Nemění se jen osobnosti fitness scény, ale mění se i popularita jednotlivých druhů cvičení. Zatímco dříve frčel třeba aerobik a posléze zase všichni chodili na zumbu, dnes jsou populární spíše intervalové a funkční tréninky, cvičení v posilovně apod.

Nabídka nejrůznějších druhů cvičení je ale tak široká, že si na své přijde skutečně každý. A ani ten aerobik a zumba zcela nevymizely.

Jane Fonda

Ve svých šestaosmdesáti letech vypadá herečka Jane Fonda stále výborně a rozhodně nepostrádá životní energii a vitalitu. Zcela jistě za to vděčí i tomu, že je zvyklá celý život sportovat.

Poté, co v roce 1982 vydala první kazetu domácího cvičení pro ženy, o ni byl takový zájem, že se záhy stala fitness ikonou a začala natáčet další a další cvičební programy.

Celosvětově prodala přes 17 milionů nahrávek, což je úctyhodné číslo. Skoro jste nemohli otevřít dveře domácnosti, aby na vás z televize nevykoukla právě Jane Fonda.

VIDEO: Podívejte se na cvičební video Jane Fonda. Je to trošku retro, co říkáte?

Zdroj: Youtube

Cindy Crawford

Topmodelka Cindy Crawford patřila ke špičce mezi manekýnkami a nejedna žena toužila po tom, aby vypadala jako ona. Není proto divu, že když začala modelka natáčet cvičební programy, prodávaly se jedna báseň.

Nejen v zámoří, ale i v Česku. Tréninky byly založené hodně na posilování a nebyly náročné na prostor ani pomůcky.

Beto Perez

Nesmírně populární cvičení mísící prvky aerobiku s latinskoamerickými tanci, které dostalo název zumba, vzniklo úplnou náhodou. Instruktor aerobiku Beto Perez na jednu ze svých lekcí zapomněl kazetu s populární hudbou a měl u sebe pouze nahrávku s latinskoamerickými rytmy.

Celou hodinu na ni musel improvizovat. Zumba byla na světě a Beto Perez se stal jak jinak než její hlavní tváří. Z náhody potom vytvořil výdělečný byznys. Největší boom zumby byl na přelomu tisíciletí. Jak taková lekce zumby vypadá, se můžete podívat zde.

Olga Šípková

Do Česka sice pronikaly a pronikají vlivy ze zahraničí, ale nechyběla nám ani tuzemská fitness královna, kterou byla v devadesátých letech dvojnásobná mistryně Evropy ve sportovním aerobiku Olga Šípková.

Kromě několika vydaných kazet a DVD určených pro domácí cvičení měla cvičební pořad i v televizi. Aktivní životní styl je jí vlastní i o mnoho let později, ale začala se zajímat také o lidskou psychiku. Dnes působí jako koučka a přednáší mimo jiné na téma životní energie, strach nebo změna. Na někdejší lekci Olgy Šípkové se můžete podívat zde.

Jillian Michaels

Nelze opomenout ani americkou fitness trenérku a odbornici na zdravý životní styl, která sklidila největší úspěch hlavně se svým video programem 30 day shred, který kombinuje prvky silového tréninku a kardia a slibuje, že když budete každý den poctivě cvičit, dosáhnete skvělých výsledků za pouhých třicet dní.

Vytvořila navíc program, který je časově nenáročný, protože jedno video trvá jen pětadvacet minut. Videí od té doby Jillian Michaels vydala celou řadu a stále je velmi populární. V Česku ale má svůj boom už za sebou.

Zdroj: vlasta.cz, menshealth.com, aktin.cz, dovychovat.cz, sipkova.cz, zumba.com

Související články