V jejím životopise by vlastně mělo být na prvním místě zpěvačka. Začínala totiž kariéru v tanečním orchestru, to tehdy ve 40. letech hodně frčelo. Jestli se vám zdá, že její jméno, Doris Day, tedy DD, působí příliš originálně na to, aby bylo pravé, kápli jste na to. Prarodiče emigrovali do USA z Německa a Holandska. Ovšem se jménem Doris Mary Anne von Kappelhoff by asi díru do světa showbyznysu neudělala.

Zdroj: Youtube

Za všechno může sádra

Rodným městem Doris je Cincinnati, na svět vykoukla 3. 4. 1922. Své místo v rodině si vedle dvou starších bráchů musela vybojovat, její temperament se projevil i v taneční škole, kam chodila. Dokonce dostala stálého tanečního partnera a měla našlápnuto ke kariéře profesionální tanečnice.

V děsivé autohavárii, kdy se její auto srazilo s vlakem, si na dvou místech zlomila pravou nohu. Léčba se protáhla na rok, protože během ní ještě upadla a zranila se znovu. Chtělo to náhradní plán. Vymyslela ho maminka a ještě během rekonvalescence zaplatila Doris učitele zpěvu.

Trefa do černého

Doba byla ideální, protože se nejen zpívalo a tančilo, ale také se ve velkém točily hudební komedie. Doris uspěla v roce 1944 jako zpěvačka s písní Sentimentální cesta. Natočila ji ve studiu a hrála se v rádiu a ke konci II. světové války se stala „hymnou“ pro americké vojáky, kteří se vraceli domů.

Byla velmi populární, takže není divu, že si jí všimli filmoví tvůrci, a to rovnou gigant, studio Warner Brothers. Na konkurzu zazářila, a tak jí svěřili rovnou hlavní roli v hudebním filmu Romantika na volném moři.

Film uspěl a z písně Magic, kterou v něm zpívala, se stal hit. V padesátkách jde Doris z filmu do filmu a potkává slavné kolegy, například Franka Sinatru, Jacka Lemmona, Caryho Granta či Clarka Gablea.

Jak šel život

Na plátně se často objevoval romantický pár Doris Day a Rock Hudson. Slušelo jim to. V realitě si Doris hledala lásku v hudební branži. Vdávala se v sedmnácti za Ala Jordena, který hrál na trombon. Ze třech společných let se narodil syn Terry. Manžel však žárlil, padaly výhrůžky i facky. Doris unikla rozvodem.

Druhá svatba ji spojila se saxofonistou Georgem Weidlerem na čtyři roky. Když koncertovala v New Yorku, napsal jí dopis, že jejich manželství skončilo. Nedala se zlomit a potřetí se vdávala, když jí bylo 27.

Hudební a filmový producent Martin Melcher dokonce adoptoval Terryho a spolu měli další „dítě“, produkční společnost Arwin. Sloužila především Dorisině kariéře, která byla ohromující – koncerty, desky, filmy.

Pod povrchem

Manželství se zdálo dokonalé, ale Martin měl slabé srdce a z náboženských důvodů odmítal lékařskou péči. Zemřel v roce 1968 v 52 letech. Zanechal Doris nepříjemné dědictví, upsal ji do televizní show, aniž by jí to řekl. A vytuneloval jí účty.

Miliony zmizely a Doris byla téměř na mizině. Ukázalo se, že manžel prodělával na svých produkčních projektech a ztráty záplatoval z manželčina výdělku. Doris dala k soudu manželova partnera z firmy a část peněz se jí vrátila. Doris se stala vdovou ve 46 letech.

Číslo čtyři a zvířata

Slavná znovu single žena neplakala doma do polštáře, ale chodila do společnosti. V restauraci ji na místo uváděl sympatický muž Barry Comden. Ona si ho na oplátku odvedla domů. Vzali se v roce 1976 a po bouřlivých letech se v roce 1981 rozvedli.

Doris se rozhodla všechnu svou zbývající lásku věnovat zvířatům a boji za jejich práva. Stáhla se z veřejnosti a odstěhovala se na obří ranč Carmel Valley v Kalifornii, o který se dělila se psy a kočkami, s láskou mu říkala „Casa Loco“, tedy bláznivý dům. Zde také 13. května 2019 zemřela. Chyběly jí tři roky do stých narozenin.

Nejlepší kousky

Filmoví kritici napočítali, že Doris Day natočila 39 filmů. Uznávají její výkon v hudebním westernu Calamity Jane (1953), za romantickou komedii Noční rozhovor (1959) dostala nominaci na Oscara.

Kývla na nabídku režiséra Alfreda Hitchcocka a zahrála si ve filmu Muž, který věděl příliš mnoho. V něm zazněla písnička, kterou dnes zná celý svět: Que Sera, Sera. Za tu už ji soška Oscara neminula.

Zajímavosti o DD

  1. Při řešení pozůstalosti se odhadovalo, že jmění Doris Day má hodnotu 200 milionů dolarů. Především se jednalo o nemovitosti v Kalifornii.
  2. Jediný hereččin syn Terry zemřel o 15 let dříve. S matkou se však nestýkal, a proto přišla také o šanci vídat vnuka.
  3. Příjmení Day (v překladu den) vymyslel pro Doris kapelník, protože často zpívala song Day by Day. Jí se nelíbilo. Prohlásila, že by slušelo hlavní tanečnici v taneční show burlesek.
  4. Před třetí svatbou chodila Doris Day s čerstvě rozvedeným hercem, budoucím prezidentem Ronaldem Reaganem. Nechala ho, protože se zakoukala do Martina Melchera.
  5. Zřejmě prohloupila, když odmítla roli ve snímku Absolvent, za kterou dostala její nástupkyně Anne Bancroft Oscara.

Zdroj: vlasta.cz, youtube.com, goingawaysomerset.com, csfd.cz

Související články