Helena Fibingerová je důkazem, že píle a odhodlání, snoubí-li se s dávkou talentu, mohou člověka dostat skutečně daleko. Narodila se v roce 1949 ve Víceměřicích a atletické vlohy projevovala už na základní škole.
U jejích začátků ve zlínském oddíle stál trenér Jaroslav Brabec. Po gymnáziu dostala místo v účtárně, ale pokračovala v trénování a závodění. V Ostravě přešla do oddílu TJ VŽKG, kde si ji pod křídla vzal atlet a trenér Jaroslav Šmíd.
Smrt cyklisty
Ten byl nejen jejím partnerem při cestě za medailemi a rekordy, ale také partnerem životním. V sedmdesátých letech se vzali a jako manželé setrvali až do jeho smrti v červenci 2021. Bylo mu sedmaosmdesát let.
O Šmídovi se ovšem v minulosti psalo nejen v souvislosti s jeho nebo Heleninými sportovními výkony. V roce 2009 srazil cyklistu pod vlivem alkoholu (v krvi mu naměřili přes 1,4 promile) a dostal za to tři a půl roku nepodmíněně. Ze zdravotních důvodů (kvůli cukrovce a vysokému krevnímu tlaku) si ovšem odseděl jen půl roku a potom měl trest přerušený.
V roce 2013 se na něj ovšem s ohledem na vysoký věk vztahovala amnestie, kterou vyhlásil tehdejší prezident Václava Klaus. Jaroslav Šmíd sice nejprve tvrdil, že nepil, ale posléze přiznal, že měl těsně před jízdou víno, aby zabránil hrozícímu hypoglykemickému šoku.
Úspěch za úspěchem
Ale zpět k úspěšné kariéře jeho manželky. Upevňovat postavení jedničky v koulařské disciplíně začala od sedmdesátých let a dosahovala jedné medaile za druhou. Mezi její největší úspěchy se řadí bronz z olympiády v roce 1976 a zlato na Mistrovství světa v atletice, které se konalo v roce 1983.
Během let zářila i na tuzemských mistrovstvích a také na mistrovstvích Evropy. Už sedmačtyřicet let je také držitelkou světového rekordu ve vrhu koulí v hale. Nejdál se jí podařilo hodit 22,5 metru v roce 1977.
VIDEO: Podívejte se, jak Helena Fibingerová závodila.
Doping? Ne, tvrdá dřina!
Stejně jako u řady tehdejších sportovců i nad Fibingerovou se mnoho let vznáší otazník případného dopingu. Na halovém mistrovství Evropy v roce 1985 měla pozitivní test na testosteron a dopingu by nahrávala i její poněkud mužská muskulatura a rysy.
Atletka ovšem obvinění popřela a podle serveru Aktuálně tehdy doložila lékařskou zprávu s tím, že má nezhoubný nádor, který právě testosteron produkuje.
I pozdější spekulace odmítla a ani se k nim nechtěla moc vyjadřovat. Svých výkonů prý dosáhla mimo jiné proto, že v rámci tréninku dřepovala s 250 kily a na bench pressu zvedala 175 kilo. Trénovala prý osm i deset hodin denně.
Z kačátka labuť
Daní za skvělou kariéru byl ovšem pro Helenu vzhled. V rozhovoru pro iDnes před lety uvedla, že když se podívá na některé fotky z její kariéry, moc se jí nelíbí. Nejvíce prý během let vážila sto patnáct kilo.
Nešlo ale o tuk, byla prý prostě namakaná. Vzhled ale v té době neřešila, prostě jen chtěla, aby koule doletěla co nejdál.
Aktivní kariéru ukončila Fibingerová v roce 1988 v necelých čtyřicet letech. Během let působila jako funkcionářka atletického svazu a byla také místopředsedkyní Rady České televize. S manželem si také založili pekárnu Ospek.
VIDEO: Takhle Helena Fibingerová vypadá dnes, podívejte!
Když skončila se závoděním, začala se o sebe více starat. Dost kilo zhubla, sportovní oblečení vyměnila za šaty, které si nechává šít na zakázku. Samozřejmostí jsou pravidelné návštěvy kadeřníka, nechala si udělat permanentní make-up apod.
Helena Fibingerová o sobě tvrdí, že se se snaží udržet prst na tepu doby a celý svůj život byla velmi pracovně vytížená. Slovo dovolená prý vůbec nemá ve slovníku. Nikdy také neměla děti a nelituje toho. Možná je prý trochu kariéristicky založená, ale rozhodně si to nevyčítá.
Zdroj: vlasta.cz, lidovky.cz, kromerizsky.denik.cz, strednicechy.rozhlas.cz, olympijskytym.cz, ceskatelevize.cz, sport.aktualne.cz, idnes.cz