O Evě Pilarové se dodnes mluví jako o jedné z nejlepších českých zpěvaček. Svým hlasem dělala radost posluchačům po celém světě. Hudba byla motorem jejího života, jehož poslední okamžiky strávila v péči boromejek, ale i s milovaným manželem Janem Kolomazníkem. 

Eva Pilarová (rozená Bojanovská) se narodila 9. srpna 1939 v Brně. Hudbu milovala už od dětství, ráda hrála na klavír a také chodila do sboru. Jakmile složila maturitní zkoušku, rozhodla se pro studium operního zpěvu na JAMU.

V době studií poznala Pilarová svého prvního manžela Milana Pilara, který ji přivedl do divadla Semafor, kde ji všichni v čele s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem přijali s otevřenou náručí, jelikož v ní od začátku viděli obrovský talent. 

První manžel pláchl za hranice

Evin manžel ale tři měsíce po narození společného syna Milana zmizel. „Odjel s divadlem na zahraniční turné a už se nevrátil. Okamžitě mně tehdy sebrali pas, abych nemohla za ním, byla jsem tehdy nevýjezdná,“ svěřila se Pilarová.

Syn Milan zůstal dodnes veřejnosti utajen, dokonce její kolegové dlouho nevěděli, že nějakého syna vůbec má. Pilarová se mu totiž rozhodla ponechat soukromí bez médií. 

Zdroj: Youtube

Druhý manžel neustál její slávu

Podruhé se Pilarová vdávala v roce 1968, kdy se stala manželkou popového zpěváka Jaromíra Mayera. Vzali se v Paříži a byla to velká romantika. Rozvedli se ale nakonec už po dvou letech, protože Mayer neunesl slávu své manželky.

„Nechci se nikoho dotknout, ale všichni chlapi jsou ješitní. Lidé chodili na Pilarku, a ne na Mayera. To nemohlo fungovat,“ vysvětlila tehdy Pilarová. 

Vztah měla také se zpěvákem Pavlem Sedláčkem. Ovšem jednoho dne si pro něj přijela policie a byl zatčen. Obvinili ho, že způsobil škodu devizovému hospodářství v řádu několika desítek tisíc korun, když podvodným způsobem zakoupil v západním Berlíně auto a uvedl v omyl celní orgány.

Co měla s Fidelem Castrem?

Pilarovou její zpěv dostal do celého světa, vystupovala dokonce i devětkrát na Kubě. Právě z toho vznikla povídačka, že na Kubu létala jako milenka velkého revolucionáře Fidela Castra. „Já toho chlapa v životě neviděla,“ stála si vždy za svým. 

O vlásek unikla smrti

Když byla Pilarová v roce 1973 na Kubě se svou kapelou, ostrov si natolik zamilovala, že si pobyt prodloužila. Domů se tak vracel jen její hudební doprovod. A bohužel nedoletěl.

Letadlo společnosti Aeroflot, které prý řídil opilý pilot, se totiž zřítilo a pět hudebníků s jedním zvukařem v něm zahynulo.

„V životě jsou momenty, na které raději nevzpomínat. V mém případě to byl rok 1973, kdy se při letecké katastrofě společnosti Aeroflot zabila moje kapela,“ bolela ji tato událost i po letech.

Životní štěstí našla po boku o třináct let mladšího muže

Ačkoli Pilarová mnohokrát ve svém životě skončila se zlomeným srdcem, svého pana Božského přece jenom našla. S tanečníkem Janem Kolomazníkem se potkali poprvé v roce 1983.

Krátce po seznámení dostala zpěvačka chřipku a tehdy se ukázalo, jak moc starostlivým mužem dokáže Jan být. „Bylo mi strašně zle, vařil mi čaj, dával obklady a obecně se staral o celou domácnost. Když jsem konečně mohla vstát z postele, zjistila jsem, že jsou v koupelně dva kartáčky. Aby to legalizoval, požádal mě o ruku,“ ráda na jejich seznámení vzpomínala. 

Nejznámější písně Evy Pilarové

Těmi nejoblíbenějšími jsou určitě Dotýkat se hvězd, Glory, Kousek za městem, Ave Maria či Stříbrné zvonky. Hodně specifickou písní je ale bezesporu Montiho čardáš. Právě v něm ukázala svou jedinečnou techniku scatu a také to, že má smysl pro humor.

V dobrém i zlém

Pilarová si Kolomazníka vzala v roce 1984 a brzy nato prošlo manželství složitou zkouškou, protože zpěvačce diagnostikovali rakovinu. „Paradoxně ji tehdy spíš než lékaři zachránili léčitelé a její vlastní víra,“ prozradil Kolomazník.

Pilarová kvůli tomu i přestala kouřit, protože jí lékaři řekli, že by se kvůli tomu mohla nemoc vrátit. 

Konec života strávila v péči boromejek

Zdraví bohužel trápilo Pilarovou i v posledních letech její života. Po vážné operaci ledviny ji trápil vážný zánět v těle a na konci února roku 2020 byla převezena do Domova Karla Boromejského v pražských Řepích.

V péči boromejek pak byla až do 14. března 2020, kdy ve věku osmdesáti let vydechla naposledy. Příčinou úmrtí bylo dle dostupných informací selhání ledvin. Zemřela v náručí milovaného manžela Jana Kolomazníka. 

Zdroj: Vlasta.cz, Lifee.cz, ŽivotníPříběhEvyPilarové - Youtube

Související články