Donatella Versace se narodila 2. května 1955 v italském městě Reggio di Calabria, a to jako nejmladší ze čtyř dětí. Její starší sestra Tina zemřela ve dvanácti letech na tetanus.

Už odmala měla nejblíže ke svému bratrovi Giannimu, působili jako nerozlučná dvojka. Dokonce pro ni ušil první šaty a také ji přemluvil, aby se jako desetiletá dívka obarvila na blond. 

Byla jeho dlouholetou múzou

Svou kariéru v módním průmyslu zahájil Gianni Versace v roce 1972, tehdy už v Miláně. Donatella o rok později začala studovat cizí jazyky ve Florencii, ale často jezdila za svým bratrem do Milána a pomáhala mu.

Gianni jí od začátku naslouchal a bral si k srdci její veškerou kritiku. Začal ji mít jako svou múzu, protože plně důvěřoval jejímu úsudku. Nakonec ji vtáhl do světa módy natrvalo. 

Obří posun v její kariéře nastal v okamžiku, kdy jí bratr umožnil pracovat na vlastní módní kampani nazvané Versus. Od té doby začala být ve světě módy plně respektována.

Postupem let si tak Donatella ve firmě vybudovala silnou pozici, stala se viceprezidentkou, a dokonce začala vytvářet i kolekce pro děti.

Rakovina a vražda

V roce 1994 zjistili lékaři u Gianniho Versace rakovinu, několik měsíců podstupoval chemoterapie. Ty naštěstí zabraly a mohl se vrátit k práci. O tři roky později ale přišel šok, ze kterého se jeho sestra Donatella dodnes úplně nevzpamatovala.

Když se Gianni vracel domů ze svého oblíbeného bistra, kde si každé ráno dával první kávu, sériový vrah Andrew Cunanan ho usmrtil dvěma střelnými ranami do hlavy. Ačkoli mu kolemjdoucí okamžitě zavolali záchranku, bohužel po převozu do nemocnice zemřel. 

Útěchu hledala v alkoholu a drogách

Smrt bratra Donatellu velmi zasáhla. Moc jí chyběl a nedokázala se smířit s tím, že už ho nikdy neuvidí. Začala proto svou bolest tlumit pomocí alkoholu a bohužel i kokainu.

Byla navíc i silnou kuřačkou. Se závislostí na kokainu nakonec bojovala dlouhých osmnáct let a přestala s ním až v roce 2005. O devět let později pak skončila i s kouřením.

Jablko nepadlo daleko od stromu

Gianni Versace měl rád svou sestru Donatellu, ale i její děti. Dceru Allegru bral jako svou vlastní, a dokonce jí odkázal polovinu celého impéria. Jejímu bratrovi Danielovi pak odkázal uměleckou sbírku v hodnotě milionů korun. Ačkoli je ale Allegra díky strýčkovi jednou z nejbohatších žen světa, dnes dobře ví, že si za peníze spokojený život nekoupí. Od puberty není spokojená se svým vzhledem, prošla si anorexií a utrácí statisíce za plastické operace. 

Udržela velké impérium při životě

I když Donatella trpěla, dokázala skvěle řídit značku Versace. Pouhý rok po bratrově smrti dokonce v pražské hotelu Ritz odhalila svou první samostatnou kolekci. V roce 2006 pak přišla další úspěšná kolekce, o které její kamarádka Miuccia Prada řekla, že je pro ženy, které si pevně stojí za svými názory.

Pravdou je, že takové dámy oblečení značky Versace dodnes nosí. Mezi její nejslavnější klientky patří modelka Kate Moss či herečky Catherine Zeta-Jones a Angelina Jolie. 

V současné době je Donatella Versace hlavním mozkem firmy. Na jejích návrhářských schopnostech stojí a padá úspěch celého impéria. Je navíc viceprezidentkou celé skupiny Versace, a dokonce vlastní 20 % jejího celkového kapitálu.

Dvě manželství a dvě děti

Donatella byla vždy velmi silnou osobností, a pokud už ji nějaký muž zaujal, musel mít opravdu něco, co ostatní nemají. V roce 1983 se tak provdala za amerického modela Paula Becka a narodila se jim dcera Allegra a syn Daniel.

Manželství vydrželo do roku 2000. O čtyři roky později stanula před oltářem s podnikatelem Manuelem Dallorim, ovšem už po pouhém roce se rozvedli.

Stárnout s grácií jí nikdy nešlo

Možná i proto, že byla dlouhá léta zvyklá na svou přirozenou krásu, se stárnutím se nedokázala popasovat s pomyslnou grácií. Postupem let si veřejnost začala všímat, jak se mění před očima. Prvními estetickými úpravami prošla už v devadesátých letech minulého století.

Záliba v plastických operacích se ale Donatelle tak trochu vymkla kontrole. „Nejsem zastáncem přirozeného vzhledu,“ nemá problém to přiznat.

Dnes se Donatelle přezdívá „královna nepovedených plastik“ a bohužel s tím nelze než souhlasit. Má za sebou celou řadu zákroků včetně faceliftu, liftingu očí, výplně rtů či zvětšení tváří. 

A přestože je kvůli všemožným úpravám silně kritizována, sama si z toho nic nedělá. Žije úspěšný život a v oblasti módy je i po letech jednou z nejvýraznějších person. 

Zdroj: vlasta.cz, harpersbazaar.com, britannica.com, zeny.iprima.cz, idnes.cz, prozeny.cz, harpersbazaar.com 

Související články