Na filmových plátnech i divadelních prknech září Eliška Balzerová už víc než padesát let. Je stálicí na všech frontách a diváci ji za to milují. Oblibu si získala jako doktorka Alžběta Čeňková v seriálu Nemocnice na kraji města, nebo jako prodavačka Věra v československé filmové komedii režiséra Smoljaka z roku 1980 Vrchní, prchni! A nezapomenutelná byla i jako rehabilitační sestra Dáša Adámková v nestárnoucím rodinném snímku S tebou mě baví svět, v němž si zahrála manželku Václava Postráneckého.

Vtipem pak sršela ve filmech Teorie tygra, Poslední aristokratka, Příliš osobní známost, Tátova Volha či Ženy v pokušení. Za roli sarkastické Vilmy dokonce získala cenu Českého lva.

Zdroj: Youtube

Dokáže rozesmát i rozplakat

Komediálním talentem ovšem bavila odjakživa. Salvami smíchu a potlesku byly odměňovány například její komické výstupy v divadelní hře Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, kde v devadesátých letech bravurně ztvárňovala Němku Margaretu. Tehdy se společně s kolegou Tomášem Töpferem podílela na rekonstrukci a znovuotevření Divadla na Fidlovačce a následně se stala i ředitelkou Nadace Fidlovačka. V minulosti však působila také v Divadle na Vinohradech a v Divadle Viola. Dnes můžeme oblíbenou herečku vídat ve Studiu DVA a v Divadle Palace.

Stát před publikem je pro Elišku Balzerovou absolutní štěstí a radost. Trému už po dlouhých letech v oboru prý ani nevnímá. Jak sama říká, lehké rozechvění cítí jen při prvním kroku z portálu na jeviště. Jinak jde spíš než o trému o jakousi zodpovědnost, aby splnila očekávání diváků a nezklamala je.

Ocenění za dabing

Dlouhá léta se věnuje i dabingu. Svůj hlas propůjčila například herečce Felicity Kendal v seriálu Zločiny v zahradách – za část Vražda v divadle si v září roku 2007 dokonce odnesla prestižní cenu Františka Filipovského –, ale slýchat ji můžeme i jako Barbaru ve Válce Roseových nebo paní Pell ve filmu Hořící Mississippi.

Soužití s dětmi i zlatá svatba za dvěřmi

Téměř stejnou dobu, jako se Eliška Balzerová věnuje herectví, je vdaná za svého muže Jana. Příští rok tak oslaví zlatou svatbu. Společně vychovali dvě děti, syna Honzu a dceru Adélu, která vystudovala dějiny divadla ve Finsku. Se svými dnes již dospělými dětmi rodiče žijí pod jednou střechou. Každá rodina ovšem bydlí v jiném patře.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz

Související články