Díky jejímu smyslu pro humor ji lidé zbožňují, umí si totiž udělat legraci v podstatě ze všeho, i sama ze sebe. Což je v dnešní době trochu úkaz!

Dva světy, dva životy

Otec Haliny Pawlowské Vasil Kločurak, příhodně přejmenovaný na Kločureka, je ukrajinské národnosti a pochází z Podkarpatské Rusi. Její maminka byla česká učitelka.

Dětství ale neměla oblíbená moderátorka vůbec jednoduché. „Těžké na tom bylo, že jsem žila dva životy, jeden byl doma a jeden byl venku. A mého otce nezajímalo nic jiného než svobodná Ukrajina. Což je paradoxní, protože dnes by ho také nezajímalo nic jiného než svobodná Ukrajina. A jak je vidět, to téma je pořád aktuální,“ říká Halina Pawlowská.

Zdroj: Youtube

Bála se, že si pro otce přijdou

Halinu v dětství ovlivnil nejen otec, ale i jeho bratr Štěpán Kločurak, který se stal dvakrát prezidentem krátce existující Huculské západoukrajinské republiky a v roce 1945 byl zajat a deportován na Sibiř, kde prožil dvanáct let v nejobávanějším sovětském pracovním táboře.

„To byly strašné roky, mluvilo se o tom u nás pořád, už ve filmu Díky za každé nové ráno jsem zachytila moment, že když jsem si koupila vysněnou prošívanou bundu, tak mi ji strýc s otcem rozstříhali. Protože prošívané bundy – to byly pracovní obleky v lágru, strejda to nenáviděl.“

Halinu v dětství provázely i noční můry, když někdo zazvonil, myslela si, že si jdou pro otce a odvlečou ho do gulagu. Jak později vyšlo najevo, její rodiče byli sledováni dvaceti osmi agenty.

Životní láska – knihy

Lásku ke knihám jí vštípili oba rodiče, otec byl vášnivým čtenářem a maminka učila češtinu. „Jazyk a příběhy mě vlastně formovaly, v pubertě jsem se těšila, jak si v sobotu a v neděli budu číst, to byla největší rozkoš, pořád si číst.“ Tam někde se zrodila její vášeň pro psané slovo, která ji provází celý život.

Plodná autorka

Za celý svůj život napsala bezmála třicet knih a zpracovala nespočet scénářů, její rukopis je nezaměnitelný. Všechny ale mají jedno společné – humor a nadhled.

V první knížce a hlavně filmu Díky za každé nové ráno si diváci byli jistí, že postava hlavní hrdinky Olgy Hakunděkové je samozřejmě autobiografická, což je částečně pravda.

Knihu dokonce ocenili i na Ukrajině, překladu se ujala manželka ukrajinského velvyslance v České republice Olga Perebyjnis.

Muži jejího života

S prvním mužem se spisovatelka seznámila během studia na FAMU. Svatba byla přísně tajná a nevěděli o ní ani rodiče novomanželů. Před veřejností manžela celé roky úzkostlivě schovávala, objevovali se spolu jen velmi sporadicky.

Mají spolu dvě děti, Natálii a Petra. Bohužel, po 37 letech soužití podlehl její muž v roce 2013 rakovině. Smrt svého milovaného Zdeňka nesla spisovatelka velmi těžce, a dokonce se nechala slyšet, že ji v noci navštěvuje.

Posledních několik let žije Halina s dramaturgem, producentem a režisérem Karlem Czabanem, a ačkoliv ji už údajně několikrát požádal o ruku, do druhé svatby se nehrne. „O ruku mě žádá pokaždé, když je mu nejhůř nebo má na kahánku. Takže zatím žádná svatba nebude,“ uvedla Pawlowská.

Nahoru a dolů, pak už jenom nahoru

S váhou Halina zápasila od čtrnácti let a za svůj život vyzkoušela snad všechny možné diety. Bohužel bez dlouhodobého výsledku… Jednou se jí podařilo zhubnout třicet kilo, ale měla je zase brzo zpátky.

Nad svými kily proto už dávno zlomila hůl, se svou velikostí se smířila a je velkou fanynkou takzvané ranní diety – ráno začne a večer s ní skončí. „Nikdo se nikdy nezalíbí všem, takže tvrdím: Když seš mimo normu, dobře vylaď formu! radí se smíchem Pawlowská.

Vlastní módní značka

Halina dokonce nedávno spolu s dcerou založila svoji módní značku. Jak sama říká, jenom v Paříži vždycky našla šaty, které se jí líbily a které jí i padly. Tak se s dcerou začaly zajímat o materiály, sjednaly si kontrakt a vrhly se po hlavě do módní branže.

„Rozhodly jsme se, že nebudeme šetřit na materiálech a že naše šaty budou ženské, romantické, krásné, a přitom nesmírně praktické. Nabízíme šaty z lehounkých materiálů, které se nemusejí žehlit, rychle schnou, jsou přitom bohaté na prostřihy a vejdou se i ve velikosti XXL do malého pytlíčku. Zakládáme si na tom, že podtrhují ženskost a jsou nesmírně pohodlné,“ říká dnes i módní návrhářka Halina Pawlowská.

Zdroj: Vlasta.cz, halinapawlowska.cz, Halina csfd.cz, Podcast Po pravdě Banánové rybičky

Související články