Herec Clive Owen se narodil 3. října 1964 v městě Coventry ve Velké Británii. Má hned čtyři bratry, nejstarší z nich je obchodník a prostřední dva se věnují hudbě. Sám odmala snil o tom, že se stane hercem. 

Často o tom mluvil ve škole před svými spolužáky. Ti ale neměli pro jeho velký sen pochopení a většina z nich se mu kvůli tomu smála. On to ale bral spíš jako motivaci a ještě usilovněji pracoval na tom, aby jim jednou ukázal, že na to má.

Ve škole nebyl zrovna premiantem

Zpočátku patřil k nejlepším žákům, měl vynikající prospěch, jenže jakmile získal roli Artfula Dodgera ve hře Oliver, už se nedokázal soustředit na nic jiného než na divadlo. V ten okamžik začal trochu vybočovat, protože jeho školní výsledky měly sestupnou tendenci. Jeho to ale netrápilo, protože dobře věděl, že jako herec být premiantem nepotřebuje.

Myslel si, že je škola zbytečná

Když jeho školní výsledky začaly být katastrofální, přemluvil ho jeden z učitelů, aby zkusil studium dramatu na Mountview v Londýně. Jenže ani tam Clive Owen dlouho nevydržel a ze školy odešel. Když ale zjistil, jak moc těžké je pro něj najít si práci, dal studiu druhou šanci. 

Udělal dobře, protože nejenom že úspěšně dokončil Royal Academy of Dramatic Art, ale také se mu pod kůži dostal klasický shakespearovský repertoár. V roce 1988 dokonce hrál v divadle roli Romea ve hře Romeo a Julie

Zdroj: Youtube

Láska z divadla

Tehdy se seznámil s herečkou Sarah-Jane Fenton, která hrála Julii. Rychle se do sebe zamilovali, ale jejich vztah byl jako jízda na horské dráze. Neustále se rozcházeli a zase dávali dohromady. V roce 1995 se ale vzali a v pozdějších letech se jim narodily dcery Hannah a Eve. 

Zlom po boku hvězd

Vůbec poprvé se Clive Owen ve filmu objevil v roce 1988, kdy si zahrál ve snímku Vroom. Zlom v jeho kariéře nastal až v roce 2004, kdy se objevil v dramatu Na dotek, a to po boku Natalie Portman, Julie Roberts či Juda Lawa.

Za svou vedlejší roli Larryho si dokonce odnesl cenu BAFTA, Zlatý glóbus a nominaci na Oskara. Ve stejném roce byl hvězdou filmu Král Artuš. Film byl ale hodně kritizován a Cliveovi Owenovi moc uznání a slávy nepřinesl. O rok později byl jedním z ústředních herců ve filmu Sin City – Město hříchu.

Jako Bill Clinton

Zajímavou roli si vyzkoušel díky třetí sérii antologie American Crime Story. Zahrál si totiž bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Zpočátku se ale roli bránil, protože si sám sebe jako prezidenta nedokázal představit. Nakonec ale výzvu přijal a roli se mu podařilo ztvárnit znamenitě, což ocenili také filmoví kritici. 

Zraje jako víno

O hercovi se říká, že čím déle hraje, tím lepší a autentičtější ve svých rolích je. V poslední době si ho navíc oblíbily ženy a začíná se o něm pomalu mluvit jako o novém filmovém sexsymbolu. On ale něco takového považuje za bláznivé a zůstává nohama na zemi. Sám má navíc dodnes oči jen pro svou manželku, se kterou je stále šťastný.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, facts.net, csfd.cz, extra.cz, britannica.com, imbd.com