Herec Eddie Murphy se narodil 3. dubna 1961 v americkém v Brooklynu. Jeho matka Lillian byla telefonní operátorka, otec Charles pak policista, ale také amatérský herec a komik.

Když byly Eddiemu tři roky, jeho rodiče se rozešli. V roce 1969, to mu bylo teprve osm let, pak jeho otce zavraždili. Tehdy byl Eddie ještě malý a má na to jen matné vzpomínky.

„Otce ubodala nějaká žena, ale celý příběh neznám. Měl to být ale jeden ze zločinů z vášně. Něco jako když tě nemůžu mít já, tak tě nebude mít nikdo jiný,“ prozradil po letech Eddie Murphy. 

Skončil v pěstounské péči

Když hercova svobodná matka onemocněla, žil osmiletý Eddie se svým bratrem Charliem v pěstounské rodině. Murphy pak v rozhovorech uvedl, že to mělo velký vliv na rozvoj jeho smyslu pro humor.

Později byl Eddie s bratrem vychováván matkou a nevlastním otcem Vernonem Lynchem v Rooseveltu v americkém státu New York. 

Chodil za školu

Eddie byl tak trochu dítě ulice a svůj komediální talent projevoval i před spolužáky ve škole. Později hrál rád v klubech, do kterých dojížděl i několik hodin vlakem.

Kvůli tomu potají chodil za školu, a když to na konci posledního ročníku zjistila jeho maminka, za trest ho donutila navštěvovat letní školu.

Od patnácti let se začal objevovat ve stand-up představeních. V letech 1980–1984 pak vystupoval a scenáristicky se podílel na komediální show Saturday Night Live.

Svou práci stand-up komika dělal tak dobře, že se dokonce v žebříčku 100 nejlepších komiků všech dob umístil na 10. místě v rámci žebříčku Comedy Central.

Kontroverzní herec

Murphy se později začal prosazovat i jako herec. Diváci si ho oblíbili ve filmech Cesta do Ameriky, Záměna, Policajt z Beverly Hills nebo Doktor Dolittle.

Propůjčil hlas také oblíbenému oslíkovi v animované pohádce Shrek. V roce 2007 pak získal Zlatý glóbus za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli ve filmu Dreamgirls.

Pikantní ale je, že se na jeho kariéru vždy nenahlíželo úplně pozitivně. V období let 2000–2009 byl dokonce označen jako nejhorší herec desetiletí. V rámci ankety Zlatá malina pak získal „ocenění“ Nejhorší herec za roli ve filmu Norbit v roce 2007. 

Svou jedinou manželku podváděl

Ačkoli se o herci říká, že spal s tisícovkou žen, jen jedna ho dohnala před oltář. Byla to bývalá modelka Nicole Mitchell, se kterou se seznámil na večírku v roce 1988. O pět let později se vzali a postupně přivedli na svět pět dětí – Britu, Mylese, Shayna, Zolu a Bellu.

Rozvedli se po sedmnácti společných letech, přičemž žádost podala Nicole a uvedla neslučitelné rozdíly. 

S odstupem času se jí ale nikdo nemůže divit. Eddie Murphy ji totiž podváděl prakticky na každém kroku.

Z jeho úletů se narodily hned tři nemanželské děti. S modelkou Paulette McNeely syn Eris, s režisérkou Tamarou Hood syn Christian a se zpěvačkou Mel B. (zpívala v kapele Spice Girls) dcera Angel.

Rozhodly až testy otcovství

Murphy zpočátku nevěřil, že je dcera Angel jeho. Testy DNA ale odhalily jasný výsledek a veškerým pochybnostem byl konec. Nejdřív sice o dceru neprojevoval zájem, ale postupně si k ní našel cestu a dnes se k ní chová stejně jako ke všem svým dětem. 

Přišel o milovaného bratra

Ačkoli byl Murphy vždy zvyklý rozdávat smích, v roce 2017 prožil velmi smutné období. Zemřel mu jeho milovaný o rok starší bratr, Charlie. Osudnou se mu stala leukémie, se kterou delší čas bojoval.

Sice podstupoval chemoterapie, ale léčba nezabrala. Charlie Murphy působil v řadě stand-up komedií a rovněž se podílel na sepsání scénářů a produkcí několika filmů, ve kterých Eddie hrál.

Konečně ta pravá?

Ve složité době byla herci velkou oporou jeho současná partnerka, o osmnáct let mladší herečka Paige Butcher. S tou žije od roku 2012 a mají dceru Izzy a syna Maxe. 

„Víte, co je nejvtipnější? Žádné z mých dětí mi není podobné. Jsem si jistý, že to říkají všichni rodiče, ale všechny mé děti se od sebe zásadně liší,“ prozradil herec v jednom z rozhovorů.

Otec roku?

Eddie Murphy je dnes desetinásobným otcem a všechny jeho děti ho milují. Často sdílejí na sociálních sítích společné fotky a píšou pod ně, jak jsou rádi, že je jejich otcem právě on.

Přestože herec v těchto dnech slaví už třiašedesáté narozeniny, jedenáctému potomkovi se nebrání. „Uvidíme, co přijde, co nám život připraví. Starý se rozhodně necítím,“ říká Murphy. 

Zdroj: Vlasta.cz, Hellomagazine.com, Britannica.com, Zeny.iprima.cz, Fdb.cz

Související články