Pohledný herec David Švehlík se narodil 6. dubna 1972 v Liberci. Jeho maminkou je ekonomka Florentina Švehlíková, otcem pak známý herec Alois Švehlík. David své dětství prožil se dvěma sestrami – o čtyři roky starší Terezou a pět let mladší Andreou. 

Když mu bylo šest, přestěhoval se s rodinou do Prahy, kde si později ve svých čtrnácti letech zahrál po boku otce Aloise Švehlíka v divadelní inscenaci Svatá Jana. 

Toužil se stát knězem

Zpočátku se ale nezdálo, že bude David Švehlík hercem. Když mu bylo sedmnáct let, uvěřil v Boha a cítil, že je jeho posláním stát se knězem.

Jakmile odmaturoval, absolvoval jeden ročník teologického semináře v Litoměřicích a následně byl přijat na Lateránskou univerzitu v Římě. Rodiče z toho byli zdrceni – maminka Florentina plakala, otec se k celé záležitosti nechtěl vyjadřovat.

Zdroj: Youtube

Říká, že byl naivní

Švehlík si ale rychle uvědomil, že tato životní cesta pro něj není správná, a svou budoucnost začal směřovat umělecky.

„Dnes nemůžu nevidět, že v tom byl velký kus naivity, romantiky, ale i lidské nezralosti a neznalosti sama sebe,“ svěřil se v rozhovoru pro Katolický týdeník. 

Jeho rodičům tehdy spadl kámen ze srdce. „Máma si neuměla představit, že bych neměl rodinu. Táta to vše nechával na mně, respektoval to,“ svěřil se Švehlík. 

Schneiderová z něj udělala muže

Během představení Král Lear v rámci Shakespearovských slavností se později David Švehlík seznámil se svou první láskou a prý i sexuální partnerkou.

Krásná herečka Jitka Schneiderová mu úplně zamotala hlavu a svého času tvořili jednu z nejzamilovanějších dvojic českého showbyznysu.

Znáte jeho role?

David Švehlík se vypracoval v oblíbeného herce, kterého režiséři rádi obsazují i do klíčových rolí. Pamatovat ho můžeme z filmů Román pro ženy, Anděl Páně, Ve stínu či ze snímku Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Diváci si ho ale oblíbili také v seriálech Já, Mattoni, Kriminálka Anděl, Pan profesor či Gumy.

Nevěra lásku zničila

V roce 2004 se vzali a o dva roky později se jim narodila dcera Sofie Anna. Rodinné štěstí jim ale bohužel dlouho nevydrželo, protože na Jitku Schneiderovou praskla nevěra s manažerem Davidem Císařem. Rozchod tak byl jediným logickým řešením. 

„Vůbec neříkám, že je správný model, když se rozejdou rodiče od dětí, a pyšná na to nejsem. Ale zůstávat v něčem nefunkčním není dobré pro dospělé ani jejich děti,“ vyjádřila se tenkrát herečka k celé záležitosti.

K rozvodu došlo v roce 2012, přičemž se David s Jitkou soudili o svěření společné dcery Sofie Anny do péče. Soud nakonec rozhodl ve prospěch Schneiderové, ale Švehlík se s dcerou vždy pravidelně vídal a krásný vztah mají dodnes.

Otcova alkoholová nehoda

V době, kdy se Davidu Švehlíkovi hroutilo manželství, také neměl zrovna ideální vztah se svým otcem. Vadilo mu, že má blízko k alkoholu, což se nejvíce vyhrotilo na premiéře filmu Alois Nebel.

„Přepískl jsi to, měl by ses krotit,“ vyčetl David svému otci. Bohužel ale jeho slova nepadla na úrodnou půdu.

Krátce poté totiž Alois Švehlík boural poblíž své chaty na Domažlicku a bylo mu naměřeno 1,35 promile alkoholu v krvi. Tehdy za svůj „přešlap“ vyfasoval dokonce podmínku u soudu. David kvůli tomu hodně trpěl, a dokonce s otcem na nějakou dobu přerušil kontakt.

Je závislý na lásce

Sympatický David Švehlík po rozvodu s Jitkou Schneiderovou dlouho sám nezůstal. Poznal půvabnou učitelku Vendulu a v roce 2015 se podruhé oženil. Jednalo se o církevní svatbu, která proběhla v Havlíčkových sadech. Spolu mají syny Františka a Josefa.

„Jsem závislý na lásce,“ říká Švehlík, který je i po několika společných letech do manželky Venduly stále zamilovaný stejně jako na samotném začátku.

V hloubi duše cítí, že jsou vzájemně propojeni, a je připraven udělat vše pro to, aby jim láska vydržela co možná nejdéle.

Zdroj: Vlasta.cz, Zeny.iprima.cz, Krajskelisty.cz

Související články