Když se řekne Emília Vášáryová, každý si hned představí film Pelíšky, kde jako Vilma Krausová mlčky snáší zuřivé výbuchy svého muže, válečného invalidy, v podání herce Jiřího Kodeta. Nezapomenutelná je ovšem i jako stárnoucí zpěvačka, která si začne románek s mladším mužem ve filmu Nestyda, či jako matka trochu jiného Václava ve stejnojmenném filmu. Role matky jí dokonce vynesla i Českého lva, a to za film Horem pádem.

Zdroj: Youtube

Krásná a populární i v jednaosmdesáti

Již několik desetiletí patří Emília Vášáryová k nejpopulárnějším slovenským herečkám, kterou si hojně oblíbili i čeští filmaři, a příliš na tom nezměnil ani fakt, že v posledních letech už výrazně omezila své herecké aktivity. A ještě aby ne! Právě dnes totiž slaví krásné 81. narozeniny.

V roce 2017 Emília zazářila ve snímku Čára, rok na to si střihla roli ve filmu Tátova Volha a o další rok později se představila v Případu dvou básníků a komedii Šťastný nový rok, které pak mělo v roce 2021 ještě pokračování.

Užívá si důchodu

Od té doby se herečka na filmových plátnech ani ve společnosti příliš neukazuje. Celý život je zvyklá běhat z role do role, a jak se zdá, na stáří zpomalila. Snaží se věnovat sama sobě a užívá si důchodu, klidu, samoty, zkrátka všeho, na co dříve neměla čas.

Se sestrou Magdou hrála odmala

Emília Vášáryová se narodila v Hornej Štubni (okres Turčianské Teplice). Spolu s mladší sestrou Magdou, později rovněž známou herečkou, vyrůstala v učitelské rodině. Od dětství hrála ochotnické divadlo a také se aktivně věnovala gymnastice. V roce 1963 vystudovala herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a celý život působila ve Slovenském národním divadle. V roce 1978 obdržela titul „zasloužilá umělkyně“ a vyhlášena byla dokonce slovenskou herečkou století.

Dvakrát vdaná, poprvé lítaly facky

Vdaná byla dvakrát, šťastně ovšem pouze jednou. S prvním manželem, sportovním lékařem Ivanem Horským, si totiž prošla peklem. Žárlil a nebál se na ni ani vztáhnout ruku. Narodil se jim syn Tomáš a Vášáryová přijala za svou Horského dceru Evu. Lásku a vřelou náruč poznala až s kostýmním výtvarníkem a scénografem Milanem Čorbou, se kterým má druhého syna Juraje, a po jehož boku prožila šťastných 36 let. Zemřel v roce 2013.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz wikipedia.org

Související články