Svým unikátním zpěvem a projevem oslovila posluchače po celém světě. Ačkoliv nikdo o jejím hlase nepochyboval, její hudební kariéra byla značně dramatická a kolísavá.
Zrod české ikony
Narodila se v roce 1931 v Bratislavě do rodiny bankéře, což předurčovalo, že by se měla vydat v otcových šlépějích a věnovat se financím a obchodu. Zvolila však jinou cestu. Už od mládí ji lákalo umění, konkrétně balet a divadlo. Své první kroky na uměleckou scénu udělala na Slovensku v padesátých letech. Brzy se ale přestěhovala do Prahy, kde se dostala do divadla Rokoko. Tam ji zaznamenali a ocenili mnozí významní umělci jako například režisér a její pozdější partner Ján Roháč, který ji o dva roky později přetáhl do legendárního divadla Semafor.
Češka s exotickou vizáží
„Je tak zvláštní, až je krásná,“ prohlásil kdysi o začínající hvězdě skladatel Jiří Šlitr. A zpěvaččin zjev byl opravdu unikátní. Když se lidé podívali na Hegerovou, nemohli se ubránit otázce, odkud vlastně pochází. Ona sama tvrdila, že její kořeny nejspíš sahají až do Asie. A rodokmen prý obsahuje předky z Maďarska, Německa, Česka a ze Slovenska. Na Slovensku by dokonce měla mít předky s modrou krví.
Sláva a rychlý úpadek
Zpěvaččina obliba se brzy rozšířila za hranice Československa. V zahraničí měla obrovský úspěch, dokonce se během svých vystoupení v Paříži setkala například i se členy legendární skupiny Beatles. Komunistům to však samozřejmě nebylo po chuti a rozhodli se jí znemožnit profesní život tím, že jí zakázali vystupovat. Toto období Hana Hegerová označovala jako jedno z nejtěžších ve svém životě.
Druhá rána přišla ve chvíli, kdy byla kvůli finanční kauze odsouzena za zpronevěru. Rozsudek zněl jasně, Hegerová si odseděla půl roku do vězení. Na účet jí přišla nemalá částka peněz, o které si myslela, že je to její honorář z Německa. Obnos ale ve skutečnosti patřil Karlu Gottovi. Ačkoliv peníze později vrátila a snažila se prokázat svou nevinu, soudní rozhodnutí bylo neúprosné.
Hudbou předávala své hodnoty
Hana Hegerová zůstala celý život věrná svým hodnotám, a to i v uměleckém vyjadřování. Písně, které zpívala, vybírala velice pečivě. Musela jim prý plně věřit, aby dokázala vložit do jejich interpretace svou osobnost. Měla osobitý smysl pro humor a dokázala být velmi zábavná. Málokdo o ní také ví, že byla vášnivou milovnicí irské whisky, tu ji prý naučil pít herec Jan Werich.
Strasti v osobním životě
Tragédie neprožila pouze v kariérním životě, ale bohužel i v tom osobním. Jednou z nejtěžších ran byla smrt jejího jediného syna Matúše, který předčasně zemřel ve věku šedesáti let po neúspěšném boji se závažnou nemocí. Pro Hegerovou to byla obrovská ztráta. Naštěstí se mohli vzájemně podpořit se dvěma vnuky, Matoušem a Markem. Truchlení jim také ulehčovaly dvě pravnučky, Beátka a Adinka.
Zdroj: vlasta.cz Životopis Hany Hegerové FDb.cz Hana Hegerová - Životopis | OSOBNOSTI.CZ Česká televize (ceskatelevize.cz)