Když se o někom řekne, že je všestranný, napadne vás, že je sportovně založený a zároveň se třeba vyzná v historii nebo hraje na hudební nástroj. Všestrannost Geeny Davis je o pár stupňů výš. Za roli v Náhodném turistovi získala v roce 1989 Oscara, za Thelmu a Louise na něj byla nominována a v roce 2020 obdržela v rámci oscarového ceremoniálu Humanitární cenu Jean Hersholt za svou práci při prosazování rovnosti pohlaví na obrazovce.

Sportovně talentovaná je rovněž, propadla lukostřelbě a v roce 1999 se pokoušela dokonce nominovat na olympiádu. Byla ale 24. ze 300, tak to neklaplo. Co tam máme dál? IQ 158 jí zajistilo členství v organizaci Mensa, k tomu umí hrát na klavír, flétnu a varhany a mluví plynně švédsky, díky svému studiu ve Švédsku.

Zdroj: Youtube

Thelma a Louise vzdaly hold ženské emancipaci

Vynikajících snímků najdete v její filmografii spoustu, ale speciální místo patří snímku Thelma a Louise. Bezstarostných road movie vzniklo v Hollywoodu vícero, snímek Ridleyho Scotta je unikátní tím, že jeho hlavními hrdiny ujíždějícími vstříc svobodě jsou dvě ženy. Thelma v podání Geeny Davis je doma služkou, kterou ponižuje manžel, Louise, kterou hrála Susan Sarandon, zase ve vztahu s nevyzrálým hudebníkem ujíždí vlak a sen o rodině se jí rozplývá.

Vydají se na cestu, původně víkendovou, nakonec celoživotní… Čelí nebezpečí, ale ve dvou jsou silné, a ač jejich příběh nemá šťastný konec, motivovaly k touze po nezávislosti mnoho žen, které naplnily motto filmu „Jsi tím, s čím se sama spokojíš“.

Jak to má Geena s láskou?

Jen málokterý hollywoodský herec se prosadí okamžitě a ve velkém, i Geena na svou příležitost čekala a během studia herectví se živila mimo jiné jako servírka a prodavačka. Svého prvního muže, restauratéra Richarda Emmolu, potkala, když pracovala v řetězci Ann Taylor.

Jediným mužem z herecké branže byl její druhý manžel, herec Jeff Goldblum, se kterým mimo jiné hrála ve filmovém hitu Moucha. Rozešli se po pár letech a jako oficiální důvod uvedli obligátní nepřekonatelné rozdíly. Ve skutečnosti on nechtěl děti. A nakonec se opravdu stal Jeff Goldblum otcem až po šedesátce.

Třetí ano řekla Geena Davis finskému režisérovi Renymu Harlinovi. Natočila s ním dva filmy a nakonec jej vyhodila z domu, když s ním otěhotněla její asistentka.
Otcem jejích dětí se nakonec stal plastický chirurg Reza Jarrahy, se kterým se nakonec také rozešla, po téměř dvaceti letech a nebyl to přátelský rozvod. Řešil se majetek a do médií pronikly informace, že Reza měl dost narcismu Geeny.

Poprvé mámou ve 46

Je trojnásobnou maminkou, má dceru Alizeh Keshvar a dva syny, dvojčata Kaiise Stevena a Kiana Williama. Poprvé se ale matkou stala na dnešní dobu velmi pozdě, ve věku 46 let, a otcem jejích dětí je až v pořadí čtvrtý manžel. Proč tak pozdě?

Rozhodla se tak prý naprosto cíleně, nejdříve se chtěla věnovat své kariéře a pracovat sama na sobě, chtěla být připravená. Díky terapiím totiž zpracovávala a učila se přijímat svou poruchu pozornosti, která jí byla diagnostikována v dospělosti a měla vliv na její nízké sebevědomí.

Sama zastavila čas, ale bojuje proti ageismu

Její mladistvý vzhled svádí k otázkám, jak to dělá… Vždyť jí bude brzy sedmdesát a vypadá výrazně mladší. Místo toho, aby na potkání rozdávala tipy, jak bojovat s časem, bojuje proti hodnocení na základě věku. Neváhá kritizovat Hollywood, že diskriminuje ženy nad 40. Sama prý zažila, že ji herecký kolega odmítl jako partnerku v romantickém filmu, protože podle něj vypadala staře… Ač byla o dvacet let mladší než on, o roli přišla. A víte, kdo jí byl vždy v otevřenosti a sebevědomém vystupování vzorem? Herecká parťačka Susan Sarandon, která jí v devadesátkách ukázala, že říct svůj názor není drzé.

Autor: Kateřina Osičková

Zdroj: vlasta.cz, dailymail.co.uk, independent.co.uk, csfd.cz, filmozrouti.cz, washingtonpost.com, uk.movies.yahoo.com, imdb.com

Související články