Pustili jste si totiž fotbalový dokument a dostali jste silný příběh s prvky dramatu i komedie, příběh obyčejného kluka z Londýna, ze kterého vyrostla nejen jedna z největších fotbalových legend, ale i první fotbalista na světě, který se stal mezinárodní celebritou. Fotbal a rodina pro něj znamenají nejvíc a jen tak mimochodem ze svého jména vybudoval značku.

Měli jste možná pocit, že se o Davidu Beckhamovi řeklo a napsalo v průběhu let vše. Nenechte se mýlit. Na své si díky dokumentu přijdou jak milovníci sportu, tak drbů ze světa showbyznysu.

Zdroj: Youtube

V dokumentu mluví sportovní legenda o nejvýznamnějších fotbalových událostech svého života. A jako nenápadná nitka se jeho sportovním životem prolíná ten osobní. Protože už mladý David měl jasno, rodinu potřeboval. Nejdřív to byli táta s mámou, pak trenér a spoluhráči z Manchesteru United, nakonec Victoria a jejich děti.

Natáčení jako terapie

Rozhovory s Davidem, Victorií, jeho rodiči, spoluhráči, trenéry, novináři i třeba s recepční dávají dohromady celou mozaiku, Davida Beckhama z masa a kostí, ne kluka z plakátu. Kluka, který od dětství toužil po jediném, hrát fotbal. Hrát ho za Manchester, za Anglii. A založit rodinu, stejně pevnou a podporující jako byla ta jeho původní.

Na své cestě za snem byl adorován i faulován, dostal červené karty i kopačkou do hlavy, byl hvězdou milionových kampaní i nejvíce nenáviděným mužem Anglie, přátelil se s největšími hollywoodskými hvězdami a nejvíc pro něj stejně vždy byl čas strávený s dětmi.

Slavný fotbalista přiznává, že na své si při práci na dokumentu přišel i on sám, označil totiž natáčení za terapii. Po zhlédnutí všech čtyř dílů je nad slunce jasné, že ten stylový potetovaný muž si prošel peklem a aby ho to nezlomilo, mnohé vytěsnil. A ač by se jiní rozhodli trápení řešit různě, on zůstal nohama na zemi. Má totiž v pořádku zázemí a stále stejné hodnoty.

Kdo je Beckham?!

David Beckham je fotbalová legenda, jehož pravá i levá noha jsou národním pokladem Velké Británie a jehož tvář v průběhu jeho hvězdné kariéry zdobila stovky reklamních billboardů i titulních stran. Taky milující a oddaný manžel a táta čtyř dětí. A právě to propojení obrovské sportovní profesionality a neskutečné lidskosti je z dokumentu cítit.

Dokument je o tom, co vše David díky fotbalu získal i co kvůli fotbalu ztratil nebo musel obětovat. Nejen on, ale i jeho rodina. On musel ustát tlak na výkon, nenávist, zatracení i obrovskou slávu, obhájit si svoji lásku i to, že se o své lásky dennodenně bál. Přiznávám, že mě fotbal (podobně jako Davidovu ženu Victorii) nebere. Zeptala jsem se proto svého muže, fotbalového nadšence, co udělalo z Davida Beckhama takovou „star“ a v čem vynikal nad ostatními. „Přímé kopy,“ byla odpověď. Když dal gól z půlky hřiště, zapsal se do fotbalových dějin. A pak dodal: „Potom přišla reklama na Adidas a on, mladý kluk bez obchodního zázemí, dokázal neskutečným způsobem využít šanci a začal budovat značku. Značku Beckham.“ Ano, ukázalo se, že je dokonalý obchodník a stratég, kterého oceňují marketingoví znalci.

Jak šel čas se slavným fotbalistou?

