Herečka Gabriela Vránová se narodila 27. července 1939 v Novém Mestě nad Váhom. Své dětství ale prožila v České republice, konkrétně v Brně. Přestěhovali se, protože se rodina na začátku 2. světové války nechtěla přihlásit ke Slovenskému státu. Už od dětství se Gabriela věnovala mnoha uměleckým oborům. 

Strýček skončil ve vězení

Bohužel dnes víme, že na dětství neměla Gabriela Vránová jen hezké vzpomínky. Zpočátku se zdálo, že rodinná zabijačka bude příjemnou rodinnou sešlostí. Jenže to by si pro jejího strýce Aloise nesmělo tenkrát přijet gestapo. Nakonec ho odvedlo a vojáci si ještě na cestu vzali maso ze zabijačky. Alois si pak ve vězení pobyl pěknou řádku let. 

Chtěla být spisovatelkou

Přestože Vránová toužila stát se spisovatelkou, nakonec nastoupila na brněnskou JAMU a už během studií dostala příležitost hrát. Jako krásná blondýnka přitahovala režiséry a na nedostatek rolí si opravdu stěžovat nemohla. Postupem let se z ní stala skvělá herečka, kterou si diváci zamilovali hlavně v seriálu Chalupáři, kde si zahrála postavu Aničky Čihákové. 

VIDEO: Gabriela Vránová o Menšíkovi a Sovákovi. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

První manželství nevyšlo

Možná vás překvapí, že byla Gabriela Vránová v životě vdaná dvakrát. Jejím prvním manželem byl stavař Robert Walló. „Nabídl se, že mi pomůže vymalovat v dílnách Divadla na Vinohradech, kde jsem v té době bydlela,“ prozradila Vránová v Divadle Bez hranic.

Pomáhal jí tak často, že se do sebe zamilovali a také se vzali. Čím déle spolu ale byli, tím více Gabriela cítila, že se jeden druhému vzdalují. „Zjistila jsem, že ho víc zajímají příručky o stavbách a o cihlách, a tak jsme se rozvedli.“

Do další svatby se nehrnula

Smutek z rozvodu se s Vránovou nějakou dobu táhl. Musela se smířit s tím, že to nebyl ten pravý, a udělat za prvním manželstvím tlustou čáru. Dlouho tedy trvalo, než si do života pustila dalšího muže. Nakonec se ale tak stalo a nebyl to člověk z branže, ale profesor matematiky Jiří Kepka. Jejich seznámení zařídil herec Jaroslav Kepka, který byl jeho bratrem. 

K prvnímu setkání došlo na silvestra roku 1966 a bylo tak silné, že už o pár měsíců později spolu jeli na dovolenou. Brzy jim nestačilo žít spolu jen tak na hromádce, v roce 1968 si proto vyměnili prstýnky a slíbili věčnou lásku. Herečka o Kepkovi vždy říkala, že si ho vybrala jako otce svého dítěte. Na konci září 1969 se jim narodil syn Ondřej, kterého si diváci zamilovali jako Honzíka z Arabely

Zpočátku si herečka přála, aby měl Ondřej sourozence, jenže k tomu nikdy nedošlo. Vymluvit jí to měl manžel, protože viděl, kolik času jí zabírá její herecká kariéra. Nakonec se tedy oba shodli, že Ondřej zůstane jedináčkem. 

Vášnivá sběratelka (ne)obvyklých předmětů

Zajímavostí ze života herečky Gabriely Vránové je to, že byla vášnivá sběratelka lžiček. „Malé lžičky, což jsou takové milé drobnosti. Dostávám je darem většinou od mých známých,“ cituje hereččina slova web Krajskelisty.cz. Její mladší sestra Miriam hodně cestovala a vozila jí lžičky z celého světa – z Indie, Číny, Paříže, Londýna či Monaka.

Zradilo ji zdraví

Gabriela Vránová byla energickou ženou, která žila naplno. Pak ale začala zničehonic krvácet a s nevolnostmi ji přijali do nemocnice. Série vyšetření následně odhalila, že má nádor, a musela na operaci. Ta sice dobře dopadla, jenže rakovina se za pár měsíců vrátila, a jelikož Vránová začala ztrácet síly, musela být znovu hospitalizovaná. 

Zemřela 16. června 2018, a to na selhání ledvin, přičemž hlavní vinu v tom pochopitelně sehrála rakovina. „Nechtěl jsem si připustit, že je to naše poslední setkání. Ani ve chvíli, kdy volal lékař, abychom se připravili na nejhorší. Když jsem v noci přijal zprávu o matčině smrti, tak jsem ani nevěděl, co říkám,“ popsal Kepka v knize Magnetický vítr Gabriely Vránové. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, krajskelisty.cz, extra.cz, kinotip2.cz, magazinplus.cz