Saskia Burešová

Dlouholetá televizní hlasatelka, která v těchto dnech slaví 77. narozeniny, je proslulá nejen svým vystupováním a nekonečnou vitalitou, ale především téměř neměnným vzhledem. Bez husté mahagonové hřívy si ji už snad ani neumíme představit. Její účes pamatují ČSSR, ČSFR i ČR. 

Zdroj: Youtube

Posledních pár desetiletí moderuje Saskia Burešová divácky úspěšné Kalendárium, které Česká televize vysílá od roku 1993. A sázka na stále stejnou vizuální podobu pořadu i jeho hlavní tváře je evidentně skvělou volbou. Saskia totiž nestárne a Kalendárium také ne! „Mám stejný účes a možná i stejné názory. Ale ono je to někdy pro tuto dobu prospěšné,“ nechala se slyšet. Vrásky umně maskuje brýlemi s tónovanými skly, cvičí lehké cviky proti bolesti zad a snaží se jíst zdravě. Jak vidno – funguje to.

Marie Tomsová

Na televizních obrazovkách jsme v letech 1977 až 1995 jakožto hlasatelku Československé a České televize pravidelně vídali i Marii Tomsovou. Kromě toho moderovala také plesy, estrády a různé jiné společenské akce. Vystupovala i v několika filmech, kde hrála samu sebe.

Po odchodu z České televize začala spolu s Hanou Heřmánkovou, Marií Retkovou, Stanislavou Lekešovou a Milenou Vostřákovou moderovat pořad Dámský klub na Frekvenci 1. Působila i v dabingu, namlouvala různé komentáře a hlasové reklamy. V roce 1998 začala uvádět spolu s Jiřím Datlem Novotným pořad Prima jízda na TV Prima. Od roku 2020 moderuje svůj pravidelný nedělní pořad na ČRo Pardubice s názvem Neděle Marie Tomsové. Je vdaná za právníka Miloše Tomse, se kterým má dva syny - Miloše (1989) a Michaela (1991).

Marie Retková

Novinářka, hlasatelka a moderátorka Marie Retková začala pracovat v Československé televizi jako hlasatelka už v 70. letech minulého století a na této pozici působila i později v České televizi, kde uváděla mimo jiné například pořad Barvy života. V roce 2017 působila jako hlasatelka na televizi Barrandov. Dnes Marie Retková pracuje jako externí moderátorka v Českém rozhlase Dvojka.

V minulosti se vyrovnávala s rakovinou děložního čípku, ale zachránila ji nevlastní dcera Ajka, která pracuje jako dětská lékařka. Moderátorce totiž tehdy nádor praskl a všude bylo spousty krve… „Myslela jsem si, že už je se vším konec. Úplně se vším. Byl mi proveden i cytologický stěr, jenže můj nádor rostl dozadu, takže ho nebylo možné zachytit,“ svěřila se v pořadu 13. komnata Retková, která je vdaná za o dvanáct let staršího chirurga Petra Retka. Poznali se v době, kdy byl vdovec a vychovával desetiletou dceru. Jeho žena zahynula při tragické autonehodě.

Jolana Voldánová

Poprvé jsme Jolanu Voldánovou mohli zaznamenat v Československém rozhlase, kam nastoupila v prosinci 1989. V únoru 1993 pak nastoupila do České televize, kde následujících dvacet let moderovala hlavní zpravodajskou relaci. Od května 2012 na Českém rozhlasu Pardubice uvádí vlastní talk show Rande s Jolanou, kam si zve zajímavé osobnosti, které mají vztah k Pardubickému kraji, o dva roky později pak na Českém rozhlasu Dvojka rozjela pořad Je jaká je. 

Pro server Aktuálně navíc točí pořad Kafe s Jolanou, ve kterém si nad kávou povídá se známými osobnostmi. Letos v červnu se nově stala ředitelkou Nadace Charta 77. Je vdaná za podnikatele Petra Císařovského a má tři děti.

Zdroj: vlasta.cz cs.wikipedia.org2. zivotopis.osobnosti.cz3. osobnosti.cz

Související články