Profesionální smlouvu s týmem Manchester United podepsal v roce 1993 a o tři roky později se zapsal do dějin gólem z poloviny hřiště. Ruku v ruce s jeho fotbalovými úspěchy, rostla i jeho sláva, a ne vždy to bylo trenérům po chuti. Když během mistrovství světa v roce 1998 dostal v zápase proti Argentině červenou kartu a jeho tým nakonec prohrál, stal se nepřítelem číslo jedna. Říkáte si, že přece nebyl v týmu jediný a o výsledku nakonec rozhodly penalty, ale přesto jej z prohry vinili všichni včetně manažera týmu. On sám to označil za hloupou chybu, která mu změnila život, a přál by si mít pilulku, která by mu vymazala paměť.

Většinu fotbalistů by takový tlak zlomil, ne však Davida. Měl talent, disciplínu a odhodlání a stále věřil, že fotbal je jeho osud.

V roce 2003 podepsal snový kontrakt s Realem Madrid, s týmem plným hvězd. Hrál výborný fotbal, po celém světě jej vítali nadšení fanoušci, ale pro něj osobně a jeho rodinu se tato štace stala noční můrou. V médiích se psalo o jeho nevěře, jeho ženu a děti pronásledovali paparazzi na každém kroku. Když se o pár let později rozhodl jít hrát do USA, do týmu LA Galaxy, považovali to odborníci za krok vedle, on a jeho rodina se však mohli znovu nadechnout. Hrál i za AC Milán a za Paris Saint- Germain, v roce 2013 pak profesionální kariéru ukončil.

Seznamte se: Posh a Becks

Ač by trenéři a fanoušci nesouhlasili, nejen fotbalem živ je člověk. A k Davidovi neodmyslitelně patří jeho žena - Victoria Beckham, jeho životní láska a podpora.

Jak se poznali? Na fotbale, žádné překvapení... Ale pozor, David měl jasno dávno předtím. Od chvíle, kdy poprvé Victorii viděl v televizi. Byla jednou z pěti Spice Girls, on jejich vystoupení sledoval se spoluhráči, ukázal na ni a řekl: „Tu si jednou vezmu.“

Když se po pár měsících (v roce 1997) připravoval v šatně na zápas a spoluhráč přišel s tím, že budou zápas zahajovat dvě ze Spice Girls, zeptal se, které dvě. Sporty a Posh. A co se dělo pak? Ale tak život, klasika. Čtyři děti, stěhování po Evropě i do Spojených států podle toho, kde zrovna kopete, titulní strany plné krásných fotek i bulvárního odpadu.

Nejdříve měli vztah tajit. On kvůli podezření, že by jej láska rozptylovala od toho nejdůležitějšího, od fotbalu. Ona kvůli tomu, aby fanoušci nezpochybnili její emancipovanost, vždyť Spajsky hlásaly „women power“.

Ač měli oba naplno rozjeté kariéry, dokázali si vždy najít i jen pár společných minut. A brzy se stali vedle členů královské rodiny nejostřeji sledovaným a výrazně stylovějším párem. Na který si každý udělal názor. Byli vnímáni jako módní ikony, voskové figuríny... A ač jim dělal bulvár a paparazzi ze života peklo, oni zvládali být tu jeden pro druhého a nikdo je ve skutečnosti neznal.

Dokonalý pár? Především rodina

Všichni ho znají, ale jen pár lidí ho zná doopravdy. Tak zní i podtitul dokumentu Beckham. A vystihuje přesně nejen Davida, ale i Victorii a jejich vztah. Jeho sice všichni vnímali jako talent od pánaboha, ale brali ho jako samozřejmost, jako věc, jako symbol. On byl a je ve skutečnosti citlivý a pracovitý kluk, který toužil po jediném: uspět v milovaném fotbalu a být obklopen milující rodinou.

Victoria mívala ve skupině Spice Girls přezdívku Posh (Nóbl). Nezpochybňovala ji, naopak nechala své posh alter ego, aby ji chránilo. Nikdo tak neznal a nemohl zranit skutečnou Victorii. Citlivou a milující osobu, která se sice zamilovala do miláčka Anglie, ale bylo jí jedno, jak zázračné má nohy, ona milovala jeho celého.

