10. srpna 1947 se v městečku Pavia, 35 kilometrů jižně od Milána, do chudé rodiny narodil Giampiero Anelli. Svět ho však zná pod pseudonymem Drupi.
Jako zpěvák se může pyšnit patnácti miliony prodaných desek po celém světě, dvaceti vydanými alby a nespočtem turné nejen po domovské Itálii, ale také v USA, Rusku a v mnoha dalších zemích Evropy včetně tehdejšího Československa.
VIDEO: Drupi měl velkou řádku hitů. Podívejte se na některé z nich.
Příběh vyučeného instalatéra
Drupiho cesta ke slávě nebyla rozhodně přímočará. V mládí se totiž neživil hudbou, ale rukama. Kdo by si tak pomyslel, že vyučený instalatér jednou zazáří na pódiích po celém světě?
V 60. letech zkusil své štěstí s rockovou kapelou Le Calamite, ale velký úspěch je nepotkal. Vystupovali vždy jenom během letní sezony, aby se na zimu Drupi vždy vrátil ke své původní profesi.
Poslední šancí tak byla sólová dráha. Drupiho první krok do světa velkého showbyznysu přišel v roce 1973 na festivalu v San Remu, kam se později vrátil ještě sedmkrát.
Od propadáku až mezi hvězdy
V San Remu zazpíval píseň Vado via a – světě div se – skončil poslední. Jenže to nebyl konec, ale teprve začátek. O necelé tři měsíce později skladba vystoupala až na 14. místo britské hitparády.
Tento zcela nečekaný zvrat otevřel Drupimu dveře do mezinárodního hudebního světa. Dostal pozvání do televize BBC a objevil se v zábavných pořadech vedle takových hvězd, jakými už tehdy byli Paul McCartney, Elton John nebo Tom Jones.
Skladby, které ovládly hitparády
Drupiho nezaměnitelný hlas a autentický projev se rychle staly jeho poznávacím znamením. Písně jako Sereno è, Piccola e fragile, Sambariò nebo Soli se staly hity nejen v Itálii, ale i v zahraničí.
Česká stopa Drupiho kariéry
A jaký má Drupi vztah k Česku? Velmi vřelý! Do Československa poprvé zavítal v roce 1977 jako host festivalu Bratislavská lyra, od té doby k nám přijel mnohokrát a i nadále se často vrací.
Češi si ho oblíbili natolik, že jeho písně začali přebírat místní interpreti. Karel Gott si vypůjčil píseň Je jaká je (Sereno è), Hana Zagorová zase Málokdo ví (Sambariò) a saxofonista Felix Slováček natočil instrumentální verzi melodie Malá a křehká (Piccola e fragile).
Vrcholem česko-italské spolupráce pak byla skladba Setkání, která vznikla jako duet s Hanou Zagorovou. V jednom z pozdějších rozhovorů pro web Novinky vzpomínal Drupi na jeho natáčení: „Znali jsme se asi hodinu, Hanka stála u nahrávání a já jsem zpíval svou část. Když jsem dozpíval, podíval jsem se na Hanku, tleskala a brečela, byla jako malá holčička, která měla takové krásné emoce a radost. To bylo úžasné a nepopsatelné.“
Dnes je více rybářem než zpěvákem
I když se Drupi dnes už hudbou neživí naplno, stále ji miluje. Věnuje se jí pro radost a neváhá přijmout mnohá pozvání na vystoupení. Zbytek času ale tráví svou další vášní – rybařením.
„Rybolovu věnuje hodně času a ryby mají před zpíváním přednost,“ řekl už v roce 2017 jeho přítel, v Česku trvale žijící italský zpěvák Davide Mattioli.
Ryby ale Drupi nejí, obzvlášť ty, které uloví. „Nemůžu jíst ryby! Měl bych pocit, že jím bratra. S rybami mluvím, hladím je, ale nejím je. Ryby okamžitě vracím zpátky do vody,“ svěřil se Drupi v povídání pro jednu z italských televizí.
Kouření jako součást image
Drupiho image vždy tvořily dlouhé vlasy a chraplavý hlas. Za ten prý vděčí kouření. Kouří 40 cigaret denně. „A snažím se přestat čtyřicetkrát denně,“ řekl kdysi před jedním z mnoha českých koncertů.
„Je to ale dobré pro větší kapacitu mých plic. A kdy jsem začal? Ani nevím, přijde mi, že kouřím už od narození.“ Jeho hlas však díky cigaretám získal jedinečnou barvu, kterou fanoušci tolik milují.
Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, drupiofficial.com, sorrisi.com, aplausin.cz, blesk.cz, hanackenovinky.cz, zeny.iprima.cz