Narodila se do umělecké rodiny, tatínek Karel Veškrna byl hudební skladatel, maminka Markéta byla amatérská zpěvačka a její sestra Eva Veškrnová působila dlouhá léta jako operetní herečka v Brně.
Dagmar maturovala na státní konzervatoři v Brně a pak vystudovala činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Po absolvování JAMU v jihomoravské metropoli zakotvila v Divadle na provázku, ale nakonec ji vítr zavál do Prahy.
Její domovskou scénou se stalo Divadlo Jiřího Wolkera, účinkovala ale také v legendárním Semaforu. Od roku 1979 pak byla členkou souboru Divadla na Vinohradech.
Dagmar Veškrnová byla tak slavná dávno předtím, než si 4. ledna 1997 vzala za manžela prezidenta Václava Havla.
První osudová láska
Se svým prvním manželem Radvítem Novákem se znali už od 14 let. Potkali se na konzervatoři, posléze spolu vystudovali i JAMU, kde se během studií vzali. Spolu s ním si zahrála i v několika inscenacích, například v Profesionální ženě nebo Evženu Oněginovi.
V roce 1975 se společně přestěhovali do Prahy, kde dostali angažmá v Divadle Jiřího Wolkera, a o rok později přivítali na svět dceru Ninu. Ačkoli se jejich cesty poměrně brzy rozešly, přáteli zůstali až do konce jeho života.
Když herec a rozhlasový režisér v listopadu 2015 umíral, právě Havlová ho držela za ruku. Dodnes na něj vzpomíná jako na svého osudového muže.
Ta, co pobláznila hlavu státu
Další osudové setkání bylo s Václavem Havlem. Pomyslná jiskra prý přeskočila v říjnu 1989, kdy Semafor slavil své 30. narozeniny a Jiří Suchý je při oslavě seznámil.
Ti dva se pak téměř denně potkávali na porevolučních besedách a na jaře roku 1990 spolu na plese Praha–Vídeň v Lucerně protančili skoro celou noc. Ten zbytek pak strávili u ní, kam se podle svých slov prezident vnutil na ranní kávu.
Já se s ní prostě ožením
Oficiálně se jejich milostný románek provalil až po 27. lednu 1996, kdy zemřela původní první dáma Olga Havlová. V prosinci 1996 pak na klinice v Londýnské ulici v Praze vyoperoval profesor Pafko Havlovi zhoubný nádor na plicích.
A prezident se rozhodl postavit se k celé záležitosti jako chlap. Do svého nemocničního pokoje prý svolal důležitou poradu, které se pochopitelně mimo jiných zúčastnili i prezidentův mluvčí a dlouholetý důvěrník Ladislav Špaček či jeho kancléř Ivan Medek.
„Rozhodl jsem se, že se ožením. Tady s Dášou,“ zaznělo z nemocničního lůžka. „Hned na začátku nového roku. 4. ledna.“ Od pohřbu bývalé paní Havlové ale ještě neuplynul ani rok a hrozil veřejný skandál.
Veřejnost byla pobouřena
Svatbu se samozřejmě snažili ututlat. Copak svědci, na ty byl spoleh. Táňa Fischerová a Jan Tříska zarytě mlčeli. Ovšem jedna ze sestřiček, které se o Havla staraly, si pustila pusu na špacír a zpráva o překvapivé svatbě se šířila éterem.
Ač prezidentův mluvčí mlžil, seč mohl, nebylo to nic platné. V tu chvíli se na Václava Havla a jeho novomanželku snesla obrovská vlna kritiky. Média se předháněla v tom, kdo na jednoho z páru vyšťourá co nejvíc špíny.
Havlovi v té době vyčetli všechny jeho údajné milenky. Poměr s manželkou dramatika Pavla Kohouta, psycholožku Jitku Vodňanskou, se kterou prý dokonce čekal dítě. A ještě šatnářka a sousedka Květa a…
Dlouho trvalo, než dostala milost
Také Dagmar Havlová si zvlášť na začátku manželství s prezidentem užila své. Byla označována za zlatokopku, najednou všem vadilo, že se obléká výstředněji než Olga. Čekalo se, kdy udělá chybu v protokolu.
A to pískání na prsty při prezidentské volbě? Jako někde na pavlači. Uplynuly roky, než tisk přestal na kdysi tak oblíbenou herečku házet špínu. „Tři čtyři určitě. Pak ji média vzala na milost,“ spočítal kdysi Ladislav Špaček.
Pak teprve si i lidé uvědomili to, co tvrdili Havlovi ošetřující lékaři. Že svou láskou prodloužila svému muži život o několik let.
Václav Havel neuměl zvolnit
Dagmar Havlová samozřejmě nemohla tento týden chybět na slavnostní premiéře dokumentu Tady Havel, slyšíte mě? v Jízdárně Pražského hradu. Premiéry se účastnil také prezident Petr Pavel se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a také těžce nemocný Jiří Bartoška.
„Je to paradoxní – udělali z toho krásný film, ale já už jsem tak ráda, že toto období, které jsem prožila po nemocnicích a ve strašném strachu, beze spánku, mám za sebou. Je to smutné, ale je to tak,“ svěřila se vdova po Václavu Havlovi v pořadu Showtime.
Herečka také promluvila o tom, jak moc nesouhlasila s tím, že se Havel nechtěl vzdát svého vražedného pracovního tempa.
„On se z toho dostal naštěstí, ale hned pokračoval v té rychlosti svého života, v pití piva, já jsem s tím nesouhlasila. Chtěla jsem, aby tu byl se mnou,“ uvedla s tím, že se situace nezlepšila ani po Havlově odchodu z funkce hlavy státu. Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let.
Repertoár Dagmar Havlové
-
Její komediální talent nemohl uniknout filmařům, její první geniální rolí byla upovídaná a naivní Dana ve filmu Juraje Herze Holky z porcelánu.
-
Následovaly takové pecky jako Holka na zabití, Den pro mou lásku, Nemocnice na kraji města, Chobotnice z druhého patra nebo Ohnivé ženy se vracejí.
-
Celkem natočila více než 60 filmů a 350 televizních inscenací.
-
Mezi její nejvýraznější jevištní výkony se zařadily Jana v Anouilhově Skřivánkovi, Kateřina v Shakespearově Zkrocení zlé ženy, Lady Macbeth, titulní postavy v Ionescově Macbettovi, Gazdině robě, ve Strindbergově Královně Kristině, v Horovitzově Chvíli pravdy.
-
Vystupovala také jako Ibsenova Rebeka nebo Baronka Castelliová v Krležově Rodu Glembayů.