Bruce Willis

V souvislosti s demencí se v posledních měsících mluvilo hlavně o americkém herci, který v příštím roce oslaví kulaté sedmdesáté narozeniny. Hvězda Smrtonosné pasti a jedna z hollywoodských legend ukončila kariéru v roce 2022 kvůli zhoršující se afázii, která se projevuje poruchou či ztrátou řeči.

V roce 2023 hercova rodina veřejnosti sdělila, že se jeho stav nelepší, ba naopak, a lékaři mu diagnostikovali frontotemporální demenci. V nelehkých chvílích je Willisovi oporou jeho manželka Emma, bývalá manželka Demi Moore a také jeho pět dětí.

Robin Williams

Přestože patřil k nejlepším komediálním hercům a během své kariéry dosáhl velkých úspěchů, včetně sošky Oscara, v osobním životě bojoval s řadou démonů. Deprese, nespavost, paranoiu a další duševní problémy se Robin Williams snažil řešit alkoholem i jinými návykovými látkami, což jeho stav samozřejmě jen zhoršovalo.

V roce 2014 ve věku třiašedesáti let na život zcela rezignoval a spáchal sebevraždu. Posléze vyšlo najevo, že jeho problémy pramenily mimo jiné z demence s Lewyho tělísky, což je onemocnění na pomezí alzheimera a parkinsona.

Miloš Kopecký

S demencí měl v posledních letech svého života co dočinění i legendární Miloš Kopecký. Záletník, bohém a charismatický herec se navíc potýkal s těžkými depresemi. A to i přesto, že byl zejména komediálním hercem.

Zemřel v bohnické psychiatrické léčebně v roce 1996 ve věku třiasedmdesáti let. Ve stejném roce se začal natáčet seriál Hospoda, kde měl Kopecký ztvárnit doktora Práška, kterého si nakonec zahrál Jiří Menzel.

Hercova manželka Jana Kopecká ve vzpomínkové knize Můj život s Mildou uvedla, že když jejího muže odvezli do studia na natáčení, nejenže neuměl roli, ale ani nevěděl, co ve studiu dělá.

Wendy Williams

Stejnou diagnózu jako Bruce Willis si před časem vyslechla i populární americká moderátorka. Devětapadesátiletá Wendy Williams rovněž trpí afázií v kombinaci s frontotemporální demencí.

Její tým se tuto informaci rozhodl zveřejnit po četných spekulacích, které veřejnost vedla o moderátorčině zdravotním stavu. Dalším důvodem bylo zvýšení povědomí o těchto duševních nemocech. Moderátorka má soudem nařízené opatrovnictví.

Sally Kellerman

Za roli majora Margaret Houlihanové ve filmu M*A*S*H z roku 1970 byla americká herečka dokonce nominovaná na Oscara za nejlepší výkon ve vedlejší roli. V seriálovém zpracování se její postavy následně ujala Loretta Swit.

Mimo to si Sally Kellerman zahrála například ve Star Treku nebo ve snímku Hráč. V posledních letech trpěla herečka demencí, nepoznávala okolí ani své blízké a byla odkázána na neustálou pomoc v domě s pečovatelskou službou. Zemřela v roce 2022 ve věku čtyřiaosmdesáti let.

Zdroj: vlasta.cz, cnn.iprima.cz, tyden.cz, lbda.org, theaftd.org, alzheimer.cz, thedailybeast.com, starsinsider.com

Související články