Na filmových plátnech i divadelních prknech zářila Helena Růžičková 37 let. Díky svému komediálnímu nadání byla stálicí na všech frontách a diváci ji milovali. Oblibu si získala jako korpulentní nápadnice v pohádce Tři oříšky pro Popelku, lakomá trhovkyně v Honza málem Králem, uklízečka Hortenzie v filmech Zítra to roztočíme, drahoušku! a Co je doma, to se počítá, pánové, nebo zpěvačka v Tajemství hradu v Karpatech. Největší popularitu si však vysloužila trilogií Slunce, seno…, kde svojí vyřídilkou a nezapomenutelnými hláškami v roli vesnické „herdekbaby“ Škopkové baví diváky dodnes.

Zdroj: Youtube

Přátelství se Zdeňkem Troškou

Svůj nezaměnitelný komediální talent ale zúročila také ve Vorlíčkových komediích Pane, vy jste vdova! a Dívka na koštěti, kde si střihla roli vražedkyně a pacientky na psychiatrii. A filmaři byla často obsazována i do pohádek.

Naposled si zahrála zelinářku v komedii Kameňák 2 (2003) Zdeňka Trošky, s nímž ji pojilo mnohaleté a velmi blízké přátelství. „Byla jako moje sestra, mé druhé já. Byli jsme jedna duše ve dvou tělech. Neuvěřitelně jsme si rozuměli. Dodnes mi strašně moc chybí,“ prozradil režisér několik let po její smrti.

Věděla, že zemře, i kdy

V posledních letech života bojovala Helena Růžičková s rakovinou a dalšími zdravotními problémy, na hlavě nosila paruku, vážila šedesát kilo a pohybovala se na invalidním vozíku. Zemřela v roce 2004, ve věku 68 let, na selhání ledvin. Do poslední chvíle však neztrácela dobrou náladu. Věděla, kdy zemře a tak byla se smrtí a odchodem za jejími Jiříčky (manželem a synem) smířená.

Věštecké schopnosti po mamince

Herečka byla totiž uznávanou věštkyní, která schopnosti zdědila po své matce. Výklad budoucnosti prováděla prostřednictvím kávové sedliny nebo čtením z ruky a jejích služeb využila celá řada slavných kolegů. V minulosti se tak její věštby naplnily například u Yvetty Blanarovičové, které předpověděla, že bude mít syna, Hanky Zagorové, na kterou dle výkladu čekala osudová láska v podobě zpěváka až v jejích šestačtyřiceti letech, anebo u Marty Vančurové, jíž sdělila, že ji bohužel potká zákeřná nemoc a lékaři jí deset let na to opravdu diagnostikovali rakovinu prsu.

Spisovatelka, filantropka i kandidátka do senátu

Mimo herectví se Helena Růžičková věnovala i dalším aktivitám. Působila v rozhlase, napsala několik kuchařek a autobiografických knih, nebo působila v nadaci Slon, která pomáhá onkologicky nemocným dětem. Po roce 1989 také neúspěšně kandidovala do senátu za KSČM.

Zajímavosti:

  • Narodila se jako Helena Málková 13. června 1936 v Praze do rodiny legionáře a úřednice.
  • Tatínek byl znalec jazyků, uměl jich 22, a několik let pracoval v Africe.
  • Otcem byla již od dětství vedena k umění.
  • Odmala se věnovala baletu. Jako 4letá žačka soukromé baletní školy Heleny Štěpánkové hostovala v baletu pražského Národního divadla a v Německém divadle.
  • Po roce 1948 nemohla kvůli otci studovat medicínu, ani herectví.
  • Vystudovala Vyšší zdravotnickou školu a krátce pracovala jako zubní laborantka.
  • K herectví se dostala i přesto, že dvakrát nebyla přijata na DAMU.
  • Začínala jako choreografka v Mladé Boleslavi a technička v Příbrami.
  • Na divadelních prknech se objevovala od roku 1967.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz FTV Prima Česká televize youtube.com

Související články