Ivan Luťanský, původem z pražského Žižkova, pocházel ze tří dětí, na svět přišel jako nejmladší. Velkým vzorem mu byl jeho otec, původem z Podkarpatské Rusi, který se za druhé světové války zapojil do československé armády v Rusku.

Ivan se sice vyučil elektromechanikem, ale hraní ho lákalo vždycky. Už jako malý chodil do dramatického kroužku a nakonec vystudoval DAMU. Byl to silný ročník. Jeho spolužačkami byly například Simona Stašová nebo Jana Paulová.

VIDEO: Ivan Luťanský zemřel za záhadných okolností ve Vietnamu. Byl snad zabit? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Už před dokončením herecké školy hostoval v menších rolích v Národním divadle, později dostal stálé angažmá a hrál v klasických dramatech pod vedením takových režisérských legend, jako byl Evald Schorm nebo Miroslav Macháček. Díky němu zazářil jako Laertes v legendární inscenaci Hamleta.

Dařilo se mu i před kamerou – děti bavil jako princ v pohádkách, dospělé v televizních inscenacích, například coby Karel Hynek Mácha. Ještě v sedmdesátých letech si zahrál postavu Kama ve slavných filmech na motivy románů Eduarda Štorcha Na veliké řece a Osada Havranů.

Pozvání do Asie

Jeho herecká kariera vypadala slibně, ale nečekaně ji přetrhlo neštěstí ve Vietnamu. Tam se Ivan Luťanský vydal na dovolenou – odpovídalo to jeho povaze, měl rád dobrodružství a adrenalin, věnoval se šermu, bojovým uměním, karate, zajímaly ho zbraně. Ve Vietnamu chtěl mimo jiné vidět pozůstatky války, která skončila ani ne deset let předtím.

Do Asie se vydal na pozvání tamního zpravodaje České televize Antonína Kubeše, s jeho bratrem se zřejmě znal z divadla, pracoval tam na sekretariátu. Ivana Luťanského zajímal buddhismus a východní náboženství, toužil po návštěvě Číny – hlavně Tibetu –, ale ta byla tehdy nepřátelskou zemí, kam se jen tak nesmělo. Proto padla volba na Vietnam.

Nejspíše to byl samopal

Počátkem srpna 1983 přišla zpráva, že oblíbený herec jako jediný nepřežil autonehodu v divočině. Převoz těla do země provázela neobvyklá bezpečnostní opatření. Moc to nesedělo ani časově.

Ivan Luťanský měl zemřít prvního srpna, jeho bratr se to dozvěděl třetího a v té době podle jeho slov už tělo zemřelého na leštiti, kam ho dopravili, nebylo. Rychlost přišla rodině zarážející, tělo jim odmítli ukázat s tím, že je to majetek státu, nechtěli po nich ani peníze za repatriaci. Ivan Luťanský byl pohřben na pražských Olšanských hřbitovech.

Bratr pátral po příčině smrti

Jeho bratr Štěpán se s oficiální verzí nikdy nesmířil, nedávalo mu to smysl. Pátral, vyptával se a dospěl ke zřejmě pravdivému vysvětlení – Ivan Luťanský zemřel po střelbě ze samopalu.

Nešťastnou náhodou se totiž připletl k přepadení zemědělského družstva, kde se ten den rozdávaly výplaty, a proto v něm měli hodně peněz v hotovosti.

Lupiči byli sice jen dva, ale ozbrojení a herec, který se jim postavil se svými zkušenostmi z karate, neměl šanci. Proč by to režim tajil? Nejspíš kvůli přátelským vztahům. Z Vietnamu do Československa totiž mířily v rámci vzájemné spolupráce tisíce pracovníků do zdejších podniků.

Poslední pohled poslal mamince

Mamince pak ještě pár dní před svou smrtí poslal pohled, v němž jí popisoval, co všechno ve Vietnamu zažívá, slíbil jí nahrávku zvuků džungle, doufal, že se povede vyvolat film, který tam natočil.

Stručně jí líčil, jaká je tam špatná hygiena, a zmínil i zemětřesení. Byl nadšený a psal, že jde o nevěřitelné zážitky.

Už je ale nikdy nikomu nevyprávěl. Ani mamince, ani své přítelkyni, kterou byla baletka Hana Nachtmanová. Mimochodem, byl jednou rozvedený, na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byl krátce ženatý se studentkou DAMU Irenou Kvěšovou.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, narodni-divadlo.cz, ceskatelevize.cz, reflex.cz, médium.cz (seznam.cz)