V mládí byla Ivana Trump talentovanou lyžařkou, která se dokonce dostala v roce 1972 jako náhradnice do československého olympijského týmu. Život jí správným směrem ale nasměrovalo až setkání s Donaldem Trumpem, díky němuž se dostala mezi americkou smetánku.

Rodiče ji podporovali ve sportu

Ivana Trump se narodila 20. února 1949 jako Ivana Marie Zelníčková v tehdejším Gottwaldově a jen málokdo mohl tušit, kam všude povedou její životní kroky. Jejími rodiči byli elektroinženýr Miloš Zelníček a telefonní operátorka Marie Zelníčková. 

Už od dětství byla sportovně nadaná, vynikala hlavně v lyžování. Otec se v ní snažil talent rozvíjet, což se mu dařilo na výbornou. Ivana nejprve nastoupila do juniorského národního týmu a v roce 1972 byla dokonce členkou československého olympijského týmu. Právě sportovní úspěchy jí dovolily tehdy takřka nemožné, a to cestovat mimo komunistický východní blok. 

Zdroj: Youtube

První manžel ji dostal za velkou louži

Cestování na zahraniční závody bylo pro Ivanu osudové. Na počátku sedmdesátých let minulého století se na jednom z nich seznámila s rakouským lyžařským instruktorem Alfredem Winklmayrem, kterého si v roce 1971 vzala za manžela. Díky němu získala rakouský pas a přesunula se do Kanady, kde se živila jako instruktorka a modelka. Manželství s Winklmayrem ale od samotného začátku nefungovalo. Ivana Trump dokonce později přiznala, že spolu vlastně ani nikdy nežili. Není tedy divu, že vydrželo pouhé dva roky.

Láska na první pohled

Přestože Ivana vždy považovala modeling spíš za brigádu než práci, právě svět módy jí změnil život. Jako modelka totiž v roce 1976 prožila osudové setkání s tehdejším miliardářem Donaldem Trumpem ve vyhlášené newyorské restauraci. Toho okamžitě zaujala a jako muž činu zajistil nejenom Ivaně, ale i všem jejím přátelům luxusní večeři, kterou pochopitelně později i zaplatil. Jako správný gentleman navíc svou budoucí manželku odvezl domů. „Ženská intuice mi říkala, že je to chytrý a zábavný muž s dobrým srdcem,“ prozradila Ivana ve svých pamětech Raising Trump. Už o rok později spolu stanuli před oltářem a Ivana se stala právoplatnou členkou světa nejbohatších lidí v celé Americe. 

Pomohl jí rozvinout její podnikatelský talent

Donald Trump rychle pochopil, že Ivana nikdy nebude typickou rozmazlenou americkou paničku. To mu ale vyhovovalo, protože ji mohl využít pro své podnikatelské aktivity. Jedním z jeho první velkých projektů byla přestavba stárnoucího hotelu Commodore v centru Manhattanu. Ivana byla původně jen interiérovou designérkou, ale nakonec vlastně celý projekt s manželem řídila. „Nejprve jsem dohlížela na instalatéry a elektrikáře, později jsem pak řešila každý detail budovy, a to od polštářů, stolů až po mosazné sloupy,“ svěřila se v roce 1988 časopisu Vanity Fair.

Vymyslela většinu Trumpových projektů

Když Ivana přesvědčila Donalda o svých schopnostech, udělal z ní prezidentku a výkonnou ředitelku své Trump Organization. Měla tak za úkol řídit jeho hotely, kasina i hotely Trump’s Castle v Atlantic City. Dokonce se jí tam podařilo nalákat takové osobnosti, jakými jsou boxer Mike Tyson nebo hudebník Frank Sinatra. Byla mistryní propagace a hernami denně prošlo klidně i několik desítek tisíc lidí. 

V osmdesátých letech se významnou měrou podílela i na dalších projektech svého manžela, za zmínku stojí zejména hotely Grand Hyatt, Plaza či Trump Tower, který se nachází na newyorské 5th Avenue. Trump se nikdy netajil tím, že mnoho nápadů, jež tyto projekty definují, vymyslela jeho bývalá manželka. 

Donald se svou ženou v dobách největší slávy hostili největší osobnosti tehdejší doby. V hotelu Plaza dokonce Ivana Trump řídila 1400 zaměstnanců a dohlížela prakticky na vše od designu recepce až po financování či marketing. 

