Eliška Balzerová se narodila 25. května 1949 ve Vsetíně a dětství prožila v Moravských Budějovicích. Už odmala věděla, že chce být herečkou, a vše tomu podřídila. Vystudovala konzervatoř v Brně a poté se ve stejném městě přesunula na Janáčkovu akademii múzických umění. 

Švandová na převýchově

Balzerová byla pilnou studentkou, a dokonce k ní na pokoj poslali herečku Janu Švandovou na takzvanou převýchovu. „Ona byla divoká a já jsem byla holka z vesnice. Byla jsem hodná holka, ráda jsem se učila, nadšená studentka. Švanďa pořád někde běhala,“ svěřila se Balzerová moderátorovi Honzovi Dědkovi v jeho show. 

Zdroj: Youtube

Také za to uměla vzít

Ale těžko říct, jestli se vůbec nějaká převýchova konala. Balzerová totiž přiznala, že si v mládí také uměla užívat. Se spolužačkami si prý na večírku vyhlédly nějakého kluka a bylo hotovo.

O tom, že mohla mít pomalu každého, na koho si ukázala, promluvil i herec Bolek Polívka, který byl jejím spolužákem

„Všichni kluci jsme do ní byli víceméně zamilovaní. A Eliška byla typ Catherine Deneuve, v ročníku jsme měli i typ Brigitte Bardot, to byla Jana Švandová,“ prozradil v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Bartoška je díky nim hercem

Balzerová se Švandovou nikdy nechyběly na mejdanech, které končívaly i kousek nad ránem. S dalšími spolužáky k sobě měli velmi blízko, mezi ně patřil i Jiří Bartoška. Nebýt hereček, na JAMU by se ale nejspíš nikdy nepřihlásil a hercem se nestal!

„Jirku Bartošku jsem na zkoušky na JAMU přihlásila já s Eliškou Balzerovou. Už tenkrát to byl zajímavý hezký chlap, znali jsme se, tak jsme chtěly, aby to zkusil. A ono se to povedlo. Takže vlastně díky nám se stal hercem,“ uvádí Jana Švandová pro Prima Ženy. 

Filmy Elišky Balzerové

Eliška Balzerová patří mezi vůbec nejoblíbenější české herečky. V roce 2011 získala Českého lva za roli ve filmu Ženy v pokušení. Skvělá byla ale také v seriálu Nemocnice na kraji města jako Alžběta Čeňková anebo jako Dáša Adámková v dnes již kultovní komedii S tebou mě baví svět.

Plán emigrovat

Mládí Elišky Balzerové pokazil příchod ruských vojsk do Československa v roce 1968. Herečka na tuto dobu vzpomíná se zatajeným dechem. Cítila beznaděj a nejistotu, není proto divu, že ji přepadaly myšlenky na emigraci. Dokonce k tomu měla i s Janou Švandovou velmi blízko. 

Balzerová randila se Švédem, Švandová zase se Švýcarem. „Říkaly jsme si, co budeme dělat, a jediný únik jsme viděly v tom, že bychom se mohly vdát a žít někde venku. Žádná jsme to ale nedokázala,“ cituje herečku server Prima Ženy. 

Vdávala se už vybouřená

Když pak v roce 1974 Eliška Balzerová stála před oltářem, byla už vybouřená a věděla, že je to správné rozhodnutí. Sympatický producent Jan Balzer je jejím panem Božským a dodnes jsou jeden druhému oporou. „Můj muž mě hodně ovlivnil. Byla jsem taková zaťatá moravská palice, on mě naučil dívat se na věci s nadhledem a humorem,“ prozradila Eliška Balzerová pro Prima Ženy.

Čtyřnásobná babička

Manželé přivedli na svět syna Jana, který je farmaceut, a dceru Adélu, jež pracuje jako divadelní dramaturgyně. Díky dětem se herečka později stala čtyřnásobnou babičkou. Když se chtějí vidět, nemusejí navíc za sebou složitě cestovat, bydlí totiž pod jednou střechou.

Dcera obývá první patro, herečka s manželem druhé a syn si udělal půdní vestavbu. „Slavíme společně všechna jubilea, Vánoce, svátky. Scházíme se u nás. Jak děti rostou, říkali jsme si s manželem, že už musíme koupit větší stůl.“

Oslavili zlatou svatbu

Letošní rok je pro herečku magický, protože s manželem slaví zlatou svatbu, tedy padesát let od okamžiku, kdy si dali před oltářem manželský slib.

Balzerová dodnes říká, že když si před lety řekli, že spolu budou v dobrém i ve zlém, nebyla to jen prázdná fráze. „Opravdu to dodržujeme,“ prozradila Radiožurnálu. 

Zdroj: vlasta.cz, zeny.iprima.cz, radiozurnal.rozhlas.cz, csfd.cz, idnes.cz 

Související články