Jack Nicholson se narodil 22. dubna 1937 a vyrůstal v rodině, která byla na první pohled docela obyčejná. Jeho rodiče John a Etel May ovšem dělali všechno pro to, aby Jackovi a jeho sestrám Lorraine a June zajistili hezký život. 

Ze sestry se vyklubala matka

Až s odstupem času se veřejnost dozvěděla, že John a Ethel May nebyli jeho skutečnými rodiči. Když mu táhlo na čtyřicet, dozvěděl se, že to byli jeho prarodiče a jeho skutečnou matkou byla June, kterou dlouhé roky považoval za svou sestru!

Herec se o celé záležitosti rozpovídal až v roce 1974 v rozhovoru pro magazín Time. Jeho skutečná matka June totiž otěhotněla v sedmnácti letech a nebyla vdaná.

V té době bylo takové těhotenství sociálně neakceptovatelné. Poprosila tak Johna a Ethel May, aby Jacka vychovávali jako vlastního syna. Nicholson se o všem dozvěděl až po jejich smrti.

Od mládí se pohyboval v uměleckém světě

Ve uměleckém světě se začal Nicholson pohybovat už v mládí, po střední škole se nechal zaměstnat ve společnosti Metro-Goldwyn-Mayer. Ze začátku pracoval v kanceláři v oddělení animací, k tomu si přivydělával v hračkářství.

Chvíli byl dokonce i kuchařem, nakonec ale o svou práci přišel kvůli menšímu excesu. Jeden ze zákazníků si postěžoval, že mu připravil špatnou palačinku. Jack Nicholson ji po něm tehdy hodil a řekl mu, ať si ji udělá sám. A byl bez práce.

Herec si myslel, že není dost dobrý

Svou první filmovou roli získal díky režisérovi Rogeru Cormanovi, který ho v roce 1958 obsadil do snímku The Cry Baby Killer. V dalších letech hrál Nicholson pouze v „béčkových“ filmech, občas se objevil v nějakém lepším snímku, nicméně pouze v podřadné roli.

To se prý hodně podepsalo na jeho sebevědomí a začal o sobě pochybovat. Byl přesvědčen, že není pro Hollywood dost dobrý. 

Zdroj: Youtube

S drogami měl velké zkušenosti

Zlomovým okamžikem jeho kariéry byl film Bezstarostná jízda. V něm si Nicholson zahrál právníka závislého na alkoholu a drogách a nakonec si za tuto roli vysloužil nominaci na Oscara. Nicholson tehdy čerpal i z vlastního života. Sám totiž vyzkoušel marihuanu, ale také LSD nebo kokain.

Chodil po domě nahý

Během 60. let podstoupil Nicholson netradiční experiment. Dlouhé tři měsíce chodil po svém domě úplně nahý a bylo mu jedno, kdo zrovna přišel na návštěvu. Později přiznal, že tím trénoval, aby si zvykl na nahotu ve filmech.

Oscarový herec

Jack Nicholson během své herecké kariéry získal nespočet ocenění. Je také trojnásobným držitelem prestižního Oscara. Dvě sošky získal za hlavní role ve filmech Přelet nad kukaččím hnízdem (1976) a Lepší už to nebude (1998). Jednoho Oscara pak i za nejlepšího herce ve vedlejší role, a to ve snímku Cena za něžnost. Celkem byl na Oscara nominován hned dvanáctkrát, což je vůbec nejvíce, co kdy který herec dokázal.

Vystřídal stovky žen

Přestože Nicholson nikdy nebyl takový fešák jako jeho dobrý kamarád Marlon Brando, o ženy nikdy neměl nouzi. Do postele dostal celou řadu slavných, ale i „obyčejných“ žen.

Díky tomu si v Hollywoodu vysloužil přezdívku Jack the Jumper. Jeho charismatu podlehly Kate Moss, Meryl Streep, Melanie Griffith i Sharon Stone.

Počet jeho dětí je tajemstvím

O jeho pověstném libidu se mluvilo ještě v roce 2006. Díky tomu se vlastně dodnes neví, kolik jeho dětí chodí po světě. „Může jich být klidně takových devět tisíc, alespoň tedy, co vím. Žil jsem poměrně svobodomyslně,“ citoval před lety herce britský deník The Sun. 

Jack se stal poprvé otcem v roce 1963, kdy mu manželka Sandra Knight porodila dceru Jennifer. V roce 1970 pak během krátkého románku s herečkou Susan Anspach zplodili syna Caleba. Toho si ale později adoptoval hereččin manžel Mark Goddard.

Třetí dítě, dceru Honey, si herec pořídil s dánskou modelkou Winnie Hollman. Další děti, dceru Lorraine a syna Raye, má s americkou herečkou Rebecou Broussard. Údajně je také otcem příležitostné herečky Tessy Gourin, jejíž matkou byla číšnice z baru, kam Jack rád chodíval. 

Poslední roky se skrývá před veřejností

V posledních letech se Jack Nicholson straní veřejnosti a skrývá se ve svém domě v Beverly Hills. Jeho přátelé tak mají obavy, aby jednou nezemřel úplně sám.

„S pár příbuznými je v kontaktu, ale jeho dny ve společnosti jsou dávno pryč,“ uvedl nejmenovaný zdroj z hercova okolí pro server Radar Online.

Odpočinek podle svého gusta si ale určitě zaslouží. Svou aktivní kariéru ukončil před více než deseti lety. Možná je jen škoda, že po svém boku nemá alespoň spřízněnou duši, která by ho milovala. 

Zdroj: vlasta.cz, mentalfloss.com, yahoo.com/news, casjenprome.cz, britannica.com 

Související články