Život Edith Giovanny Gassion je jako román. Už od počátku byl pořádně dramatický, protože se narodila 19. prosince 1915 v Paříži přímo na ulici. V rodném listě má však napsáno místo narození nemocnice Tenon, takže i tohle možná patří mezi legendy, které se kolem slavné zpěvačky vytvářely ještě za jejího života.

Zdroj: Youtube

Z ulice do nevěstince

Dětství si moc neužila, matka zpívala po kavárnách a všude ji nosila s sebou. Táta, pouliční akrobat, se pokusil dát dívence trochu řádu, i když neobvyklým způsobem. Odvedl ji ke své matce, majitelce nevěstince. Holky se však do maličké živé panenky zamilovaly a hýčkaly ji. Další z ohromujících příběhů vypráví, že Edith ve třech letech oslepla. Když jí bylo sedm, našetřily prostitutky dost peněz, aby se mohla vypravit na svatou pouť, během které se jí zrak vrátil.

První práce a první láska

Když bylo Edith 14 let, táta si ji vyzvedl. Dorostla do pouhých 142 centimetrů, budila soucit, když s ním zpívala na ulici za jídlo pro sebe a alkohol pro něj. V lepších dnech se připojili k cirkusu nebo k potulnému divadlu. Edith se o něco později trhla, našla si pokoj v hotelu a s nevlastní sestrou Simone, které říkala Momone, se živily pouličním zpěvem. Edith se poprvé zamilovala a v sedmnácti porodila holčičku. Neměla kde okoukat, jak se vychovávají děti, a tak malá trávila hodně času s otcem, který pracoval jako poslíček. Ve dvou letech podlehla zápalu mozkových blan.

Šťastný zlom

Jestli si říkáte, že už by si ta chudák holka zasloužila trochu lepší dny, blíží se to. Její zpěv na ulici v roce 1935, když jí bylo dvacet, zaujal majitele nočního klubu. Louis Leplée jí vymyslel umělecké jméno Mome Piaf, malý vrabčák. Byla drobná a navzdory tomu, že ji už život pořádně otloukal, na jeviště se hrozně bála. Strach naštěstí překonala. Poslouchala rady, které jí Leplée dával, například oblékat na jeviště černé šaty. Naučil ji, jak se chovat u mikrofonu, ale také lepším způsobům v soukromí. Investoval do reklamy a díky němu vznikly první nahrávky písní.

Zrození hvězdy

Leplée udělal pro Edith hodně, ale málem také zavinil konec její kariéry, překvapivě po smrti. V roce 1936 byl zavražděn a jeho svěřenkyně patřila mezi podezřelé, protože se stýkala z lidmi z podsvětí. V té době přijala umělecké jméno Edith Piaf na radu milence Raymonda Assa. Ten také vymyslel, aby pro zpěvačku psala její dvorní textařka Marguerite Monnot písně vycházející z jejího nelehkého mládí prožitého na ulici.

Osudový muž

Edith Piaf se stala v Paříži velmi známou kabaretní umělkyní. Po válce se vydala i za hranice, zpívala po Evropě i v USA. V osobním životě ji pronásledovalo neštěstí. Slavný příběh její životní lásky s tragickým koncem asi znáte. Zamilovala se do ženatého muže, boxera Marcela Cerdana. Zemřel v roce 1949 při letecké havárii. Cestoval z Paříže do New Yorku, kde tehdy Edith koncertovala.

Rychle hořící svíčka

Těžké dětství podlomilo Edith zdraví, ani ona se moc nešetřila. Navíc v roce 1950 měla těžkou autonehodu a brzy nato dvě další. Od bolestí jí pomáhalo morfium, ale stalo se také jejím prokletím. Několikrát se marně ze závislosti léčila, podporou se jí stal druhý manžel, herec Jacques Pills. Rozvedli se v roce 1956, čtyři roky po svatbě. Zpěvačku už pár let trápila také revmatoidní artritida, velmi bolestivé záněty kloubů. Znovu utíkala k drogám a začala mít problém s játry.

Nemoci navzdory

V roce 1959 Edith zkolabovala na pódiu při koncertě. Podrobila se operaci s podezřením na cirhózu nebo rakovinu jater, ale výsledek si nechala pro sebe. Koncertovala naplno v pařížském slavném kabaretu Olympia. Tam vznikla většina nahrávek, které se vydávají a poslouchají dodnes. V roce 1962 se Edith podruhé vdala. Řekla ano o dvacet let mladšímu kadeřníkovi. Theo Sarapa se po jejím boku dočkal kariéry zpěváka a herce. Ovšem byl jí radostí i oporou.

Hvězda zhasla

Podle svědků se na počátku roku 1963 na koncertech necítila zpěvačka dobře. Na podzim se rozhodla odjet na zotavenou do své vily na francouzské Riviéře. Manžel jel s ní. Ale Edith rychle scházela. Zemřela buď 10., nebo 11. října. I její smrt, jako celý život, byla neobyčejná. Přála si zemřít v Paříži, a tak se rodina rozhodla převézt ji tam v noci, když se jí přitížilo. Ráno oznámili skon velké hvězdy. Příčina smrti zůstane navždy tajemstvím. Pitva se nekonala, a tak existují tři verze, na co Edith Piaf zemřela. Vedle cirhózy jater a rakoviny ještě prasklé mozkové aneurysma s krvácením do mozku. Bylo jí 47 let. Pohřbu na hřbitově Pere Lachaise v Paříži se zúčastnilo více než 100 000 lidí. Odpočívá po boku dcerky a manžela Thea, který ji navzdory svému mládí přežil o pouhých deset let. Zahynul při autonehodě.

Méně známá fakta o Edith Piaf

  1. V roce 1944 zpěvačka objevila Maurice Chevaliera. Stala se jeho mentorkou a milenkou. Proslavil se a po roce ji opustil.
  2. Během druhé světové války Edith Piaf zpívala pro německé vojáky. Později byla označena za zrádkyni, ale tvrdila, že pracovala tajně pro hnutí odporu. I když se to nedalo prokázat, fanoušci jí věřili. Nebo odpustili.
  3. Poslední písní, kterou hvězda nazpívala a nahrála, je L’homme de Berlin z dubna 1963.

Zdroj: vlasta.cz youtube.com liveabout.com cs.wikipedia.org

Související články