Dušan Grúň, rodák ze Žiliny narozený 26. května 1942, si svou cestu k hudebnímu úspěchu vydobyl tvrdou prací a nezlomnou vášní pro muziku. Přitom v jeho teenagerských letech to na žádnou pěveckou slávu nevypadalo.

VIDEO: Největší hit Dušana Grúně se v roce 2018 dočkal nového klipu. Podívejte se.

Zdroj: Youtube

Kariéru rozjel v Ostravě

Dušan odmaturoval v roce 1959 v Košicích a poté se vydal na Vysokou školu báňskou do Ostravy. Tady hrál v amatérské kapele na trubku a trombon. Jeho první pokusy o zpěv přišly ve chvíli, kdy nikdo v kapele nechtěl zpívat a Dušan se rozhodl vzít věci do vlastních rukou.

Jeho kariéra nabrala rychlý spád, když v roce 1963 začal spolupracovat s orchestrem Iva Pavlíka, který byl známý nejen jako vynikající muzikant, ale také jako manžel Věry Špinarové a později Heidi Janků.

„V kulturním domě si mě všiml Ivo Pavlík, který ze mě udělal zpěváka a se kterým jsme potom byli velcí přátelé. Mám na něj samé milé vzpomínky. V jeho kapele jsem zpíval a hrál tři roky. Nahrál jsem s ním své první gramofonové desky i rozhlasové nahrávky,“ přibližoval pro iDnes své ostravské začátky Dušan Grúň.

První úspěchy a vystoupení v zahraničí

Od té doby šel od jednoho úspěchu k druhému. Ve zbytku 60. let zářil jako zpěvák i s dalšími orchestry, mimo jiné s Ostravským rozhlasovým orchestrem a s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. Ten v Praze řídil dirigent Josef Vobruba a Dušan se i díky tomuto angažmá podíval do zahraničí.

V tehdejší NDR účinkoval stejně jako slovenští kolegové Karol Duchoň a Jana Kocianová a samozřejmě i české hvězdy Karel Gott, Waldemar Matuška nebo Helena Vondráčková.

Po svém návratu do Bratislavy pak na více než třicet let spojil svou pěveckou dráhu s Orchestrem Juraje Velčovského.

Miloval Sinatru, okouzlili ho Beatles

Grúňovými hudebními vzory byli Frank Sinatra, Dean Martin či Paul Anka, kteří ho inspirovali ke kombinování swingu s populární hudbou. Doslova okouzlen byl později skupinou The Beatles.

Starý rodný dom, Plavovláska, Butterfly nebo Nalej mi vína, Malvína se staly jeho velkými hity. Melodie některých jeho písní mají původ v bývalé Jugoslávii.

S manželkou bez dětí…

Přestože byl Dušan Grúň více než dvě desítky let na vrcholu své kariéry, v jeho osobním životě se odehrávaly méně šťastné příběhy. S manželkou Majkou, s níž se vzali v listopadu 1966 a strávili spolu neuvěřitelných 57 let, prožívali obrovské trápení. Přestože jejich láska byla silná a trvalá, nikdy spolu neměli vlastní děti.

Majka ve známé relaci Smotánka na televizi Markíza odhalila bolestivé tajemství, které s sebou nesli po celý život – přišla o dítě, které čekali. Přesto se snažili najít radost v malých věcech, jako byl jejich milovaný psík Maťko.

… ale dceru přece jen měl

Další kapitolou v Grúňově životě byla jeho dcera Renáta, která se narodila z mladického románku s Češkou Lýdií. Ačkoli Dušan o dceru několik let po jejím narození pečoval, platil alimenty a vychovával ji, jejich vztah byl plný nejistot a rozporů. Dušan si nikdy nebyl jistý, že je skutečně jeho.

Navíc se v polovině 80. let rozkmotřili a od té doby se neviděli. Důvodem napjatých vztahů v rodině byla podle Renáty zpěvákova manželka Majka, kterou přitom kdysi označovala jako druhou mámu. „Když mě Majka přestala mít ráda, i táta se změnil,“ vyjádřila se Renata v roce 2017 pro slovenský deník Nový Čas.

Rozloučení s fanoušky

„Priatelia, modlíte sa prosím za mňa, je so mnou zle, lúčim sa s Vami.“ Tímto vzkazem na Facebooku dal Dušan Grúň letos 20. dubna svým fanouškům sbohem. Zemřel o dva dny později v jedné z bratislavských nemocnic na selhání orgánů při těžkém zápalu plic.

Na jeho pohřbu se sešla celá řada osobností, kolegů a přátel, zpěvačky Gizka Oňová a Marcela Laiferová nebo bývalý hokejista Jozef Golonka. Jedna osoba však chyběla – jeho dcera Renáta. Od dob, kde se v roce 1985 jejich cesty rozešly, se bohužel ani do Dušanovy smrti jejich vztahy nenapravily.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, csfd.cz, novinky.cz, idnes.cz, tn.nova.cz, facebook.com, cas.sk, pluska.sk