Eva Holubová svoje soukromí ráda sdílí na sociálních sítích, za což si od mnohých, především starších diváků vysloužila nejen obdiv, ale i nepochopitelné útoky na svoji osobu.

Herečka si z toho ale nic nedělá a žije si svůj život po svém. A o střípky z něj se ráda podělí. Netají se ani tím, že léta bojovala s depresemi a závislostí na alkoholu. To už je naštěstí dávno pryč a dál rozdává radost všem svým fanouškům nejen v divadle, ale i prostřednictvím filmů a televizních seriálů.

Život jako na houpačce

Rodiče vedli malou Evu ke kumštu, když jí představili pestrobarevný umělecký svět. Už na střední škole začala pokukovat po divadle a byla členkou několika amatérských souborů.

V bohémském prostředí, ve kterém se pohybovala, si také čichla k alkoholu a brzy přišla na to, že jí pití přináší chvilkovou úlevu od podivných duševních stavů, kterými tehdy trpěla.

Jak sama později naznačila, v devatenácti letech se prý dokonce pokusila o sebevraždu. Když se jednoho dne procházela na pražském Slavíně, kam chodila meditovat ke hrobu spisovatelky Boženy Němcové, cesta ji dovedla až k bráně Jedličkova ústavu, kde zrovna hledali nové zaměstnance.

A ona hned druhý den nastoupila jako sociální pracovnice, a jak sama později přiznala, tato práce jí doslova zachránila život.

VIDEO: Podívejte se vtipnou scénku z Česko-slovensko má talent a maskovanou Evu Holubovou alias Slávinku.

Zdroj: Youtube

Talent zkrátka neoblafneš

Na DAMU se dostala až na třetí pokus a v počátcích své herecké kariéry se pravidelně objevovala na několika divadelních scénách a brzy také i ve filmu. Tvůrci jí tehdy často přisuzovali role ošklivějších a trochu zakomplexovaných kamarádek hlavních hrdinek, jako tomu bylo například ve snímcích Tichá radost a Čas sluhů.

Eva ale díky svému nespornému talentu dokázala vždy povýšit vedlejší roli na tu stěžejní. Famózní výkon podala v roce 1991 v dramatu Filipa Renče Requiem pro panenku, které bylo inspirované skutečnou událostí, a pak už se s nabídkami na velké role doslova roztrhl pytel.

Láska na celý život

V té době také potkala svého budoucího manžela Miroslava Zdeňka. A protože od počátku své známosti před sebou nikdy nic nepředstírali, mělo jejich partnerství šanci na úspěch.

Ačkoli si ti dva byli navzájem oporou v časech dobrých i zlých a vychovali své dvě krásné děti, Adama a Karolínu, žili spolu téměř dvacet let na „psí knížku“. Vzali se potají až v roce 2009, když byli ve Spojených státech amerických navštívit společného přítele režiséra Miloše Formana. „Tímto prstenem se ti odevzdávám a slibuji ti lásku, věrnost a oddanost na věky věků,“ slíbili si ve slavnostní den Eva a Miroslav.

Pila často a hodně

Ale zpět k tehdejší realitě. Eva hrála v kultovních komediích Pelíšky a Pupendo a také ve smutném televizním příběhu Na psí knížku, kde v podstatě ztvárnila samu sebe. Tedy zoufalou ženu, která své problémy utápí v alkoholu.

Sama herečka tehdy netušila, že se její psychické problémy dají léčit jinak než jen alkoholem, který je dokázal krátkodobě vygumovat. Na prahu čtyřicítky tak pila často a hlavně hodně. Netrvalo dlouho a Holubová do své závislosti na alkoholu spadla tak, že nedokázala stoprocentně pracovat.

A nedokázala abstinovat ani kvůli svým dětem. „Bylo mi to nepříjemné, protože občas vůbec nevěděla, kdo je,“ vzpomínala pak na toto období dcera Karolína. Bohužel, ani tehdy herečka nevěděla, že je za vším vážná nemoc.

Za její démony mohla nemoc

Vše se změnilo až v roce 2002, kdy už byla Eva tak na dně, že nevěděla, jak dál. Když konečně ona sama pochopila, že s tím musí něco udělat, spousta přátel jí podala pomocnou ruku.

Herec a moderátor Jan Kraus Holubovou osobně odvezl do léčebny a až tam se herečka dozvěděla, že za její mnohaleté potíže může vážné psychické onemocnění. Jak sama později přiznala, právě v tomto okamžiku se jí velmi ulevilo. Vždyť s pomocí skutečných odborníků přišla na to, že se její stavy dají léčit a že může žít bez pití.

Báječná rodina

To však byl jen začátek dlouhé cesty, během které se Holubová musela naučit dát svým dnům řád a hovořit se svými blízkými o tom, co ji trápí. A také si přiznat, že deprese tu s ní budou nejspíš pořád. Herečka to však vzala za správný konec.

Už téměř dvacet let abstinuje a se svými občasnými potížemi bojuje meditacemi a cvičením. A co jí pomohlo a pomáhá nejvíc? Báječná rodina. Bez podpory svých dětí a milovaného manžela, výtvarníka Miroslava Zdeňka, by svůj boj s depresemi a alkoholem určitě nezvládla.

Eva Holubová:

  • Je držitelkou Českého lva z roku 2000 za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Ene bene.
  • Za výkon ve filmu Účastníci zájezdu získala ocenění za nejlepší herecký výkon na festivalu Tribeca 2006 v New Yorku.
  • V televizi v posledních letech zazářila v seriálu Pustina, Dáma a Král, Přijela pouť, Rozjetý devadesátky, Občanka, Slunečná a Jedna rodina.
  • Z filmových rolí je nutné zmínit filmy Pelíšky, Pupendo, Skřítek, Jak se krotí krokodýli, Gympl, Operace Dunaj, Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel, Doktor od jezera hrochů, Odcházení, Hodinový manžel a Manžel na hodinu, Jak básníci čekají na zázrak, Instalatér z Tuchlovic, Tátova volha, Cesta domů, Přání Ježíškovi, Gump – pes, který naučil lidi žít, Střídavka a Přání k narozeninám.  

Zdroj: Vlasta.cz, csfd.cz, 13. komnata (ČT) Pravdu, prosím

Související články