Herečka Eva Klepáčová se narodila 2. května 1933 v Praze do umělecké rodiny. Její tatínek Antonín byl členem baletního souboru Národního divadla, maminka Kamila pak herečkou v ochotnickém divadle. Vlastně tak byla Eva pro herectví předurčena. To se ostatně ukázalo už v jejím dětství, kdy chodila do baletu a také Dismanova dětského rozhlasového sboru. 

Mrazík a Hrátky s čertem

Jakmile Eva odmaturovala, nastoupila na DAMU, kde se dostala do rukou profesorů Vlasty Fabiánové či Radovana Lukavského. Své první angažmá získala v Liberci, ale už po roce zamířila do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (dnes Švandovo divadlo). Její předností byl nevšední hlas, ale také množství temperamentu.

Nejvíce ji bezesporu proslavila role Káči v pohádce Hrátky s čertem. Během každých Vánoc ji ale můžeme slyšet i v pohádce Mrazík, protože propůjčila hlas Nastěnce. Zajímavou roli si také zahrála ve válečném dramatu Tenkrát o Vánocích, kde ztvárnila sanitářku Vlastu.

VIDEO: Podívejte se na Evu Klepáčovou v roli Káči v pohádce Hrátky s čertem. Byla nezapomenutelná!

Zdroj: Youtube

Měl oči jen pro ni

Životním partnerem Evy Klepáčové byl herec Josef Zíma. Vybral si ji ze všech krásných žen, které se mu denně dvořily. Měl tolik fanynek, že je musel bez nadsázky odhánět. Některé rozvášněné dívky a ženy všech generací ho dokonce často vyhlížely u domu na pražských Vinohradech, kde s Klepáčovou bydlel. O tom, že u nich doma zvonil ve dne v noci telefon, nemluvě.

Nakonec se Klepáčová se Zímou stali prvními osobnostmi z nepolitického světa, kteří v tehdejší době dostali tajné telefonní číslo. Nekonečné obtěžování totiž začalo být nesnesitelné a nebyla jiná možnost. 

Okamžik, co se neměl stát

Krátce po porodu dcery Zuzany se ale v jejich životě stal okamžik, který ho navždy změnil. Psal se rok 1959, když Josef Zíma způsobil smrtelnou nehodu. „Byl jsem na vojenském cvičení a vracel se ze Strakonic autem do Prahy. Na moment jsem usnul a narazil do stromu. Těžce se zranila zpěvačka Judita Čeřovská a režisér Jiří Jungwirth, který později zemřel. I já a třetí pasažérka jsme měli vážná zranění,“ cituje hercova slova web Krajskelisty.cz 

Čeřovská na tom byla hodně zle. Měla utrženou ledvinu, rozdrcenou páteř, a ještě jí hrozila amputace nohy, ke které ale nakonec nedošlo. Naneštěstí pro Zímu byl jejím manželem schopný advokát, který si na něj pořádně posvítil. „Dostal jsem vojenského prokurátora, tříletý podmíněný trest, zákaz řízení a povinnost uhradit škody a léčebné výdaje. Tři roky mi sráželi dvě třetiny z platu.“

Zoufalý pokus o sebevraždu

V tomto období trpěl nejenom Josef Zíma, ale i Eva Klepáčová. Pro ni to bylo psychicky nejsložitější období v životě, protože v té době měla doma jen několikaměsíční dceru Zuzanu.

Sama tragédii považovala za definitivní konec jejich spokojeného života. Když na tom byla nejhůř, rozhodla se vyskočit z okna vinohradského bytu. Původně chtěla spáchat sebevraždu i se svou malou dceru, ale tu jí včas vytrhla z rukou hereččina matka. 

Ačkoli po pádu z okna přežila, už nikdy nebyla taková, jakou ji Zíma znal. Začala trpět maniodepresivní psychózou a až do konce konce života potřebovala péči psychiatrů. Její stav se ještě zhoršil po roce 1968, kdy měla zakázáno hrát kvůli svým politickým názorům.

Manžel jí byl oporou do samotného konce

Postupně se bohužel začaly ozývat i následky sebevražedného skoku. Měla problémy s pohybem a prakticky každý její krok doprovázely obrovské bolesti. Zíma o ni ale s láskou pečoval, byl jí oporou a dělal vše pro to, aby jí co nejvíce ulehčil. Jelikož potřebovala nepřetržitou péči, pomáhaly mu i ošetřovatelky, které k nim domů pravidelně docházely.

V roce 2012 musel Josef Zíma na operaci, po níž skončil na jednotce intenzivní péče. „Strašně mě bolela noha! Teď ležím na interně na Karlově náměstí. Zrovna jsem přišel z druhé části operace. Nechci to zakřiknout, dokud nestojím na vlastních nohách, ale už je mi lépe,“ svěřil se deníku Aha! s tím, že mu operovali tepny.

Zíma se sice z nejhoršího dostal, ale domácí štěstí jim s Evou Klepáčovou dlouho nevydrželo. Herečka bohužel v noci na 18. června 2012 usnula a už se neprobudila. „Dodnes se doma cítím divně, když už tam Evička není. Najednou vidím něco v televizi, připomene mi ji to a já si uvědomím, že už s ní nemohu mluvit a nemůžu jí nic říct,“ vzpomíná s láskou herec a zpěvák, kterému jeho žena dodnes moc chybí. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, krajskelisty.cz, lifee.cz, zeny.iprima.cz, csfd.cz, osobnosti.cz, ahaonline.cz