Naďa Urbánková

Ve věku třiaosmdesát let zesnula letos v únoru herečka a zpěvačka, která měla na svém kontě pět Zlatých slavíků. Osudnými se jí staly komplikace spojené s rakovinou prsu a prodělaným covidem-19. Její hity jako Vilém peče housky nebo Závidím jsou nezapomenutelné. Herečka se hodně a ráda usmívala, a to i přesto, že se s ní osud nemazlil. Ve své knize A příště lépe se čtenářům svěřila, že ji v devíti letech zneužil vlastní otec.

Jana Šulcová

Zpráva o smrti oblíbené herečky, která hrála například ve filmu S tebou mě baví svět nebo v seriálu My všichni školou povinní, zasáhla Českou republiku letos v červenci. Janě Šulcové bylo 76 let. V posledních letech svého života už se před kamerou neobjevovala, protože se potýkala se zdravotními problémy. Trápila ji zejména páteř.

Zdroj: Youtube

Vašo Patejdl

Přestože byl Vašo Patejdl ze Slovenska, považovali jsme ho v tuzemsku skoro za vlastního. Poprocková skupina Elán, kterou spoluzaložil, totiž vznikla v tehdejším Československu. Patejdl nebyl jen zpěvákem a klávesistou, ale také autorem mnoha nezapomenutelných textů nejen pro Elán, ale třeba i pro Richarda Müllera či Mariku Gombitovou. Na rok 2023 plánoval řadu koncertů, ale lékaři mu diagnostikovali rakovinu slinivky břišní. Zemřel v srpnu pouhé dva týdny po diagnóze. Bylo mu osmašedesát let.

Jan Kalina

V srpnu skončila také životní pouť frontmana kapely Sto zvířat – a to v osmapadesáti letech. Jeho úmrtí bylo náhlé a nečekané, ale nejsou k němu známy další podrobnosti. Ještě krátce před smrtí stihl s kapelou dokončit album Noční ptáci, které vyšlo v září. Jan Kalina po sobě zanechal čtyři děti.

Yvonne Přenosilová

V září zemřela zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, která nazpívala například hity jako Boty proti lásce, Tak prázdná nebo Mně se líbí Bob. V době smrti jí 76 let a podle dostupných informací bylo příčinou úmrtí selhání organismu po onkologické operaci. Zajímavostí je, že v Německu, kam emigrovala v roce 1968, se seznámila se svou životní láskou a vyvdala šlechtický titul – baronka.

Patricia Burda Janečková

Do svých pětadvaceti let toho česká operní pěvkyně stihla skutečně hodně. Už v pouhých dvanácti letech vyhrála talentovou soutěž Talentmania, následně spolupracovala s řadou skvělých orchestrů a její hlas pohladil po duši nejednoho milovníka opery. Letos v říjnu ovšem v mladém věku podlehla rakovině prsu, se kterou se potýkala od loňského roku.

Poslední sbohem jsme však poslali i mnohým dalším. Rozloučili jsme se například také s operní pěvkyní Soňou Červenou, hokejistou Romanem Čechmánkem, politikem Karlem Schwarzenbergerem nebo herečkou Zdenou Hadrbolcovou.

Zdroj: vlasta.cz Wikipedia csfd.cz ctk.cz

Související články