„Ludvo, jestli si ten fotbal neprosadíš, tak seš u mě mrtvej muž!“ Tak tuhle hlášku zná snad každý divák. Legendární film Ecce homo Homolka je dodnes oblíbený a stejně na tom jsou i jeho dvě pokračování. Ve všech třech dílech zářil i František Husák, a to právě jako Ludva.
VIDEO: Legendární film Ecce homo Homolka s legendární hláškou, však si ji připomeňte
Hledal pomoc na dně sklenky s alkoholem
Už v té době herec hodně pil, což potvrdila i manželka herce Josefa Šebánka, který si v trilogii o Homolkových zahrál dědu Homolku. „Musím říct, že jsem ho střízlivého snad neviděla. Na druhé straně na něm ale požívání alkoholu nebylo až tolik znát,“ cituje její slova web iDnes.
Když se mu snažili kolegové dát najevo, aby s pitím trochu ubral, dočkali se jen planých slibů. „Franta sliboval, že nebude pít, a nepil. Ale každý večer byl ožralej,“ prozradil o něm herec Pavel Landovský.
Jednoho dne se to ale přece jen trochu vymklo kontrole. V divadle si v horní nádržce toalety schovával láhev vodky. Jenže jednou, když ji tam zrovna vracel, se mu podsmekly nohy a zřítil se dolů. Tehdy tak byly jeho tajemství a originální místo na ukrytí alkoholu prozrazeny.
Spása byla velmi blízko
I když to s ním jako s alkoholikem asi nebylo snadné, František Husák byl hned čtyřikrát ženatý. Druhá manželka se mu přitom s jeho závislostí snažila všemožně pomoci, dokonce se jí ho podařilo přesvědčit, aby nastoupil k protialkoholní léčbě. Přestože to ale herec udělal, nakonec to nepřineslo kýžený efekt, protože ho po čase z léčebny pro nekázeň vyhodili.
Všechna jeho manželství mu zničil démon alkohol a nakonec skončil u maminky. Tehdy už z něj byl notorický alkoholik, který bez flašky před kamerou nedal ani ránu. Stále to ale zvládal, i když měl občas problém s artikulací. Hospodu měl jako druhý domov, občas přišel domů sám, ovšem s modřinami od potlučení, jindy ho museli dotáhnout do jeho postele hospodští štamgasti.
Tentokrát bohužel „jen“ opilý nebyl
Pro jeho hospodské kamarády tak nebylo žádným překvapením, když potlučeného Frantu našli před putykou i v únoru 1991. Mysleli si, že zase jen neodhadl svou míru a podlitina, kterou měl na hlavě, se stala proto, že neudržel rovnováhu. Odvedli ho tedy jako vždy domů, jenže tentokrát to bylo jiné.
Rána, kterou měl František Husák na hlavě, způsobila krvácení do mozku, což tehdy nikdo netušil. Druhý den přestal herec úplně komunikovat a skončil v nemocnici. Husák upadl do kómatu, a i když lékaři dělali možné i nemožné, už se z něj nikdy neprobudil. Jeho život předčasně vyhasl 8. listopadu 1991, tehdy mu bylo pouhých 55 let.
Nešťastná náhoda, či vražda?
Dodnes se ale spekuluje, jestli opravdu zemřel kvůli nešťastnému pádu, či mu k ráně na hlavě někdo „pomohl“. Krátce po jeho smrti se objevilo mnoho konspiračních teorií, jak k podlitině mohl přijít. Jedna z nich se přikláněla k tomu, že byl přepaden a udeřen do hlavy.
Hlavu měl totiž vzadu poraněnou na dvou místech, což nahrává tomu, že mohl být udeřen těžkým předmětem. Vyšetřování ale tehdy nic takového neprokázalo a případ byl uzavřen s tím, že smrt nastala bez cizího zavinění. Jak to tehdy bylo, se ale dnes už nedozvíme, jisté je jen to, že tehdy přišla česká herecká scéna o vynikajícího herce.
Zdroj: vlasta.cz, kinotip2.cz, idnes.cz, kafe.cz, sip.denik.cz, lifee.cz, krajskelisty.cz