Bouřlivý rozvod a milionový zlatý padák

Nejenom že se jim dařilo ve světě byznysu, ale také spolu založili rodinu. Postupně přivedli na svět syny Donalda Juniora, Erica a také dceru Ivanku. Vše vypadalo dokonale až do roku 1989, kdy se jejich manželství začalo rozpadat. Velkou krizi odstartovala údajná aférka Donalda s herečkou Marlou Maples. Nakonec se jim nepodařilo problémy vyřešit a v roce 1990 se rozvedli. Ivana Trump dokázala skvěle využít předmanželské smlouvy a nakonec z toho bylo jedno z největších rozvodových vyrovnání v historii: Ivana v roce 1992 dostala 14 milionů dolarů a k tomu výživné na každé dítě ve výši 650 tisíc dolarů. Rodačce z Československa navíc zůstalo také sídlo v Connecticutu a luxusní byt v newyorském komplexu Trump Plaza.

Úspěšná i bez miliardářského manžela

Kdo by si ale myslel, že si bude Ivana Trump užívat peněz a nic nedělat, ten by se pletl. Podařilo se jí rozjet vlastní byznys, k čemuž využila čím dál populárnějšího telemarketingu. Natáčela promo pořady a zákaznicím nabízela šperky, parfémy či motivační příručky. Kniha The Best Is Yet to Come: Coping with Divorse and Enojying Life Again se dokonce stala nejoblíbenějších knihou rozvedených žen v polovině devadesátých let. Ivana zvládla během jednoho víkendu prodat zboží za více než 3 miliony dolarů!

Štěstí v lásce už nikdy nenašla

Po rozchodu s Trumpem se samozřejmě o krásnou a úspěšnou Ivanu ucházela spousta ctitelů. Ona měla vždy slabost pro Italy. Manželství s podnikatelem Riccardem Mazzuchellim ale vydrželo jen dva roky a skončilo v roce 1997 poměrně bouřlivým rozvodem. Ve stejném roce se Ivana zamilovala do italského hraběte Roffreda Gaetaniho, i když ale spolu byli několik let, nikdy se nevzali. Před oltář ji dostal až další Ital, o třiadvacet let mladší model Rossano Rubicondi. I když manželství vydrželo pouhý rok, i po rozvodu zůstali přáteli.

Vždy byla pyšná na své děti

Ačkoli toho Ivana ve světě sportu a byznysu dokázala opravdu hodně, vždy ji nejvíce hřálo u srdce, jak skvěle vychovala své tři děti. „Byla jsem přísná, ale milující matka,“ prozradila Trump. Děti z ní dokonce stihly udělat hned osminásobnou babičku. Ivanka je provdaná za amerického podnikatele Jareda Kushnera a mají spolu dceru Arabellu a syny Josepha a Theodora. Syn Donald John je pak ženatý s modelkou Vanessou a má s ní dokonce pět dětí – dcery Kai Madison s Chloe Sophií a syny Donalda Juniora III., Tristana Milose a Spencera Fredericka.

Zvláštní místo posledního odpočinku

Ivana Trump prožívala krásný podzim svého života, smrt však přišla náhle. Nešťastnou náhodou upadla na schodech ve svém bytě na Manhattanu a 14. července 2022 na následky zranění zemřela. Donald Trump ji nechal pohřbít poblíž jamky č. 1 na svém golfovém hřišti Trump National Golf Club v Bedminsteru ve státě New Jersey. Krátce po pohřbu se spekulovalo, že to udělal z čisté vypočítavosti. Po právní stránce nyní lze jeho hřiště považovat za hřbitov a hřbitovy jsou podle zákonů New Jersey osvobozeny od placení daní z příjmu, nemovitosti a také prodeje nemovitosti. 

V každém případě je jasné, že po Ivaně Trump zůstalo ve světě prázdné místo, které jen těžko někdy někdo zaplní. Nebyla to jen „ta manželka“ budoucího presidenta Trumpa, ale velmi inteligentní, schopná a odvážná dáma, která byla inspirací pro ženy po celém světě. Zbylo po ní jmění okolo 100 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun).

Zdroj: Vlasta.cz, Nytimes.com, Forbes.cz, Wikipedia.org, Abcnews.go.com, Vanityfair.com, Hellomagazine.com

Související články