilo její kariéru. Až v roce 2016 se veřejně přiznala, jakou nemocí trpí. Magazínu People tehdy řekla: „Je to moje součást, ale není to něco, co mě určuje.“ Dvakrát denně užívá léky a říká, že je nemoc prozatím zvládnutelná.

Lady Gaga

Herečka a zpěvačka trpí nemocí zvanou fibromyalgie, což je stav, který způsobuje bolest po celém těle. Člověk, který nemocí trpí, může zaznamenat také extrémní únavu, svalovou ztuhlost, problémy se soustředěním a se spánkem. Nemoc postihuje ženy 7x častěji než muže, zcela vyléčit se nedá, ale symptomy lze zmírnit pomocí léků, terapie a změny životního stylu. Lady Gaga poprvé o svých zkušenostech s chorobou mluvila ve svém dokumentu na Netflixu v roce 2017, kdy byla nucený zrušit koncert v Brazílii, protože ji převezli do nemocnice se silnými bolestmi.

Venus Williams

Sjorgenům syndrom je autoimunitní onemocnění, které postihuje části těla produkující tekutiny, jako jsou slzy a sliny. Lidé, kteří nemoc mají, trpí často suchostí očí, v ústech, únavou a bolestmi kloubů. Slavná tenistka svou nemoc veřejnosti prozradila v roce 2011, kdy ji nemoc donutila nenastoupit na US Open. Brzy se ale ke sportu vrátila.

Pink

Zpěvačka trpí astmatem, což je nemoc, kterou trpí skoro 300 miliónů lidí na celém světě. Není to tedy nemoc, která by nebyla neznámá, ale dost znepříjemňuje život. Zpěvačka o nemoci mluví sporadicky, ale hodně se otevřela v době pandemie, kdy v roce 2020 na Instagramu vyzývala spoluobčany, aby nosili roušky. „Mám astma a nosím teď dvě roušky. Dýchám dobře a nejsem sobecký idiot. Používejte roušku, není to tak těžké.“

Michal J. Fox

Americký herec, který se proslavil rolemi například v komediích Návrat do budoucnosti, Doktor Hollywood či Americký prezident, trpí Parkinsonovou chorobou. Drsnou diagnózu se dozvěděl, když mu bylo 29 let, o svém stavu informoval veřejně až o sedm let později. Parkinsonova choroba snižuje množství buněk produkujících dopamin a způsobuje svalovou ztuhlost, třes a potíže s mluvením.

Ačkoli se nejdřív stáhl z veřejného života a bojoval kvůli své diagnóze s depresemi a alkoholismem, v roce 2000 založil Nadaci Michaela J. Foxe, která patří k jedněm z největších neziskovek na světě. Dosud vybrala asi 1,5 miliard dolarů na výzkum a léčbu Parkinsonovy choroby. Před měsícem měl na filmovém festivalu Sundance premiéru dokument, kde herec hovoří otevřeně o svých zkušenostech s nemocí i závislosti na alkoholu. „Skrýval jsem kdysi nemoc a užíval dopaminové tablety jako bonbony, abych odvrátil rané příznaky nemoci. Stal jsem se virtuózem manipulace.“  V roce 2000 opustil seriál Všichni starostovi muži a pracoval jen na projektech, kde nebylo moc textu.

 Zdroj: Vlasta.cz
people.com/health/christina-applegate-gained-40-pounds-multiple-sclerosis-medications
webmd.com/multiple-sclerosis/ss/slideshow-faces-of-ms
michaeljfox.org