Hudební legenda Ivan Mládek v těchto dnech slaví své dvaaosmdesáté narozeniny. Ačkoli by se mohlo zdát, že už jen doma odpočívá a užívá si důchodu, není to pravda. Stále koncertuje, a navíc se věnuje malování, které ho úplně pohltilo. Mládek dlouhé roky působil jako vzorný otec od rodiny, jenže pak se to zlomilo a vyplula na něj spousta zajímavostí, které si za rámeček rozhodně nedá.

Spolužák prezidenta Klause

Ivan Mládek je rodákem z Prahy, narodil se 7. února roku 1942. Jeho otcem byl Bohuslav Mládek, který se živil jako právník. O své mamince hudebník nikdy nemluvil. Vystudoval střední průmyslovou školu strojní a pak Vysokou školu ekonomickou. Na té byl jeho spolužákem dokonce bývalý český prezident Václav Klaus.

Obrážel ruské kabarety ve Francii

Už během střední školy miloval Ivan jazz a v roce 1959 spoluzaložil studentský dixieland Storyville Jatt. Počínaje rokem 1961 pak začal formovat první banjo bandy, ve kterých se realizoval jako sólový banjista. O dva roky později pak založil Old Time Trio, se kterým účinkoval v pražském Poetickém klubu Viola a také studentské klubu Vltava. V roce 1968 odjel na půl roku do Francie, kde jako sólový hráč na balalajku obrážel ruské kluby

Legendární Čundrcountry Show

Největší televizní sláva přišla po roce 1989, kdy se Mládkovi otevřely dveře do soukromé televize Nova a jedenáct let pro ni jednou měsíčně psal a točil zábavné pořady Čundrcountry Show a Country estráda. Najednou znala celá země nejenom jeho, ale také koktajícího komika Milana Pitkina nebo brýlatou Lenku Plačkovou. V roce 2009 pak navázal spolupráci s tehdy novou TV Barrandov a začal pro ni psát a natáčet sériové konverzační komedie, jako je například Cyránův Ostrov a Cyránův poloostrov

Zdroj: Youtube

Autor patentu na Guitariano

Možná jste vůbec netušili, že má Ivan Mládek i svůj patent, a to na Guitarioano, což je první sériově vyráběný keyboard pro kytaristy. Vůbec poprvé byl veřejnosti představen v roce 2001 na Světové výstavě hudebních nástrojů v americkém Anaheimu.

S Banjo Bandem po světě

Ivan Mládek dodnes napsal více než šest set písniček, přičemž některé z nich postupně zlidověly – Jóžin z bažin, Linda či Prachovské skály. Natočil 13 LP a 35 CD, vyšlo mu navíc i 13 humoristických knížek a 14 antiperspektivních olejomaleb. Se svým Banjo Bandem odehrál tisíce představení nejenom u nás, ale i daleko ve světě. Představil se například ve Švýcarsku, Belgii, Německu, Spojených státech či dnes velmi kontroverzním Rusku. 

Tichá voda břehy mele

Dnes již legendární hudebník se poprvé oženil v roce 1969, kdy si vzal za manželku hudebnici Evu Mládkovou. V roce 1977 pak na svět přišel syn Štěpán, který je dnes velmi úspěšným advokátem. Dlouhé roky to vypadalo, že je Eva jedinou ženou jeho života, jenže pak přišel pro mnohé velký šok. V roce 2011 se objevily v bulvárních médiích spekulace o tom, že hudebník utajil světu nemanželské dítě. Tehdy to nebral nikdo moc vážně, ale nakonec se ukázalo, že je to pravda. Nemanželského syna Mikuláše počal s bývalou milenkou Jaroslavou Hlavešovou. Mládek se sice snažil mlžit a tak nějak doufal, že se vše přežene, ale nakonec kápl božskou. „Nemá cenu zapírat, když je to venku. Nechci vypadat jako srab, ale svou rodinu rozhodně opustit nechci,“ přiznal se tehdy v jednom z rozhovorů.

Další dvě děti s o 40 let mladší partnerkou

Ačkoli Mládek vždy říkal, že je manželka Eva jeho osudovou láskou a nikdy ji neopustí, nakonec to nesplnil. V roce 2017 se s ní rozvedl a dodnes žije s mladší hudebnicí, která s ním hrála i v kapele, Libuší Roubychovou. Přestože to Mládek nikdy nepotvrdil, podle veřejně dostupných informací spolu dokonce mají dvě děti. Pokud je to pravda, je hudebník čtyřnásobným otcem. 

Zdroj: Vlasta.cz, Mladekivan.cz, Wikipedia.org, Expres.cz, Zeny.iprima.cz

Související články