Od sedmi let v lodi

Elena Kaliská se narodila 19. ledna 1972 ve Zvolenu. Tam začala svou kariéru už v sedmi letech, kdy se poprvé postavila na vodní slalomovou trať. První soutěže absolvovala, když jí bylo deset, a rychle se ukázalo, že má pro tento sport neobyčejný talent.

Vyrůstala ve Zvolenu, kde navštěvovala jak základní školu, tak Střední průmyslovou školu dřevařskou. A i když ji v sedmnácti přibrzdila zlomenina levé ruky, její trenéři brzy poznali, že mají před sebou budoucí šampionku.

VIDEO: Vodní slalomářka Elena Kaliská získala dvě olympijská zlata. Podívejte se na její vítězné jízdy.

Zdroj: Youtube

Přesun do Liptovského Mikuláše

V roce 1992 se Elena rozhodla pro velkou změnu a odešla ze Zvolenu za lepšími podmínkami do Liptovského Mikuláše. Tady trénovala pod vedením Juraje Ontka a později se svým letitým osobním koučem Peterem Mrázem.

Tento krok se ukázal jako klíčový pro její kariéru. Už rok poté se Elena stala stabilní členkou slovenské reprezentace. Liptovský Mikuláš se stal jejím druhým domovem a centrem, odkud vyrážela za svými velkými úspěchy.

Dvě olympiády na zahřátí

Poprvé se do soutěže pod pěti olympijskými kruhy Elena pustila v roce 1996 v Atlantě, ale prvnímu triumfu Štěpánky Hilgertové přihlížela pouze ze břehu, protože její 19. místo na účast ve finále nestačilo.

Olympiáda v roce 2000 v Sydney se Eleně Kaliské už vydařila lépe, nicméně z toho bylo jen nepopulární 4. místo. Přesto srdečně přála druhé olympijské zlato své dobré kamarádce a časté tréninkové parťačce Štěpánce Hilgertové.

Zlatá éra

Věčná smolařka se nakonec přece jen dočkala. První vrchol její kariéry přišel v roce 2004, kdy na olympijských hrách v Aténách získala svou první zlatou medaili. Podařilo se jí to jako vůbec první Slovence v historii.

V slzách dojetí její trenér Peter Mráz zvolal: „Už takových let se s ní trápím.“ Hned to vysvětlil tím, že práce s Elenou je hrozně těžká. „Ačkoli uvnitř je to velmi dobrá duše, má ale složitou povahu – je tvrdohlavá a hrozně vznětlivá.“

O čtyři roky později na olympiádě v Pekingu 2008 byla Elena Kaliská nejstarší členkou slovenské výpravy. A nejenže nesla slovenskou vlajku při slavnostním zahájení her, ale také obhájila svůj titul olympijské vítězky. Stala se tak první slovenskou sportovkyní, která dokázala získat zlatou medaili na dvou po sobě jdoucích olympijských hrách.

Zranění a návrat ve 42 letech

Elena Kaliská však nezažila jen úspěchy. V roce 2010 musela kvůli zranění poprvé po sedmnácti letech vynechat mistrovství Evropy i světa.

Lékaři jí diagnostikovali únavovou zlomeninu vřetenní kosti a natažený úpon, což ji dočasně vyřadilo z bojů mezi slalomovými brankami. Avšak jako pravá šampionka se i ve svých 42 letech dokázala vrátit.

Ocenění a konec kariéry

Elena Kaliská byla mnohokrát oceněna za své sportovní výkony. Po triumfálním roce 2004 získala titul Sportovec roku, což je prestižní ocenění udělované nejlepšímu sportovci Slovenska.

V roce 2011 jí prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič udělil vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra I. třídy.

Elena Kaliská je synonymem pro slovenský vodní slalom. Svou dlouhou sportovní kariéru uzavřela v roce 2021 ve 49 letech (stejně jako Štěpánka Hilgertová).

Poté našla zaměstnání ve Vojenském sportovním centru Dukla Banská Bystrica, kde má na starosti komunikaci s veřejností.

Soukromí si hlídá

Navzdory nesporné popularitě zůstává soukromí Eleny Kaliské zahalené tajemstvím. Je známé, že v roce 2007 úspěšně dokončila studium pedagogiky na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici a získala kvalifikaci učitelky tělesné výchovy.

Elena Kaliská je bezdětná. „To, že nemám svoji rodinu, je daň za moje úspěchy. Chtěla jsem být nejlepší, něco jsem tomu přeci musela obětovat,“ pousměje se Kaliská při rozhovoru pro magazín Šarm. Mezi její záliby patří tenis a kvalitní hudba.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, olympic.sk, sportovnilisty.cz, idnes.cz, dobrenoviny.sk, sarm.pluska.sk, teraz.sk