Mužská krása jako vstupenka k filmování

Narodit se v malém italském městečku San Prospero Parmense, které leží poblíž Parmy, není asi ten nejlepší předpoklad pro hvězdnou kariéru v hollywoodských filmech. Přesto tady 23. listopadu 1941 přišel na svět krasavec s pronikavýma modrýma očima Franco Nero, který je dnes ve světě filmu legendou.

Jeho cesta nevedla na uměleckou školu, ale na úplně prozaická studia ekonomie na univerzitě v Miláně. Sice se o něm dočtete, že se v mládí věnoval divadlu a zpěvu, ale sázel spíš na jistotu a chystal se na obchodní kariéru. Atraktivní zevnějšek a občasná pěvecká vystoupení nicméně nasměrovaly jeho životní dráhu úplně jinam.   

VIDEO: Podívejte se na scénu z filmu Vůně cibule.

Zdroj: Youtube

Spaghetti westerny a film Django otevřely cestu ke slávě

Vždycky se hodí, když si začínajícího herce všimne slavný režisér. Franco měl štěstí na Johna Hustona. Ten jej v roce 1964 obsadil do filmu Bible. Role to byla malá, ale stačila na to, aby byl Franco pohlcen touhou stát se hercem. V té době si také změnil své původní jméno Francesco Clemente Giuseppe Sparanero na jednodušší, ale zato mnohem důraznější Franco Nero.

V roce 1966 měl Franco další velké štěstí – režisér Sergio Corbucci jej obsadil do westernu Django. Osamělý a tajemný pistolník s neodolatelnýma očima a temnou minulostí byl v podání Franca Nera silnou a hodně vyprofilovanou postavou, která se stala nadlouho předobrazem hrdinů v dalších spaghetti westernech.

Drsná atmosféra umocněná hudbou Ennia Morriconeho udělala z Franca takřka přes noc typického „záporáka“, který v 60. a 70. letech minulého století posbíral tolik westernových rolí, že se z něj stala doslova ikona tohoto žánru. Co se týče českého publika, pak se u něj Franco Nero skvěle zapsal v parodické westernové komedii Vůně cibule

Osudová láska s Vanessou Redgrave

Série filmových úspěchů zavedla Franca k rolím v Hollywoodu, kde potkal i svou osudovou ženu. V roce 1967 byl coby rytíř Lancelot obsazen do muzikálu Camelot po boku krásné Vanessy Redgrave. Milenecký vztah ve filmu přerostl i do soukromého, v němž se narodil jejich syn Carlo Gabriel.

Přesto nenásledovalo manželství ani skutečný rodinný život. Oba herci se po čase rozešli a společná nebyla ani jejich profesionální dráha. Po letech se ale znovu sblížili a tentokrát to vyšlo! Vzali se po třiceti letech známosti v roce 2006.     

Herec světového formátu se mihl i ve filmech Juraje Jakubiska

Během své filmové kariéry si Franco zahrál kromě titulních rolí i řadu malých úloh, tzv. cameo. Ty mají za cíl pozvednout úroveň filmu a přitáhnout zájem diváků, i když se tu slavná hvězda objeví jen v krátkých scénách. Podobné to bylo například ve filmu slovenského režiséra Juraje Jakubiska, který jej obsadil v roce 2004 do komedie Post Coitum v roli stárnoucího fotografa.

Spolupráce se patrně osvědčila, protože Franco Nero si zahrál i v Jakubiskově velkofilmu Báthory. Jednalo se o koprodukční snímek slovenský, český, britský a maďarský, v němž Nero ztvárnil krále Matyáše II. Habsburského, který se několikrát objeví ve scénách s představitelkou titulní role Alžběty Báthory, legendární čachtické paní.  

Django se vrací s Quentinem Tarantinem

Postava drsného pistolníka Djanga inspirovala také režiséra černých komedií plných násilí Quentina Tarantina, který v roce 2012 uvedl svůj film Nespoutaný Django. Zároveň se podílel na přípravě dokumentárního filmu Django & Django, v němž se Tarantino přidává k nadšeným obdivovatelům spaghetti westernů a o tomto žánru tu vypráví i sám Franco Nero. Ten je i ve svých 83 letech stále aktivní ve filmovém průmyslu a svou nadmíru bohatou filmografii ještě v roce 2023 rozšířil o roli v kontroverzním filmu Papežův exorcista.

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, fdb.cz, cs.wikipedia.org, de.wikipedia.org