Oblíbený skladatel a písničkář Ivan Hlas se narodil 10. května 1954 v Praze. Nejdříve žil s rodinou na Vinohradech, když mu byly čtyři roky, přesunuli se na Hanspaulku. S kytarou se seznámil poprvé, když ji doma objevil na stole po rodičovském mejdanu.

„Nejdřív jsem pohladil ukazováčkem struny, jemňounce to zaznělo, pak jsem ji vzal do ruky a jen ji choval, pak jsem ji zkusil zmáčknout a současně brnknout, ale bolelo to a nic nebylo slyšet,“ popsal v rozhovoru pro Blesk své začátky.

Vyučený knihkupec, který prodával zeleninu

Jen málokdo vyzkoušel ve svém životě tolik profesí jako právě Ivan Hlas. Vyučil se knihkupcem a dokonce jím i dlouhých sedm let byl. Pracoval ale také jako kulisák a čalouník v Národním divadle, prodával zeleninu, doručoval poštu, dělal topiče či závozníka. Duší byl ale vždy muzikant a právě tahle profese je s jeho životem dodnes úzce spjata.

První kapelu založil už ve čtrnácti letech

Svou první kapelu Ivan Hlas založil už ve škole coby čtrnáctiletý žák a začal také skládat. Profesionální kariéru pak odstartoval s kapelou Žízeň v roce 1971. Měl vlastní repertoár ve stylu městského blues, vystupoval v různých klubech a na festivalech. Dnes působí ve svém komorním Ivan Hlas Triu společně se zpěvákem Norbim Kovácsem a Olinem Nejezchlebou. 

Zdroj: Youtube

Přišel o syna

Ačkoli by se mohlo zdát, že je díky hudbě život Ivana Hlase plný radosti, opak je pravdou. Dva dny před nástupem na vojnu se stal dvojnásobným otcem, jenže jeho syn Olda po třech měsících kvůli těžké nemoci zemřel. Smutnou zprávu se hudebník dozvěděl v kasárnách, odjet za manželkou Máriou ale mohl až po odsloužení služby. 

„Na uložení urny mě taky nepustili, takže jsem tam prostě dřepěl, na nějaký pseudovojně. To bylo příšerný, a navíc jsem věděl, že bych měl být doma se ženou a být jí oporou,“ odhalil Hlas v dokumentu 13. komnata

Pět dětí se dvěma různými ženami

V době, kdy hudebník přišel o milovaného syna Oldu, byl už otcem dcery Kateřiny. S druhou manželkou Kateřinou má pak ještě další čtyři děti – syny Ondřeje, Filipa, Ivana a dceru Magdalenu.

Rodina je ale díky vnoučatům a pravnoučeti ještě větší. „Abych to shrnul, mám šest vnoučat a jedno úplně čerstvé pravnouče. Pravnouček Toník se narodil prvního ledna. Jsem zvědavý, jak se bude mít na tomhle světě,“ prozradil v rozhovoru pro Primu.

Démon alkohol

Hodně písniček, které v životě složil, byly pomyslnou omluvou manželce. Někdy se mu totiž povedlo být i na třídenním tahu. „To byly taky chvíle, kdy by mě manželka nejraději zavraždila,“ řekl s nadsázkou. 

Krátce po sametové revoluci se Hlas sám přihlásil na protialkoholní léčení. „Já tam šel v naivní představě, že se musíme změnit všichni. Celá společnost. Lidi se mi smáli, a oprávněně,“ uvědomuje si dnes. Alkohol pít ale nepřestal, nicméně má jasnou míru. „Dám si ho rád, uvolňuje mě.“

Hrozilo, že už nepromluví

Oblíbený hudebník ale nebojoval v minulých letech pouze se závislostí na alkoholu. V létě roku 2018 mu lékaři diagnostikovali rakovinu hlasivek. Musel tehdy podstoupit operaci, po které přišel o půlku hlasivky.

Přestože to vypadalo, že vše dopadne velmi špatně, rakovinu nakonec překonal. „Byly i varianty, že bych vůbec nemluvil. Proto moc děkuji doktorovi Tomáši Filipovskému z Ústřední vojenské nemocnice, který vymyslel postup, jak to udělat,“ svěřil se. 

Rodina a přátelé, to je jeho život

V těchto dnech slaví Ivan Hlas své jubilejní sedmdesáté narozeniny. Už zkraje letošního roku nastínil, jak budou oslavy probíhat. „Spíš to bude rodinné a kamarádské. Vyhnul jsem se velkým sálům a podobně, to by mě jako introverta rušilo,“ řekl Hlas. 

Sám si s přibývajícími roky hlavu neláme. „Upřímně to nepočítám. V padesáti jsem se chvílemi cítil na sto. To ale nějak přešlo a teď se cítím opravdu dobře. Říká se, že věk je jenom číslo,“ dodává. 

Zdroj: vlasta.cz, idnes.cz, cnn.iprima.cz, csfd.cz, dotyk.cz 

Související články