David vyrostl v rodině, kde oba rodiče tvrdě pracovali a zároveň jej velmi podporovali. To stejné i Victoria. A kromě toho, že to byl hezký chlap, zaujal ji právě i jeho hezký vztah k rodičům. Když se potkali na společenské akci, on se věnoval mámě a tátovi, zatímco jeho spoluhráči pařili na baru. Maminka v dokumentu říká, že se bála, že přijde kvůli vztahu o fotbal. Jemu se však podařilo mít obojí.

Jejich svatba v roce 1999, čtyři měsíce po narození prvního syna Brooklyna, byla událostí roku. Na dvě stě hostů, spousta pompézní zábavy, novomanželé v drahých róbách. Říkáte si, že si stěžovali na pozornost médií, ale vlastně ji tak trochu vyhledávali? Zajisté! Ale jak Victoria řekla, vždy by byl někdo nespokojený a kritizoval je, tak si to dělali po svém.

Společné chvíle nade vše

Otcem se David stal poměrně mladý, bylo mu 24 let, a navíc na vrcholu slávy. Nikdy jej však rodina nebrzdila a vždy se jí, na rozdíl od mnoha kolegů, věnoval naplno. Když byl malý Brooklyn nemocný, neváhal zavolat a omluvit se z tréninku. Nemyslitelné. Trenér samozřejmě zuřil, ale on chtěl být s nemocným synkem, bál se o něj.

Rodina se postupně rozrostla a David s Victorií mají tři syny (Brooklyn, Romeo, Cruz) a jednu dceru (Harper). Vždy se snažili, aby ač vyrůstaly jejich děti v záři reflektorů, měly správně nastavené životní hodnoty a byly pokorné. Společný čas je pro ně zásadní, David miluje pro celou rodinu chystat jídlo a užívá si, když jsou všichni pohromadě.

V čem je síla vztahu Davida s Victorií?

Co mají a díky čemu vytřeli manželé Beckhamovi zrak všem, kteří jim předvídali rychlý konec? Pro který měli navíc všechny předpoklady: poznali se mladí a zároveň v době, kdy oba mířili ve svých kariérách na vrchol, bulvár měli neustále za zadkem, nepřáli jim manažeři, trenéři ani fanoušci, společného času neměli mnoho, bylo velmi lehké sejít jeden druhému z mysli... A oni přesto dokázali stát jeden druhému po boku, překonat dobu, kdy se na Davida bučelo a on trpěl depresemi, o ní se pěly sprostonárodní písně, bylo jim vyhrožováno únosem syna a do médií prosákly informace o Davidově románku s asistentkou.

On dokázal několikrát znovu vstát a ve chvílích, kdy by se jiní na všechno vybodli a rozhodli se, že nemají zapotřebí další příkoří, trénoval ještě tvrději a dával urputněji góly. Ona se z Posh Spice stala na několik let oddanou matkou a manželkou, aby nakonec vybudovala módní značku, své vlastní impérium. Ač jsou Beckhamovi značkou a umějí dělat byznys, doma jsou partneři, milující rodiče a pár, který na sebe slyší, který se vnímá, který se o sebe zajímá. On ji nenutí se smát, ona se mu nesměje, že si rovná ponožky podle barev. Respektují se navzájem a se vším všudy. Ona s dětmi nechyběla na jeho zápasech, on s dětmi nikdy nechybí na jejích přehlídkách. Tahle rodina je semknutá jako málokterá.

Jsou bez přehánění výjimečným párem

Vypadají vždy jako ze žurnálu a na svém vzhledu si evidentně zakládají, ale vy ani sekundu nepomyslíte na to, že by to bylo povrchní. Protože jemu se občas zalesknou v očích slzy z dojetí nebo z nezpracované bolesti.

