Známý komik Felix Holzmann se narodil v Teplicích, ale své dětství prožil v nedalekých Litoměřicích. Jeho otec toužil, aby ho syn následoval v podnikatelské činnosti a jednoho dne se z něj stal úspěšný byznysmen. Jenže i když Felix vystudoval obchodní školu, lásku pro podnikání v sobě nikdy neobjevil.

Cirkus a klauni

Už od dětství miloval divadlo a jeho velkým vzorem byl Vlasta Burian a také dvojice Voskovec s Werichem. Byl také velkým příznivcem cirkusu a klaunů. Po skončení druhé světové války vystřídal Holzmann několik zaměstnání a také začal vystupovat v estrádách. 

Diváci měli záchvaty smíchu

Zárukou zábavy pak byla jeho vystoupení s Františkem Budínem, se kterým spolupracoval hned několik let. První společná scénka Banjo z roku 1951 měla u diváků takový úspěch, že dokonce přišly i první nabídky z televize, a oba tak dostali prostor před kamerou. Jejich spolupráce později skončila proto, že se Budín nechtěl vzdát svého civilního zaměstnání.

V šedesátých letech se Holzmann přestěhoval do Prahy a vystupoval tam s Milanem Nedělou či Viktorem Maurerem. Jeho postava věčně natvrdlého, ale skvěle glosujícího outsidera byla čím dál oblíbenější.

Holzmann byl navíc velkým perfekcionistou a každé své vystoupení měl dokonale připravené a vyzkoušené. Byl tak skvělý, že o něj měli zájem i filmaři. Jenže on chtěl vždy být sám za sebe a přes to nejel vlak. 

VIDEO: Podívejte se na oblíbené scénky s Felixem Holzmannem.

Zdroj: Youtube

Nevlastní dceru vychovával jako vlastní

Zábavný Felix Holzmann byl dvakrát ženatý. Jeho první velkou láskou byla válečná vdova Eva, která do Holzmannova života přivedla také dceru Evu. Komik ji od začátku přijal za vlastní a dával jí otcovskou lásku.

Po čtyřech společných letech pak Evě přivedli na svět sestřičku Irenu. Možná vás překvapí, že ačkoli spolu byli od roku 1945, vzali se až v roce 1968, má to ale vcelku logické vysvětlení.

Eva pobírala vdovský důchod, a pokud by se vdala, pak by o něj přišla. A to by byl problém, protože než se stal Felix Holzmann hvězdou první velikosti, živila celou rodinu sama. Nikdy si ale nestěžovala, nejdůležitější pro ni totiž bylo, že se měli rádi.

Nekonečné výčitky

Když Felix Holzmann se svými humornými scénkami prorazil a stal se slavným, samozřejmě na něj byla manželka pyšná. Mělo to ale i stinnou stránku, protože najednou doma skoro jen přespával.

Eva to nesnášela vůbec dobře, začala si připadat k ničemu a postupně upadala do čím dál větších depresí. Nakonec ji naprosto ovládly a ona si tak z čistého zoufalství vzala život. Bylo to teprve dva roky po svatbě, v době, kdy jí bylo pouhých 51 let

Mnozí by v ten okamžik spadli do alkoholové závislosti, ale Holzmann zaháněl smutek prací. Vystupoval prakticky každý den, neznal volno, jednoduše potřeboval nemít čas jen tak přemýšlet. Když už ho ale měl, vyčítal si, že nebyl s manželkou více doma. 

Kvůli druhé manželce se přestěhoval do Německa

I když Felix Holzmann zpočátku neměl po sebevraždě manželky na jiné ženy ani pomyšlení, nakonec přece jen své srdce nové lásce otevřel. A pustil do něj o pětadvacet let mladší německou zpěvačku Bärbel Greif, do které se zamiloval během natáčení jedné estrády.

Nejprve spolu jen vystupovali, ale pak to dali dohromady, i co se milostného života týče. Holzmann se kvůli ní přestěhoval do Německa a nakonec se tam i vzali.

Zdraví mu vypovědělo službu

S přibývajícími roky života se bohužel Holzmannovi nevyhýbaly zdravotní problémy. Nejprve po sedmdesátce prodělal mozkovou mrtvici a postupně se mu zhoršovala paměť. Pracovat ale přestal až půl roku před svou smrtí. 

Sám se ale odchodu na věčný odpočinek nebál, protože věřil na posmrtný život.„Říkal, že se po smrti znovu narodíme, jen v jiném těle. Bavili jsme se o tom tak často, že jsem tomu začala také věřit. A toto přesvědčení mi pomohlo v tom, abych se s jeho smrtí lépe vyrovnala,“ prozradila Blesku jeho dcera Irena.

Felix Holzmann nakonec opustil svět 13. září 2002 v německém městě Chemnitz. Příčinou úmrtí bylo srdeční selhání. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, zeny.iprima.cz, lifee.cz, dvojka.rozhlas.cz