Jeho odchod zasáhl celý hudební svět. Nebylo zpěváka a umělce, který by Davida Stypku neznal. Jeho odchod bolel a stále bolí všechny jeho přátele a kamarády. Zpěvačka Ewa Farna se několikrát k jeho odchodu vyjádřila a přiznala, že kdykoliv si na něho vzpomene, nedokáže zadržet slzy smutku a bolesti. Obdobná slova vyjádřila i kapela Mirai, která pro Davida krátce poté, co zemřel, vytvořila speciální píseň na jeho počest.

Kdo byl David Stypka?

David se narodil 21. července 1979 v Dobré, která se nachází v blízkosti Frýdku-Místku. Již od jeho dětství si rodiče všímali, že se jejich syn zajímá o hudbu, ve které také vynikal. Aktivně se hudební kariéře začal věnovat od svých 12 let. Když úspěšně dokončil studium na gymnáziu, zkusil kariéru novináře, začal podnikat a otevřel si malý obchod se svíčkami. Ale ani jedna činnost ho nenaplňovala tak, jak by si představoval.

A tak se začal aktivně věnovat hudbě. Vystupoval s kapelou Bandjeez, spolupracoval také s řadou dalších osobností české kulturní scény. Postupem času se stal jedním z nejoriginálnějších hudebních autorů u nás. Do povědomí širší veřejnosti se ale dostal až ve svých 37 letech, kdy s kapelou Bandjeez vydal u velké nahrávací společnosti své první album s názvem Neboj, kterému předcházelo čtyřpísňové EP Jericho.

Po roce práce vznikl videoklip

Na počest tohoto úspěšného a oblíbeného hudebníka vznikl po roce intenzivní práce videoklip, který dokončil režisér Vladimír Skórka za pomoci umělé inteligence a svého dvacetičlenného týmu. Klip vznikl na základě přání kapely Nedivoč k jejich nové písni Horo Horo. Jak přiznal režisér i produkce, natáčení nebylo vůbec jednoduché. Píseň totiž znázorňuje pocity a trápení několika různých lidí, které se do jednoho krátkého hitu musely vejít.

VIDEO: Podívejte se na videoklip, který byl původně určen pro Davida Stypku...

Zdroj: Youtube

„Klip vycházel z nápadu, který jsem původně chtěl realizovat s Davidem Stypkou pro jeho píseň Kříž. Naše plány ale nejprve zastavila covidová pauza a následně Davidův odchod. Přišlo mi symbolické jej realizovat s kapelou Nedivoč, jejíž písničky mám rád a která byla s Davidem vždy velmi úzce propojena. Píseň je sice jiná, ale tématicky velmi podobná a já měl možnost tímhle způsobem poslat Davidovi do hudebního nebe pozdravení,” vysvětluje režisér Vladimír Skórka.

Natáčení bylo náročné

I natáčení samotného klipu bylo velmi náročné. Herci a štáb museli pracovat během nepříznivého počasí, kdy jim někdy i celý den intenzivně pršelo. Na videoklipu se podílelo celkem 55 lidí. Hlavním hrdinou klipu je zpěvák Sváťa Tulej. S finálními úpravami však pomáhala i umělá inteligence.

„Konkrétně tím, že snoubila jednotlivé vrstvy a efekty a nabízela další možnosti color gradingu a barevných kombinací a korekcí. Každé okénko filmu krásně sladila a zcelila, díky čemuž je výsledná vizuální stránka klipu tak signifikantní," dodává na závěr Vladimír Skórka.

Zdroje: vlasta.cz Ostravská hudební skupina NEDIVOČ (nedivoc.cz) znesnaze.cz

Související články