Kdo se narodil zhruba do roku 2000, ten si Eduarda Hrubeše určitě neomylně zařadí do televizní zábavy. Rodák z Brna se mezi širokou veřejností nejvíce proslavil až v pozdějším věku, a to jako tvůrce a moderátor zábavního pořadu Tak neváhej a toč! Zemřel 22. srpna 2021.

Tak neváhej a toč! je legendární

Pořad České televize, kam diváci posílali kazety s vtipnými situacemi, které se jim podařilo zachytit na domácí videokamery, běžel na televizních obrazovkách od roku 1995 do roku 2006. Formátem pořadu Hrubeš předběhl dobu, vždyť krátká vtipná home videa, respektive sestřihy pak proslavil kanál YouTube nebo TikTok!

VIDEO: Zavzpomínejte na pořad Tak neváhej a toč! ve videu.

Zdroj: Youtube

Eduard Hrubeš svým laskavým stylem moderování připomínal Marka Ebena a na konci každého pořadu nesmělo chybět házení obří kostkou a výhra videokamery pro šťastného vítěze. A ještě poukaz od Student Agency!

Nova jeho pořad okopírovala a uvedla Natočto s Petrem Rychlým. Vzpomínáte? Nicméně noblesní sympaťák s knírkem a bradkou se mohl proslavit už mnohem mnohem dřív…

Z televize musel odejít, tak začal hrát dechovku

Eduard Hrubeš byl vskutku nadaný člověk. Díky svému otci, který jej podporoval ve studiu jazyků, se naučil obstojně německy, rusky, francouzsky, anglicky nebo latinsky. Jako multiinstrumentalista ovládal hru na kytaru, klavír, bendžo a dechové nástroje. Uměl skládat hudbu, aranžovat, psát scénáře, režírovat…

Vystudoval FAMU a v roce 1967 začal pracovat v Československé televizi, kde mj. uváděl se Saskií Burešovou pořad Poštovní schránka nebo s Olgou Čuříkovou pořad Pokus pro dva. Místo „moderování“ se dříve používalo spíše slovo „konferování“ (provázení), takže Hrubeš je často titulován jako výborný konferenciér. (Podobně začínal třeba Petr Nárožný.)

Ještě v roce 1971 bavil diváky společně s Pavlem Landovským jako mladý a nadějný konferenciér silvestrovského programu, ale pak nastaly jeho problémy s KSČ a z televize musel odejít. Na dlouhých 20 let.

Miloval manželku Blanku, které nedokázal pomoct

Jeho velkou oporou byla manželka Blanka, kostymérka z televize, s níž se seznámil už při studiích. „Byli jsme v kině, ona byla dojatá už na začátku filmu a sáhla na mě,“ popisuje Hrubeš jejich osudové seznámení v pořadu 13. komnata.

Žena za ním stála, když se až do revoluce živil jako vedoucí a konferenciér dechové skupiny Velkopopovická Kozlovka, což měla být konkurence Moravanky. V souboru skládal, hrál, tančil i zpíval.

V roce 2012 byli s manželkou Blankou na procházce a Eduard si šel po návratu domů zdřímnout. Když se probudil, manželka seděla v křesle a zmateně se ho údajně ptala: „Proč nevidím na ten televizor?“

Později se ukázalo, že během jeho spánku prodělala těžkou mozkovou příhodu, po které oslepla a zůstala upoutaná na lůžko. Eduard si svůj „šlofík“ nikdy neodpustil.

Navíc když manželka v roce 2012 zemřela v ústavu, nebyl u ní, přestože za ní chodil až třikrát denně. Svou ženu nakonec přežil skoro o 10 let, byť ke konci svých dnů trpěl vleklými zdravotními potížemi.

Ovšem také díky reprízám jeho pořadů si ho budou diváci pamatovat jako vždy usměvavého člověka plného pozitivní energie.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, ceskatelevize.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org, seznamzpravy.cz