Ella Fitzgerald se narodila 25. dubna před 107 lety, a ač je již dávno po smrti, její hudba žije dál a je inspirací, např. pro zpěvačku Adele. Zpívala jazz i pop, duety nazpívala s největšími hvězdami své doby a koncertovala po celém světě, mimo jiné i v Československu.

Zdroj: Youtube

Život na ulici

Malá Ella zpívala v kostele, chodila na klavír a dobře se učila. V 15 letech jí ale zemřela na následky autonehody maminka a ona nejdřív žila s otčímem a později s tetou, kteří se k ní chovali nikterak láskyplně.

Nakonec, ač původně byla dobrou studentkou, na školu začala kašlat a za trest byla poslána do státní dívčí školy, kde bylo na denním pořádku bití, následně žila na ulici nebo pracovala jako barmanka v nevěstinci.

Soutěž talentů

Byla sice bez podpory rodiny či blízkých a bez peněz, ale tanec a zpěv byly její láska. V roce 1934 se přihlásila do talentové soutěže v divadle Apollo a chtěla předvést své taneční umění.

Měla však pocit, že všichni vypadají lépe než ona, a na poslední chvíli se rozhodla zazpívat. Píseň Judy od The Boswell Sisters, kterou milovala její maminka.

Ano, tušíte správně, soutěž vyhrála a od té doby každou, na kterou se přihlásila. Životní příležitost jí pak dal kapelník a bubeník Chick Webb a sláva Elly Fitzgerald brzy překročila hranice Harlemu.

Zrodila se hvězda

Bylo jí 21 let, když nazpívala hity jako „Love and Kisses“ a „A-Tisket, A-Tasket“, které bodovaly v hitparádách. A rozjela kariéru naplno. Hlas o třech oktávách, taneční nadání a smysl pro improvizaci a humor. Měla skutečně co nabídnout, a navíc v sobě měla pokoru.

Do konce života nazpívala stovky písní, duety například s Louisem Armstrongem a Frankem Sinatrou, vydala na dvě stě alb, kterých se prodalo 40 milionů.

Vdaná byla Ella jen jednou, zamilovala se do baskytaristy Raye Browna a spolu i adoptovali syna. Jejich vytíženost však měla vliv na jejich vztah partnerský i rodičovský. Po rozvodu zůstali celoživotními přáteli.

Diskriminace i podpora od Marilyn

Ač po ní fanoušci šíleli po celých Státech i mimo ně, zažívala i rasovou diskriminaci. Dokonce ji a členy její kapely zatkli přímo v šatně a následně měli policisté po jejím propuštění tu drzost říct si o autogram.

Lidé z umělecké branže ji ale uznávali a vděčná byla za podporu například herečky Marilyn Monroe. Ta totiž zařídila, aby ji angažovali do populárního klubu Mocamba. Jak to udělala?

Zavolala majiteli, ať Ellu okamžitě osloví, a ona zajistí zájem médií tím, že bude sedět pravidelně u stolu v první řadě. Svůj slib dodržela.

Chtěla hlavně zpívat a být šťastná

Ella Fitzgerald zpěvem žila a její slavný citát říká: „Co je lepšího než zpívat? Zpívat ještě víc!“ Ač ji v posledních letech života trápilo zdraví, stále vystupovala.

Téměř slepá, na kolečkovém křesle, protože jí kvůli cukrovce amputovali nohy od kolen, a s voperovaným kardiostimulátorem. Ale ona chtěla zpívat a její fanoušci ji milovali.

Poslední koncert měla ve slavné Carnegie Hall. Zemřela 15. června 1996. Hvězdu na chodníku slávy i americké státní vyznamenání pro umělce si bezpochyby zasloužila.

Zdroj: vlasta.cz, ellafitzgerald.com, womenshistory.org, dvojka.rozhlas.cz, ireport.cz, diastyl.cz

Související články