A jeho žena? Chladná královna Posh? Opatrně volí slova, ale vy z ní cítíte, že pro rodinu a svého muže dýchá. Fotbal? Ten je jí ukradený. Ale chodila na zápasy, i když se tu někdy zpívalo, že to má ráda do zadku? Ano, protože hrál její muž a ona tam pro něj byla. Mluví o tom, jak se bála o něj, o děti, o rodinu, jak zažívali těžké chvíle. Nestrhává ale pozornost na sebe a nikdy neměla zapotřebí dávat najevo odvahu či kuráž, chránila se nepřístupným výrazem a velkými slunečními brýlemi. A vy ji obdivujete. Protože čekat v porodnici na třetí porod, který možná váš muž kvůli focení s Jennifer Lopez a Beyoncé nestihne, není snadné... Navíc pak vyjdou fotky a titulek zní: Co na to Posh? A ona upřímně říká, že číst to krátce po porodu, kdy nemáte zrovna kondičku, bylo sakra těžké. Posh byla pěkně naštvaná. Jako by byla každá z nás.

A když se ve všech novinách řešil jeho románek s asistentkou? Přiznává, že hůř jí nikdy nebylo, že k němu i cítila odpor. Do té doby si stáli pevně po boku, teď se je snažili rozdělit. A oni? Nezaváhali. Je vlastně neskutečné, o jak vyzrálé osobnosti šlo.

Jak vidí Beckhamovy vztahová koučka?

Jana Řehulková říká, že jejich vztah je postaven na několika zásadních věcech:

  • Důvěra a vzájemná podpora: Jsou zásadní pro jakékoliv manželství, a to platí i pro slavné páry. David a Victoria jsou si oddaní a podporují se navzájem ve svých kariérách a osobním růstu.
  • Soukromí: Udržování soukromí je pro slavné páry výzvou, a tihle dva si přes veškerou mediální známost dokázali udržet určitou míru soukromí, což pomáhá ochránit jejich vztah před tlakem médií. Ustáli invaze a útoky od paparazzi, těžká období, kdy řešili nevěru a kdy proti nim byla všechna média. Dlouho plnili titulní stránky nejen britského bulváru, bulvární novináři je obléhali na každém kroku.
  • Společné i rozdílné zájmy: Přestože Victoria nikdy neměla ráda fotbal, což je to jediné, co chtěl kdy David v životě dělat, dokázali se vzájemně podporovat i v obtížných obdobích, nenávistných reakcích médií a fotbalové veřejnosti či Davidových depresí, což jejich vztah posílilo. David a Victoria mají také např. vášeň pro styl a módu, oba jsou už dlouho módními ikonami.
  • Oddanost rodině: David a Victoria jsou známí tím, jak jsou oddaní svým dětem. Rodinná jednota a starost o děti naplňují nejen jejich rodinný život, ale i samotný partnerský vztah.
  • Flexibilita: Slavní lidé často čelí náročným pracovním harmonogramům, cestování, a dokonce stěhování za prací do jiných zemí, kterému se musí přizpůsobit celá rodina. Flexibilita a schopnost přizpůsobit se těmto výzvám jsou jedním z klíčů k udržení vztahu.

Každý vztah je jedinečný, a to platí i pro manželství slavných osobností. Důležité je najít společnou rovnováhu mezi profesními povinnostmi a osobním životem a stále myslet na komunikaci a porozumění.

Závěrem?

Jestli jste si doteď mysleli, že být hvězdou je hlavně o tučném bankovním kontě, cestování a potkávání se s podobně slavnými, dokument vám ukázal i odvrácenou stranu. Ano, tahle rodina si mohla dopřát a dopřává cokoli. Ano, v Los Angeles je vítal Tom Cruise a bral je na večeři. Ale asi nikdo by si pro svou rodinu nepřál konstantní ponižování, psychické deptání, pronásledování a výhrůžky smrtí.

Autor: Kateřina Osičková

Zdroj: časopis Vlasta

Související články